You are currently viewing Deska z funkcją bidetu – dbaj o swoją higienę

Deska z funkcją bidetu – dbaj o swoją higienę

Ewolucja toalety

Przez wiele lat w naszych domach funkcjonowały tylko toalety w formie kompaktu, czyli zintegrowanej muszli ceramicznej ze zbiornikiem na wodę. Urządzenia te były zwykle zainstalowane w małych pomieszczeniach poza zasięgiem wzroku, w miejscu, z którego można jak najszybciej skorzystać i opuścić. Później w XX wieku pojawiły się toalety instalowane do ściany na stelażu, który posiadał jednocześnie zbiornik na wodę. Można powiedzieć toalety zaczęły w domu pełnić swoistego rodzaju synonim luksusu i zamożności danej rodziny. Zaczęto sobie zdawać sprawę, że dużą część naszego czasu spędzamy w łazience i należy temu pomieszczeniu i wyposażeniu poświęcić więcej uwagi. Wraz z nadejściem XXI wieku pojawiła się nowa perspektywa i nowy rodzaj toalet, dzięki którym łazienka stała się jednym z najlepszych miejsc w domu. Wraz z rozwojem budownictwa w miastach zaczęto budować dużo i szybko a co za tym idzie, pomieszczenia łazienek nie były zbyt dużych rozmiarów, w których można byłoby cieszyć się komfortem przestrzeni. Ze względu na
komfort higieny pojawiła się potrzeba stworzenia urządzenia sanitarnego, które łączyłoby w sobie zarówno funkcję toalety jak i bidetu.

Przez lata rozwiązanie połączenia toalety z bidetem zyskało różne nazwy „Toaleta bidetowa ”, „Toaleta z funkcją bidetu”, „Deska bidetowa”,  „Deska myjąca ”. Ewolucja urządzenia zabrnęła tak daleko, że obecnie od prostych rozwiązań poprzez zaawansowane elektronicznie urządzenia myjąco suszące nawet z funkcją radia są instalowane na naszych toaletach dla zapewnienia nam komfortu i spędzenia miło czasu w toalecie. Najbardziej zaawansowane urządzenia myjące pochodzą z Japonii, to tak w latach 80 tych rodziły się rewolucyjne pomysły dotyczące desek sedesowo-bidetowych z funkcją mycia. Dało to użytkownikowi pełne wrażenia w łazience od początku do końca, bez konieczności używania papieru toaletowego. Najbardziej zaawansowane urządzenia myjące są dość drogie i ceny niektórych dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale można również spotkać porządne rozwiązania za niezbyt wygórowane kwoty.

Higiena na pierwszym miejscu

Oczywiście nie można pominąć higienicznego aspektu toalet bidetowych i jest to główny powód zakupu. Komfort korzystania z toalety nie jest oczywisty, a sięganie po papier toaletowy to skomplikowana i żmudna sprawa. Może to być prawie niemożliwe, jeśli masz dużą sylwetkę lub masz jakąkolwiek niepełnosprawność. Skręcenie ramienia za plecami może być niewygodnym doświadczeniem, które może powodować problemy z mięśniami w górnej części ramion. Po prostu eliminując całą potrzebę tego procesu, deski z funkcją bidetu dają natychmiastową przewagę.

Zastosowanie i praktyczne aspekty

Możemy spotkać na rynku wielu producentów desek o dość zaawansowanych funkcjach z panelem elektronicznym i w zasadzie każdy zachwala swoje. Ważne jest, aby produkt był trwały, solidnie zamocowany do miski i pracował bez awaryjnie przez przynajmniej 10 lat. Deski bidetowe ze sterowaniem elektronicznym są świetnym rozwiązaniem i na pewno sprawdzą się wśród młodszych użytkowników, dla których nie będzie problemem poradzenie sobie z dość zaawansowanym panelem sterującym, na którym znajduje się wiele przycisków i nie za bardzo wiadomo bez instrukcji obsługi, który nacisnąć w pierwszej kolejności. Osoby niepełnosprawne lub osoby starsze mogą mieć z tym problem i tu należałoby zastanowić się nad niezbyt skomplikowanym urządzeniem zapewniającym komfort higieny w niezbyt dużej łazience.

Funkcja bidetu w desce toaletowej

Sercem wszystkich tych wyjątkowych elementów inżynieryjnych jest system prysznicowy. Który zajmuje się czyszczeniem i oczywiście jest głównym powodem korzystania z jednego w pierwszej kolejności. Zwykle poprzez naciśnięcie przycisku na panelu sterującym lub jednym ruchem obróceniem pokrętła mieszacza armatury uruchamiamy strumień wody, który wydobywa się z dyszy perlatora. W zależności od ciśnienia wody w sieci, a także od odpowiedniej regulacji na zaworkach przyłączeniowych strumień wody będzie się różnił. W naszej desce w łatwy sposób poprzez pokręcenie pokrętła armatury możemy szybko i sprawnie ustawić temperaturę wypływu wody z dyszy, w innych deskach ze sterowaniem elektronicznym tych ustawień jest znacznie więcej i zakresów ciśnień również. Dla osób starszych lub z problemami ruchowymi łatwo jest się w tym wszystkim pogubić i bez pomocy osób trzecich można sobie nie poradzić.

Montaż deski bidetowej na toalecie – praktyczne porady

Częste nurtujące nas pytania, które padają przed zakupem deski ;

Typy toalet pod jakie pasuje nasza desa z funkcją bidetu ?

Kupując miskę wc wraz z deską najlepiej poradzić się sprzedawcy czy dana miska będzie
pasowała?

Deskę można dopasować zarówno do misek stojących typu kompakt jak i do misek
podwieszanych.

1. Dopasowanie deski bidetowej do istniejącej toalety

Jeżeli posiadamy już miskę wc i chcemy dokupić deskę najprościej pomierzyć swoją toaletę szerokość i długość zewnętrzną, a następnie porównać z wymiarami deski. Ponieważ deska jest uniwersalna i zakłada się, żeby pasowała dla wielu misek wc o opływowych kształtach, to zapewne nie uda nam się dobrać, żeby obydwa urządzenia idealnie współgrały. Przyjmuje się pewną tolerancję +/- 1 cm, iż deska może wystawać poza obrys toalety lub być delikatnie mniejsza względem obrysu. Istotne jest, aby odbojniki deski równo spoczywały na krawędzi miski. Zdarza się, że ceramika jest odkształcona i krzywa wówczas deska nie równo spoczywa na misce i stąd różnego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia odbojników lub samej deski i skrócony okres żywotności deski.

Pomierz swoją miskę WC stojącą lub podwieszaną

Dopasowanie deski z funkcją bidetu do
miski WC kompakt– istotne pomiary
Dopasowanie deski z funkcją bidetu do
miski WC kompakt– istotne pomiary

2. W którym miejscu na ścianie zrobić przyłącza wody ciepłej i zimnej

W zależności od zastosowania typu toalety, kompakt lub miska wisząca tego typu decyzje powinien podjąć instalator. Należy wyprowadzenia wody wykonać w miejscu najmniej widocznym, tak aby zachować walory estetyczne pomieszczenia.

Przyłącza wody po jednej stronie
Przyłącza wody po jednej stronie
Przyłącza wody po obu stronach
Przyłącza wody po obu stronach

3. Jakiej średnicy przyłącza należy dokupić

Deska posiada gwint zewnętrzny 3/8’’ zatem należy się zaopatrzyć zarówno w zaworki jak i wężyki lub rurki miedziane o średnicy 3/8’’

4. Czy trwalsze będą wężyki czy rurki do instalacji deski

Zarówno rurki jak i wężyki są trwałym rozwiązaniem hydraulicznym dla tego typu przyłączy. Rozważając natomiast kwestie estetyczne, to tu zdecydowanie ładniejszym rozwiązaniem będzie zakup rurki miedzianej chromowanej z odpowiednim systemem łączeniowym.

5. Jakiego rodzaju użyć zaworki przyłączeniowe

Każdy hydraulik instalator sugeruje, aby wszelkiego rodzaju armaturę z głowicą ceramiczną podłączać za pomocą zaworków kątowych z filtrem. W naszym przypadku może być zawór kontowy z filtrem ½’’ x 3/8’’. Zawór kątowy możemy w każdej chwili zamknąć i zablokować wypływ wody w przypadku awarii armatury. Na filtrze zaworu będą się zbierały wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia wpływające z wodą i dzięki temu wydłużamy żywotność armatury bidetowej, a tym samym sam filtr możemy oczyścić, pozbywając się zanieczyszczeń.

6. Jaki jest system mocujący deski ?

Uwaga obecnie wiele nowoczesnych misek ceramicznych ma nowoczesne systemy mocujące deskę – tak zwane nie widoczne, czyli takie, do których nie ma dostępu od spodu miski. Polega to na tym, że w ceramice są tylko zagłębienia na kołek rozporowy, który poprzez pokręcenie śrubą rozpiera się i trzyma standardową deskę na misce. Dla tego typu misek system mocujący naszej deski nie będzie pasował. Należy zwrócić uwagę czy otwory mocujące deskę przelatują na wylot i czy jest dostęp od spodu miski, aby była możliwość dokręcenia nakrętki.

7. Części zamienne dla deski sedesowo bidetowej

Najczęstsze awarie deski z funkcją bidetu powstają na skutek niewłaściwego doboru deski do miski lub błędów instalacyjnych jak np. z byt mocno dokręciłem motylek mocowania deski – pękła plastikowa maskownica. Zastosowałem standardowe zaworki bez filtra – wraz z wodą wpływały drobne zanieczyszczenia takie jak wapń, kamień, piasek, rdza ze starych rur itp. Pękają nam zbyt często odboje deski – ceramika miski może być krzywa w niektórych miejscach, deska leży nierówno na krawędzi ceramiki i następuje nierówne rozłożenie siły na odbojniki, w efekcie czego najbardziej obciążone szybciej się zużywają i ulegają pęknięciom. Zapas części zamiennych jest dostępny w naszym magazynie, dostępny niemal „od ręki”.

Czyszczenie i konserwacja deski z funkcją bidetu

Dla wydłużenia okresu użytkowania deski należy przestrzegać warunków czyszczenia i używać właściwych do tego celu środków czyszczących pozbawionych chemicznych substancji żrących. Należy okresowo również dokonać przeglądów mocowań deski – w razie potrzeby dokręcić niezbyt mocno zwracając na plastikowe niektóre elementy, aby nie pękły. W przypadku zmniejszenia ciśnienia wypływającej wody z prelatora – rozkręcić przeczyścić prelatur – najlepiej w roztworze wody z octem , to samo się tyczy zaworów kątowych. Częstotliwość zabiegów konserwacyjnych jest uzależniona od jakości naszej wody, decyzję należy podejmować indywidualnie.

Czy jesteś gotowy do zakupu?

Wydawałoby się to tylko deska. Jednak stopień jej zaawansowania jest znaczny i obejmuje produkty o szerokim aspekcie technologicznym, jak i korzyści, które oferują nam różne wbudowane cuda, od suszenia, poprzez zmienne rodzaje strumienia, a nawet odtwarzacz
MP3. Dla wielu osób mniej lub bardziej użyteczne dlatego zastanów się, co dla Ciebie jest istotne i co ma największe znaczenie, aby Twój zakup był udany.