You are currently viewing Mała łazienka dla osoby niepełnosprawnej – Bidet

Mała łazienka dla osoby niepełnosprawnej – Bidet

Zaprojektowanie idealnej łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie sprawi dużo kłopotu doświadczonej osobie. Jednak nawet najlepszy projektant może spotkać się z pewnymi ograniczeniami konstrukcyjnymi. Największym i zarazem najczęściej spotykanym jest mała przestrzeń łazienki. Niekiedy prace na tak małej powierzchni mogą być nie lada problemem. Szczególnie że osoby poruszające się na wózkach potrzebują więcej przestrzeni.

Kiedy dysponujemy niewielką ilością miejsca, wiele osób, aby je zyskać, będzie szukać przedmiotów, które w łazience są niepotrzebne (z jej punktu widzenia). Wtedy zapewne jako pierwsza wyeksmitowana zostanie szafka na ręczniki czy detergenty. Jednak nie jest to rozwiązanie problemu małej przestrzeni. Aby zyskać miejsce, należy poszukać urządzeń sanitarnych mniejszych gabarytów. To będzie najlepsze rozwiązanie. Wtedy zyskujemy kolejne centymetry na każdym elemencie. Mniejsza wanna czy kabina prysznicowa, mniejsza umywalka, muszla klozetowa czy bidet.

Podstawą w projektowaniu łazienki jest miska klozetowa. Już o tym pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów, do którego odsyłamy.

WC kompakt dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych z odpływem poziomym 0221

Dobranie właściwej toalety dla niepełnosprawnych, która nie zabierałaby dużo przestrzeni, a przy tym spełniała wymogi, może sprawić wiele problemów. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się na rynku za opcją WC Bidetu. Pozwoli to na wyeliminowanie wolnostojącego bidetu, który zajmuje tyle samo miejsca co normalna toaleta. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór miski dla niepełnosprawnych AN02 lub AN03. Są to niewielkich rozmiarów miski (min. szer. 36 cm; min. wys. 49,5 cm, dł. 65 cm), które łączą w sobie funkcję zarówno sedesu, jak i bidetu. Małe wymiary pozwolą na znaczną oszczędność przestrzeni. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce dla osób poruszających się o kulach lub na wózku inwalidzkim.

Zestaw bidetowy podtynkowy z słuchawką bidetką 0147

Wymienione modele posiadają specjalne wcięcie, które znajduje się z przodu. To właśnie tutaj wsuwa się słuchawkę prysznica. Termostatycznej baterie dla niepełnosprawnych podają stałą temp. 38°C. Takie rozwiązanie nie pozwoli na oparzenie skóry ani przechłodzenie organizmu.

Instalując WC Bidet, należy wybrać również odpowiednią kasetę. Tutaj świetnie sprawdza się wklęsło wyprofilowania spłuczka, która jest jednocześnie oparciem dla pleców. Zapewnia to osobie siedzącej całkowitą stabilność. Aby uzyskać dodatkową przestrzeń, warto rozważyć montaż spłuczki podtynkowej. Dzięki temu zaoszczędzone zostaną kolejne cenne centymetry.

Wygoda i komfort to podstawa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przycisku pneumatycznego spłukiwania miski. Dużym ułatwieniem będzie zastosowanie nowoczesnej wersji elektronicznej.

Ciekawą opcją są słuchawki typu Bideta. Rozwiązanie z powodzeniem zastępuje bidet. Niekiedy miska sedesowa znajduje się bliżej umywalki aniżeli kabiny prysznicowej czy wanny dla niepełnosprawnych. W takiej sytuacji najlepszą decyzją będzie wybór baterii umywalkowej z rączką bidetową. W tym wypadku świetnym wyborem okaże się bateria bezdotykowa. Zużywa przecież kilka razy mniej wody niż wersja tradycyjna. Poza tym znacznie łatwiej uruchomić w niej strumień wody.

Co ciekawe WC Bidet nie jest tylko rozwiązaniem skierowanym dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Rozwiązanie spełni swoje zadanie w łazience każdego, komu przestrzeń nie pozwala bidet.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl