You are currently viewing Jak dostosować toaletę dla osób starszych?

Jak dostosować toaletę dla osób starszych?

Pomyśl dziś jak przeżyć lepsze jutro

Osoby starsze chcą jak najdłużej pozostać samodzielne oraz niezależne, ale również czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego wielu ich krewnych zastanawia się, jak wyposażyć toaletę dla seniora. Wiąże się to z koniecznością dostosowania przestrzeni do zmieniających się potrzeb i możliwości fizycznych. Dotyczy to przede wszystkim własnego mieszkania lub domu, gdyż pozwala na podniesienie komfortu i jakości życia.

Dogodne i dostępne wnętrze jest dla seniorów bardzo ważne. Zwłaszcza gdy mają oni pewne ograniczenia ruchowe lub są niepełnosprawni. Udogodnienia trzeba wprowadzić przede wszystkim w łazience. Każda osoba chce z tego miejsca korzystać samodzielnie i mieć zapewnioną intymność. Wiedzą o tym projektanci i architekci, którzy zajmują się planowaniem przestrzeni, z której korzystają użytkownicy w różnym wieku. Najważniejsze jest, aby łazienka dla osoby starszej była ergonomiczna i funkcjonalna.

Należy się zatem zastanowić, jak urządzić toaletę dla osoby starszej. Niezwykle wygodne są umywalki z regulacją wysokości, które ułatwią codzienną higienę. Powinny one mieć optymalną głębokość i wyprofilowaną krawędź.

Łazienka dla osoby starszej powinna również mieć odpowiednią powierzchnię, a sprzęty muszą być w niej ulokowane w sposób ergonomiczny. Duże znaczenie ma zapewnienie optymalnej przestrzeni prysznicowej, która najlepiej by była otwarta. Dzięki temu osoba opiekująca się seniorem może mu pomóc podczas kąpieli. Miska WC powinna być zainstalowana tak, by łatwo było na niej usiąść, również z poziomu wózka inwalidzkiego. W jej bezpośrednim sąsiedztwie muszą się znaleźć poręcze lub uchwyty, które umożliwią bezpieczeństwo.

Wanna czy prysznic – co jest lepszym rozwiązaniem dla seniora?

Biorąc pod uwagę względy wygody użytkowania, jak również kwestie bezpieczeństwa, prysznic jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla starszych osób. Aby zminimalizować ryzyko potknięcia się i upadku, warto zamontować kabinę bez brodzika, bezpośrednio na posadzce. Oczywiście wymaga to właściwego wyprofilowania podłoża oraz odpowiedniego rozprowadzenia instalacji, dlatego najlepiej zaplanować to na etapie budowy domu bądź podczas planowania generalnego remontu łazienki.

Jeśli jednak, z jakichś powodów trzeba zrezygnować z kabiny prysznicowej na rzecz wanny, powinna ona być jak najniższa i wyposażona w bezpieczne siedzisko. Na ścianie przy wannie należy zamontować specjalny uchwyt, który pomoże seniorowi wstawać i wychodzić z wanny. To element, który może znacząco ograniczyć ryzyko wywracania się na mokrej i śliskiej powierzchni, a więc niebezpieczeństwo wystąpienia niebezpiecznych kontuzji i urazów.