You are currently viewing Podnośnik basenowy

Podnośnik basenowy

Jak wiadomo, rehabilitacja osób niepełnosprawnych ma dość istotny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Nie chodzi tutaj jedynie o codzienne ćwiczenia z fizjoterapeutą, czy na specjalnych przyrządach. Świetnym sposobem na rehabilitację jest basen, a dokładniej woda. A ta forma aktywności fizycznej ma niewątpliwie wiele zalet.

O jakich zaletach mowa? Pływanie przede wszystkim wspomaga układ oddechowy. Dzięki temu zmniejsza ewentualne ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca oraz cukrzycy. Jednak w przypadku osób o ograniczonych możliwościach ruchowych ważniejsze jest, że basen poprawia elastyczność stawów, a także ich ruchomość. Ponadto, kiedy gimnastykujesz się w wodzie, całe ciało waży 1/10 swojej prawdziwej masy. Woda także przyspiesza regenerację mięśni. Relaksuje je i rozciąga. A to w przypadku osób, dla których każdy krok sprawia trudność, jest niezwykle istotne po wysiłku oraz rozciąga i relaksuje mięśnie.

Podnośnik basenowy, max obciążenie 135 kg, wysokość słupa 122cm 14190

Z basenami miejskimi jest jednak pewien problem. Nie do końca przystosowano je do użytku przez osoby niepełnosprawne. Dlaczego? Przecież osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie wskoczy sobie do basenu! W takiej sytuacji niezbędny jest podnośnik basenowy. Problem w tym, że jedynie nieliczne placówki posiadają tego typu rozwiązania.

Podnośnik basenowy występuje zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej. Dlatego decyzja o jego instalacji powinna być dość prosta. Urządzenie stacjonarne instaluje się podczas wykonywania prac remontowych lub występuje już w projekcie kompleksu. Urządzenia mobilne zainstalować można wszędzie. Dlatego są idealnym rozwiązaniem dla każdej, nawet najmniejszej pływalni.

Urządzenie przydaje się nie tylko w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sprawdza się także, kiedy osoba porusza się o kulach lub ma problem ze schodzeniem po drabinie, lub schodkach. Dlatego urządzenie powinno uchodzić za wszechstronne.

Rozwiązania przeznaczone dla osób niepełnosprawnych pomagają korzystać z basenu. Dobre podnośniki to przede wszystkim stabilne siedzisko wyposażone w oparcie. Urządzenie powinno w pełni automatycznie umieścić osobę w basenie, a następnie wyciągnąć z wody. A wszystko tak, aby umożliwić płynne przesiadanie się z wózka inwalidzkiego.

Może wydawać się, że osób, które korzystałyby z podnośnika, jest stosunkowo niewiele, więc nie ma sensu się tym przejmować. Prawda jest jednak taka, że każdy zasługuje na równe traktowanie. Szczególnie jeśli mówimy o osobach niepełnosprawnych.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl