You are currently viewing Działanie armatury samozamykającej

Działanie armatury samozamykającej

Działanie armatury samozamykającej

Baterie czasowe działają przez określony czas po wciśnięciu przycisku, po określonym czasie same się wyłączą, co zapobiega nadmiernemu zużyciu zbyt dużej ilości wody i eliminuje ryzyko pozostawienia kranu odkręconego. Wiele oferowanych przez nas zaworów czasowych z regulacją temperatury wody lub dla wody wstępnie zmieszanej. Dla dzieci lub osób starszych zaprojektowane zostały głowice z funkcją miękkiego dotyku – delikatne uruchamianie. Funkcja miękkiego dotyku niezależnie od ciśnienia wody w instalacji wymaga jedynie ok. 1 kg siły roboczej. Tradycyjne krany z przyciskiem czasowym wymagają czasem nawet ponad 5 kg siły roboczej przy ciśnieniu 5 bar. 

   Dlatego armatura czasowa z funkcją delikatnego uruchamiania sprawia, że baterie są idealnym    wyborem dla najmłodszych użytkowników oraz dla seniorów i osób niepełnosprawnych. 

Armatura czasowa z limitem wypływu wody to idealne rozwiązanie pod względem ekonomicznym i   ekologicznym dla szkół i przedszkoli, domów opieki, szpitali i obszarów nienadzorowanych typu toalety publiczne. Armatura samo zamykająca z regulacją temperatury wody
W zależności od miejsca przeznaczenia instalacji armatury oraz jej użytkownika mamy możliwość wyboru armatury z regulacją temperatury lub bez regulacji. W przypadku zastosowania armatury z regulacją temperatury wody użytkownik sam decyduje i ustawia właściwą dla siebie temperaturę wody wypływającej z wylewki. Tego typu armatura najczęstsze zastosowanie ma w łazienkach biurowych oraz obiektach mniej narażonych na wandalizm.

Armatura czasowa dla wody wstępnie zmieszanej

W miejscach najbardziej narażonych na wandalizm typu zakłady penitencjarne, areszty śledcze , publiczne toalety, baseny, szkoły itp. w umywalkach lub na ścianie nad umywalką najczęściej instalowane są zawory czasowe bez możliwości regulacji temperatury wody. W tego typu armaturze ciepła oraz zimna woda doprowadzana jest do mieszacza termostatycznego a następnie do zaworu umywalkowego doprowadzana jest woda już wstępnie zmieszana. Administrator budynku lub obiektu ustawia temperaturę wody na mieszaczu termostatycznym. Ciśnienie wody w armaturze uzależnione jest od ciśnienia wody w sieci i właściwej konfiguracji termostatu z ilością armatur. Właściwych nawyków, przyzwyczajeń ekologicznych od dziecka pozwoli na dłużej zachować czystość naszej planety.

Ekologia-znaczenie armatury w ochronie środowiska

Wyszukane kształty armatury z manualną regulacją wypływu wody idealnie sprawdzają się w łazienkach prywatnych, wszędzie tam, gdzie istnieje świadome gospodarowanie wodą. Tego typu armatura idealnie podkreśli design każdego wnętrza, jednak to my decydujemy w dalszym ciągu, w którym momencie włączymy i wyłączymy wypływ wody. Ze względu na zmniejszające odpowiedzialne gospodarowania zasobami naturalnymi ulegają zmianie w lepszym kierunku i staramy się zapobiegać degradacji środowiska naturalnego. Najwięcej wody zużywa się w przemyśle oraz rolnictwie, ale również w miejscach publicznych typu toalety publiczne na dworcach, stadionach, szpitalach, szkołach itp. Technologia przyszła nam z pomocą, aby ograniczyć tam, gdzie to możliwe zużycie wody. Zastosowania właściwej armatury to podstawowy krok w celu redukcji zużycia wody a co za tym idzie poczynienia oszczędności w naszych portfelach.

Standard – wypływ wody z armatury do 6L/min
ECO – ekologiczny wypływ wody do 3L/min
LEED – wypływ wody do 1,89L/min z certyfikatem LEED

Czas wypływu wody z armatury

Standardowy czas wypływu wody z armatury przy ciśnieniu wody w sieci to ok. 6L/ min. Określone modele armatury czasowej umożliwiają regulację czasu wypływu wody tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom. W zależności od zastosowania armatury z określoną głowicą czas wypływu wody wynosi od 6 do 12 sekund przy ciśnieniu 3 bar.

Armatura czasowa z delikatnym uruchomieniem SOFT – dla dzieci

Biorąc pod uwagę miejsce przeznaczenia armatury czasowej, stosuje się baterie z odpowiednią siłą nacisku na przycisk co umożliwia łatwiejsze użycie np. przez dzieci w przedszkolu czy żłobku. Siła nacisku na przycisk w standardowych bateriach czasowych to czasami ponad 5kg/cm w zależności od ciśnienia w sieci. W przypadku najmłodszych użytkowników instalacja standardowej armatury czasowej staje się bezużyteczna z prostej przyczyny – brak siły u dzieci, aby nacisnąć przycisk. Rozwiązaniem jest wizualnie tak samo wyglądającego kranu, ale z głowicą o mniejszej sile nacisku ok 1k/cm.

Wandaloodporna armatura czasowa z anty blokadą

Armatura z funkcją anty blokady to sposób na uruchomienie wypływu wody wyłączenie po zwolnieniu nacisku na przycisk. Woda nie wypływa w pozycji wciśniętej, co uniemożliwia blokadę przycisku i ciągły wypływ wody oraz jej nadmiernie zużycie. Zastosowanie armatury z głowicą z anty blokadą znajduje głównie zastosowanie w zakładach penitencjarnych i miejscach o zwiększonym rygorze bezpieczeństwa.

Armatura czasowa z certyfikatem LEED

Leadership In Energy & Environmental Design jest systemem certyfikacji budynków opracowanym przez amerykańską Radę Budownictwo Ekologicznego. Certyfikat składa się z systemu reguł mających na celu zastosowanie wszystkich elementów zrównoważonego budownictwa i dotyczy wszelkiego rodzaju budynków. Na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę aspekty związane z wydajnością energetyczną, zużywaniem alternatywnych źródeł energii, poprawą jakości środowiska wewnętrznego, zużyciem wody, doborem materiałów. W celu bardziej efektywnego wykorzystania zasobów wody zachęca się stosowanie bardziej wydajnych urządzeń jak dobór odpowiedniego wyposażenia sanitarnego o niskim zużyciu wody.

Instalacja armatury samozamykającej – poprawne działanie

Każda głowica umieszczona w korpusie armatury czasowej charakteryzuje się dużą wrażliwością na zanieczyszczenia, dlatego też zaleca się przed każdym montażem starannie wypłukiwać instalację, ponieważ w rurach mogą znajdować się drobne zanieczyszczenia, które mogą wpłynąć na poprawne działanie armatury. W celu zapobiegania wpłynięciu zanieczyszczeń wraz z wodą zaleca się stosowanie zaworów z filtrem i co jakiś czas ich czyszczenie. Armaturę z mieszaczem wody po zamontowaniu na umywalce podłączyć odpowiedniej długości wężyki zasilające do dwóch zaworów odcinających – koniecznie z filtrem. Wypływ wody wypływającej z armatury możemy regulować na zaworze odcinającym.

Konserwacja i czyszczenie armatury

Materiał użyty do produkcji korpusu armatury to przeważnie mosiądz oraz do produkcji przycisku często używa się tworzywa. Obydwa elementy konstrukcyjne armatury po galwanizowane są warstwą chromu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na używanie właściwych środków czyszczących. Stosowanie agresywnych środków czyszczących może doprowadzić do wżerów na powierzchni armatury i w efekcie do uszkodzenia powłoki galwanicznej. Jeśli bateria nie zamyka dopływu wody częstą przyczyną bywa zanieczyszczenie głowicy i jej blokada dlatego też należy okresowo prewencyjnie odkręcić głowicę zdjąć plastikowy cylinderek i sprawdzić czystość uszczelek, czystość głowicy, czystość tłoczka. Najprostszym sposobem oczyszczenia lub odkamieniania głowicy jest przepłukanie w roztworze wody z octem.

Jak działa armatura samozamykająca?

Oszczędzanie zasobów wodnych jest niezwykle istotne i w dużej mierze powinny tym tematem zainteresować się większe firmy, obiekty turystyczne czy ogromne koncerny. Jednakowo pod względem ekologicznym zmniejszenie zużywania zasobów wodnych pozytywnie odbije się na ekosystemie, ale także opłaca się pod względem finansowym. Jest to dość duża oszczędność przy ciągle rosnących stawkach operatorów oraz zużycia przez klientów/pracowników. Właśnie z tego powodu powstała armatura przyciskowa czasowa i zawór samozamykający do wody. Postęp technologii tak bardzo się rozwinął, że możemy obecnie jednocześnie dbać o zasoby wody oraz oszczędzać. Dlaczego więc tego nie wykorzystać?

Mechanizm działania armatury polega w dużej mierze i uproszczeniu na wypuszczaniu strumienia wody po określonym czasie od naciśnięcia, a następnie automatycznym zamknięciu dopływu strumienia cieczy. Dzięki temu dostaje się optymalną jej ilość na umycie dłoni bez dodatkowych kosztów.

 

Bateria umywalkowa czasowa – czy warto?

Armatura czasowa przyciskowa zjednała sobie fanów i z chęcią jest wykorzystywana w różnego rodzaju miejscach. Podsumowując wszystkie jej zalety, warto wymienić zwłaszcza:

  • Ochronę zasobów wodnych.
  • Zmniejszenie degradacji całokształtu środowiska.
  • Oszczędność pieniędzy poprzez obniżenie rachunków.
  • Higieniczne użycie poprzez szybki przycisk lub automat bezprzyciskowy.
  • Odliczony czas mycia rąk.
  • Ciężej ją uszkodzić niż tradycyjną armaturę.

Podczas remontowania i planowania łazienki największy nacisk kładziony jest na styl, potem płytki, meble, dekoracje, dodatki i dopiero na samym końcu zaczyna się myślenie o armaturze. Mimo że jest ona najważniejszym punktem, to często zajmuje ostatnie miejsca na liście. Warto wcześniej przemyśleć jej zakup. Wybrać odpowiednią, z dodatkowymi funkcjami oraz umożliwiającą oszczędzanie. Wszakże to zakup na lata, który może w znaczący sposób wpłynąć na budżet. A ten z kolei można przeznaczyć na wykończenie i dodanie estetycznych dekoracji.