You are currently viewing Lustra komercyjne w przestrzeni publicznej

Lustra komercyjne w przestrzeni publicznej

Co to jest lustro toaletowe klasy komercyjnej ?

Zakup komercyjnego lustra łazienkowego dla pomieszczenia sanitarnego nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Właściciele i menadżerowie powinni pamiętać, że łazienka w ich przestrzeni publicznej ma być funkcjonalna dla wielu osób oraz poza funkcją funkcjonalną zachować walory estetyczne. Łazienka będzie odzwierciedleniem estetyki każdej firmy, w lustrze ujrzymy tak naprawdę czystą i funkcjonalną przestrzeń pomieszczenia. Zatem poprawnie dobrane lustro komercyjne będzie odzwierciedlać potrzeby Twojego klienta. Weź pod uwagę charakter pomieszczenia, kto będzie go odwiedzał, w jakiej pozycji korzystał tak, aby dobrać właściwy wymiar lustra. Nie wszystkie produkty są sobie równe.

Jakie typy luster są odpowiednie dla Ciebie? Dowiedz się więcej poniżej.

Komercyjne typy luster łazienkowych

Istnieją podstawowe typy luster komercyjnych wykonanych ze szkła oraz ze stali nierdzewnej:

 • lustra ze szkła oprawione w ramie
 • lustra ze szkła bez ramy – wersja ekonomiczna
 • lustra komercyjne wandaloodporne wykonane ze stali nierdzewnej

Powyższe lustra, co większość ludzi rozpoznaje, charakteryzują się jako standardowe lustra wyróżniające się materiałem wykonania oraz rodzajem krawędzi.
Lustra oprawione w ramie zabezpieczają przede wszystkim krawędź przed uszkodzeniem oraz stosowane są bardziej indywidualnie. Lustra bez zabezpieczenia krawędzi stosuje się dla realizacji większych gabarytowo projektów np. oklejenie całej ściany. Przy tej okazji należy wspomnieć, iż istnieje wiele kolorów i odcieni szkła luster do wyboru, z których każde służy innym celom. Z kolei w pomieszczeniach narażonych na wysokie ryzyko wandalizmu należy zastosować lustro wykonane z bardziej trwałego materiału, jakim jest stal nierdzewna polerowana na wysoki połysk. Płyta szkła powinna wówczas zostać solidnie zamocowana do ściany przy pomocy wkrętów stalowych lub przy pomocy kleju montażowego.

W projektowaniu lustra szklane oprawione ramą lub bez ramowe najczęściej znajdują się w: 

 • Powierzchnie biurowe, poczekalnie i toalety
 • Hotele i inne firmy z branży hotelarskiej
 • Salony piękności i spa
 • Przebieralnie
 • Siłownie lub centra fitness
 • Bary i restauracje
 • Recepcje i centra eventowe

Jaki jest idealny rozmiar lustra komercyjnego ?

Komercyjne lustra łazienkowe mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze i kształcie, którego wymaga Twoja przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że wybrany rozmiar ma wpływ na całkowity koszt. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś używać tafli szklanych, które spełniają standardy branżowe. Najczęściej stosuje się szkło kryształowe o grubości 5 mm.

Projekty z wykorzystaniem tafli szklanych przekraczających standardowe rozmiary znacznie to utrudniają. Należy pamiętać, że wykonanie lustra kosztuje więcej. Wynika to z faktu, że producent musi:

 • Zastosuj podkład bezpieczeństwa. (Polipropylenowa folia na odwrocie tafli lustrzanej, która utrzymuje szybę w stanie nienaruszonym w przypadku jej stłuczenia).
 • Problem instalacji luster wielogabarytowych (Specjalistyczne akcesoria sprzętowe niezbędne dla instalacji).

Ogólnie rzecz biorąc, wybór komercyjnego lustra łazienkowego o standardowym rozmiarze pomaga zminimalizować koszty produkcji i zaoszczędzić czas.

Wskazówki dotyczące wyboru lustra dla swojego projektu

Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz odpowiedni rozmiar i rodzaj lustra do swojego projektu.  Ogólnie rzecz biorąc, rozmiar lustra powinien mieć sens dla jego przeznaczenia. Lustra łazienkowe i toaletowe powinny być wyższe i większe, ponieważ ludzie używają ich, aby zobaczyć całe swoje odbicia. 

 • Zabudowa lustrzana ściany w systemie bez ramowymzastosujemy w toalecie w supermarkecie, gdzie użytkownikami będą zarówno osoby dorosłe jak i dzieci – wówczas preferowane będzie zabudowanie dużej powierzchni ściany tak, aby widoczna była cała sylwetka osoby. Wybierz duże, bez ramkowe lustro, jeśli chcesz, aby Twoje lustro wtopiło się w resztę Twojej przestrzeni. Ze względu na swój rozmiar wzrok przyciągają inne elementy wystroju w pomieszczeniu, a nie samo lustro.  Jeśli chcesz, aby Twoja łazienka wydawała się większa i jaśniejsza, duże przezroczyste lustra pozwalają na dużo odbicia światła. Dają też złudzenie większej przestrzeni. 
 • Lustro w ramie okrągłe, kwadratowe lub prostokątne przeważnie spotykany produkt w toaletach biurowych lub hotelowych, jako indywidualny produkt zawieszany na ścianie niejednokrotnie z podświetleniem. Tu rozmiary lub kolorystyka ramy bywa dowolna, najbardziej popularne kolory wykorzystywane w przestrzeni publicznej to stal połysk, stal szczotkowana, biały lub czarny mat. Coraz częściej wykorzystywany bywa kolor złoty lub w imitujący miedź. Kolorystykę ram luster dobiera się względem pozostałych elementów wyposażenia łazienki jak np. armatura, klamki drzwi, czy akcesoria łazienkowe. Używaj mniejszych lusterek głównie do elementów akcentujących. W niektórych przypadkach, gdy powiesisz samo małe lusterko na dużej ścianie, wygląda ono nie na miejscu. Możesz użyć tych luster jako detali w swojej estetyce, a nie do ich większej funkcji. Pamiętaj, że gdy wieszasz lustro nad meblami, nie powinno ono być szersze niż sam mebel. 
 • Lustra uchylne dla osób niepełnosprawnych wykorzystywane w pomieszczeniach publicznych, głównie pełnią funkcję użyteczną, ale coraz częściej klienci zwracają uwagę na walory estetyczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
 1. Czy krawędź lustra jest dostatecznie zabezpieczona przed przypadkowym uszkodzeniem np. podczas wykonywania manewrów wózkiem inwalidzkim?
 2. Czy tafla szkła jest bezpieczna, jest odpowiedniej grubości i czy szkło jest dodatkowo zalaminowane tz. Zabezpieczone folią polipropylenową przed rozbryzgiem szkła podczas stłuczenia?
 3. Jaki kolor ramy wybrać ? Taki, aby pasował do pozostałych elementów wyposażenia łazienki jak np. pod kolor poręczy, uchwytów czy armatury lub kolor akcesoriów łazienkowych?
 4. Jaki wymiar lustra uchylnego wybrać z przeznaczeniem dla użytkowników wózków inwalidzkich?
 5. lustro z uchwytem umożliwiającym regulację konta nachylenia lustra wymiar przykładowy lustra 600x400mm lub 600x450mm, czy lustro pod kątem użytkowników wózków jak i osób korzystających w pozycji stojącej. Wówczas należy dobrać odpowiednie wymiary formatu lustra tak, aby możliwe było odbicie osoby w pozycji siedzącej jak i stojącej. Najczęściej proponowane wymiary lustra uchylnego w ramie stalowej jako uniwersalne rozwiązanie to 700x500mm lub 800x600mm

Szafki z frontem lustrzanym w łazience publicznej

Zabudowa szafkowa z frontem lustrzanym uchylnym lub otwieranym na boki ma za zadanie ukrycie elementów sanitarnych wyposażenia łazienki. Robi się to w celu usprawnienia higieny rąk w łazienkach o dużym natężeniu ruchu, częstą praktyką jest instalacja szafek z frontem lustrzanym i ukrycie w nich takich elementów jak dozownik mydła, suszarka za lustrowa czy dozownik ręczników za lustrowy a czasem nawet armatury. Należy przede wszystkim zaprojektować odpowiednie gabaryty szafek i dobrać właściwe akcesoria dla obsługi bezdotykowej z zachowaniem odpowiednich odległości, a także uwzględnić natężenie oświetlenia w pomieszczeniu.

Jak zatrzymać parowanie lustra w łazience?

Komercyjne lustra łazienkowe mogą zaparować, gdy para (spowodowana przepływem gorącej wody) skrapla się na lustrze. Niezależnie od tego, czy gorąca woda z kranów, czy pryszniców powoduje parowanie luster w łazience, możesz temu zapobiec, zapewniając odpowiednią wentylację i wentylatory wyciągowe lub zastosować specjalną matę zapobiegającą parowaniu tafli lustra.

Jak zapobiec rdzewieniu lustra w łazience?

Lustra łazienkowe mogą z czasem rdzewieć z powodu nadmiernej wilgoci i wilgoci w powietrzu – zwłaszcza ramy lustra. To azotan srebra wokół ramy lustra jest podatny na rdzewienie. Możesz zapobiec rdzewieniu komercyjnych luster łazienkowych, unikając stosowania środków czyszczących niezawierających amoniaku, utrzymując lustra w stanie suchym i regulując poziom wilgotności w łazience oraz instalując wentylator wyciągowy.

Czy lustra łazienkowe różnią się od zwykłych luster?

Tak, komercyjne lustra łazienkowe różnią się od zwykłych luster pod wieloma względami, w tym:

 • Zazwyczaj są wykonane z materiałów lepszej jakości jak np. ramy ze stali nierdzewnej,  które są bardziej odporne na rdzę. Materiał standardowych ram może z czasem rdzewieć z powodu wilgoci w powietrzu. Na przykład azotan srebra jest materiałem, który może ulec zniszczeniu.
 • Wyposażenie i wyposażenie łazienek musi spełniać normy bezpieczeństwa.
 • Wiele komercyjnych luster łazienkowych jest wykonanych ze szkła hartowanego, lub zabezpieczonego przed rozbryzgiem szkła podczas stłuczenia

Jak usunąć plamy z lustra łazienkowego

Osady wapnia i kamień to najczęstsze rodzaje plam, których można się spodziewać na lustrze w łazience. Możesz znaleźć środki czyszczące, które są przeznaczone specjalnie do stosowania na lustrach (i nie zawierają amoniaku, który może uszkodzić jego powierzchnię). Alternatywnie ocet może być skuteczny w usuwaniu plam. Niezależnie od wybranego rozwiązania, do wycierania lustra należy użyć miękkiej szmatki (pomoże to zapobiec zarysowaniom powierzchni lustra). 

Czy lustra powinny być wyśrodkowane nad umywalkami w łazience?

Zazwyczaj lustra są wyśrodkowane nad umywalkami w łazience lub mierzą kilka cm mniej niż obszar umywalki. Jest to uważane za idealne miejsce na lustra łazienkowe, ponieważ jest to praktyczna pozycja, w której użytkownicy mogą patrzeć na swoje odbicie. 

W niektórych przypadkach takie umieszczenie może nie być możliwe (np. jeśli masz okno bezpośrednio za umywalkami). W takim przypadku można rozważyć zamontowanie lustra obok umywalki w rogu.

Jaką wysokość powinno mieć lustro łazienkowe?

Idealnie, komercyjne lustro łazienkowe powinno znajdować się na poziomie oczu większości użytkowników, czyli w przybliżeniu od 15 do 25 cm nad umywalką w łazience.

Gdzie umieścić lustro w łazience ?

Lustra w łazienkach komercyjnych są zazwyczaj mocowane do ściany nad umywalkami. Należy upewnić się, że przestrzeń ściany gdzie będzie montowane lustro, jest wolna od wszelkiego rodzaju przewodów hydraulicznych i elektrycznych. Jeśli potrzebujesz zainstalować lustro, które wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, najlepiej zatrudnij profesjonalistę, który to za Ciebie zmontuje. 

Remontujesz swoją toaletę publiczną ? Oferujemy różne lustra, aby ożywić Twój projekt.