You are currently viewing Zastosowanie uniwersalnych kabin dla osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych

Zastosowanie uniwersalnych kabin dla osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych

Zgodnie z wynikami spisu ludności 2011 roku wynika, że przybliżona liczba osób posiadająca ograniczone zdolności ruchowe,  to zbiorowość osób niepełnosprawnych w ilości 4697,5 tyś., co stanowiło 12,2% ludności kraju. Większość z tych osób zamieszkuje wraz z pełnosprawnymi członkami rodziny. W większości gospodarstw domowych pozostaje problem dostosowania przestrzeni w kuchni czy łazience dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Rzadkim zjawiskiem jest, aby w przeciętnym gospodarstwie przystosowane były dwie łazienki dla pełnosprawnych osób oraz osoby niepełnosprawnej. Nasuwa się zatem pytanie, jak dostosować przestrzeń w łazience czy kuchni, aby komfortowo mogli korzystać zarówno pełnosprawni, jak i niepełnosprawni członkowie rodziny. Jednym z dylematów pozostaje kwestia wyboru odpowiedniej wanny z drzwiami czy też kabiny składanej, takich aby zapewniły komfort w użytkowaniu wszystkim domownikom. Niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem będzie wanna z drzwiami, pozostaje pytanie w wersji leżącej czy z siedziskiem ?

W której będzie wygodniej, bardziej komfortowo? Przeważnie mamy do dyspozycji jedno pomieszczenie sanitarne, często o niewielkich rozmiarach i staramy się wybrać uniwersalne rozwiązanie aby spełniało oczekiwania użytkowe wszystkich domowników. Decydując się na wannę mamy możliwość zainstalowania drążka wykonanego na indywidualne zamówienie wraz z zasłonką. Stworzymy wówczas uniwersalne rozwiązanie wanny wraz z kabiną co umożliwi korzystanie osobie niepełnosprawnej z wanny w pozycji siedzącej a osobom pełnosprawnym przyjąć prysznic w pozycji stojącej. W przypadku niewielkiej łazienki bardziej uniwersalnym rozwiązaniem godnym rozwagi będzie zainstalowanie kabiny, która pozwoli na komfortowe użytkowanie przed osoby niepełnosprawne, jak i pełnosprawne. O funkcjonalności kabiny decyduje w dużej mierze dobór brodzika bezprogowego, siedziska dla niepełnosprawnych, stosownych uchwytów, poręczy dla niepełnosprawnych. Brak bariery na brodziku w postaci progu ma zapewnić swobodny wjazd wózkiem osobie niepełnosprawnej, zaś powierzchnia antypoślizgowa zabezpieczyć przed poślizgiem. Dostępne rozwiązania to brodziki bezprogowe akrylowe, droższe rozwiązania to brodziki ceramiczne dla niepełnosprawnych a także brodziki ze stali nierdzewnej.

Uniwersalna kabina dla niepełnosprawnych powinna przede wszystkim nie zabierać zbyt wiele miejsca w łazience, zapewnić komfortową drogę transportową do i z kabiny. Ważnym aspektem pozostaje bezpieczeństwo w kabinie, zachodzi obawa potknięcia się, przewrócenia ważne, aby użytkownik wyszedł po takim zdarzeniu bez szwanku, a także żeby nie kupować nowej kabiny. Lekka konstrukcja kabiny z wypełnieniem szybą typu pleksi zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo podczas upadku, a także łatwość otwierania i zamykania drzwi przez osoby niepełnosprawne z ograniczeniami ruchowymi, co może być utrudnione w przypadku ciężkich rozwiązań kabinowych szklanych.