You are currently viewing Projektowanie bez barier drzwi do wnęki dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Projektowanie bez barier drzwi do wnęki dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej zwykle stwarza wiele problemów natury, jaki produkt zaprojektować aby był funkcjonalny oraz najbardziej łatwy w użytku dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Przystępując do projektowania łazienki, a bardzo często są to pomieszczenia niewielkich rozmiarów, gdzie należy wpisać produkty sanitarne spełniające wymogi dla osób niepełnosprawnych a przestrzeń nie pozwala na ich instalację, wtedy poszukujemy kompromisu, aby wpisać w projekt urządzenia uniwersalne w swojej funkcjonalności dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi czy też dla osób starszych. Największy problem wówczas stanowi wpisanie w projekt kabiny dla osób niepełnosprawnych lub wanny. Istnieje możliwość zastosować rozwiązanie kabiny wnękowej dla osoby niepełnosprawnej oraz zastosowania odpowiednich drzwi do wnęki z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Pytanie, jakie drzwi zapewnią maksimum komfortu, jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiedniej szerokości wejścia do kabiny ? Czy nie będzie ograniczenia architektonicznego w postaci progu ?

Które drzwi będą po otworzeniu zajmować jak najmniej miejsca, aby nie koligowały podczas otwierania i zamykania np. z miską WC dla osoby niepełnosprawnej czy też umywalką? Konstrukcja, jakich drzwi do wnęki będzie na tyle lekka, która pozwoli na bezproblemowe zamykanie i otwieranie osobom z niedowładnością kończyn górnych? Właściwe drzwi do wnęki przewidziane dla użytkownika z problemami ruchowymi lub osoby starszej powinny zatem spełniać wiele kryteriów pod względem użytkowym dla osób przemieszczających się na wózku inwalidzkim czy też poruszających się w łazience z pomocą balkonika na kółkach.

W wielu sytuacjach, projektując kabinę natryskową dla osoby niepełnosprawnej optymalnym rozwiązaniem, aby zagospodarować przestrzeń jest zaprojektowanie drzwi, które odgrodzą przestrzeń od ściany do ściany tworząc w ten sposób funkcjonalną kabinę. Dopełnieniem będzie oczywiście właściwy brodzik bezprogowy, który z płaszczyzną posadzki będzie na jednym poziomie . Innym funkcjonalnym rozwiązaniem jest zbudowanie brodzika na posadzce stosując odpływ liniowy. Pozostaje jednak kwestia odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia podłoża posadzki, tak aby woda nie przenikała. Obecnie możliwości rozmiarów drzwi do wnęki są dość rozległe w zasadzie mamy do dyspozycji rozmiary od 100cm, 110cm, 120cm, 130cm, 140cm, 150cm, 160cm oraz szersze. W tym przypadku inwencja architekta lub projektanta oraz wielkość pomieszczenia jakie mamy do dyspozycji decyduje jakiego wymiaru drzwi do wnęki zostają zaprojektowane.