You are currently viewing Jak wyposażyć łazienkę publiczną?

Jak wyposażyć łazienkę publiczną?

Poważnym oraz znaczącym problemem korzystania z łazienek publicznych jest po prostu ich wyposażenie. Często nie jest dogłębnie przemyślane na samym etapie projektowania, ale także późniejszym wykończeniu. Całokształt tej sytuacji wpływa na końcowe korzystanie, a nawet zdarza się, że jego całkowity brak.

Jak podjąć się wyzwania stworzenia dobrej przestrzeni publicznej w toalecie? Co powinno się w niej znaleźć, ale także, na co zwrócić największą uwagę podczas trwania różnych etapów?

Toalety publiczne – po co tak naprawdę są?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że łazienki publiczne istnieją od wielu lat i nie powstały razem z nowoczesnym rozwojem cywilizacji. Już w starożytnym Babilonie czy Egipcie pojawiły się pierwsze takie miejsca. Było można w nich zarówno odpocząć, porozmawiać, jak i skorzystać w sposób dość higieniczny.

Jednak dzięki obecnemu rozwojowi, cechują się większą prywatnością czy bezpieczeństwem połączonym z komfortem użytkowania. Właśnie dlatego są budowane pod ścisłymi przepisami oraz wymogami. Kina, szpitale, szkoły, urzędy, to tylko niektóre miejsca, które koniecznie muszą zapewniać łazienki publiczne dla dobra ogółu społeczeństwa.

Co powinno być w łazience publicznej?

Wyposażenie łazienek użyteczności publicznej to podstawa stworzenia tego typu miejsca. Są to między innymi wszelkie kosze na śmieci, armatura bezdotykowa elektroniczna, armatura czasowa, umywalki, systemy odpływowe, zalustrowe urządzenia sanitarne, piktogramy czy oznaczenia oraz inne akcesoria łazienkowe. Priorytetem staje się oczywiście pisuar, miska WC i umywalka.

Główne wytyczne projektowania łazienek publicznych

Żeby stworzyć jak najlepszy sanitariat publiczny, który będzie uwzględniał potrzeby potencjalnej osoby, warto i należy kierować się pewnymi wytycznymi.

Z różnych względów bazowo celuje się w umywalki, które są nieco większe. Dzięki temu potrafią zapewnić one wyższy poziom komfortu. W połączeniu z armaturą najlepszym wyjściem będzie bateria bezdotykowa. Jest ona oczywistym wyborem z powodów higienicznych. Bateria czasowa jest oszczędniejsza dla zasobów wodnych oraz majątkowych, ponieważ dopuszcza najkorzystniejszą ilość wody. Do tego kompletu idealnie sprawdzi dozownik mydła w płynie, suszarka bądź pojemnik na ręczniki papierowe. Całość można zainstalować w tzw. zalustrowych urządzeniach sanitarnych. Będą tworzyć efekt minimalizmu oraz czystości, dlatego że akcesoria zostały w pełni zabudowane.

Dobrze urządzone miejsce nie obejdzie się bez kosza na śmieci, odświeżacza powietrza, środków do dezynfekcji. Dodatkowo może zawierać przewijak dla niemowląt, szczotki do WC, środki do wnętrza muszli.

Łazienki publiczne – higiena z bezpieczeństwem

Nie da się ukryć, że podczas chęci skorzystania z łazienki publicznej, której wygląd nie sugeruje bezpieczeństwa, a dodatkowo nieprzyjemny zapachu unosi się na każdym milimetrze, kończy się na szybkim odwrocie i wyjściu. Właśnie dlatego należy zadbać o to, żeby korzystanie z toalet było higienicznie. Zapewni to głównie idealnie dobrane wyposażenie, które zniweluje wiele dodatkowych czynności. Jednak codzienne sprzątanie jest najważniejsze.

Podłogi w łazienkach powinny być wyłożone wytrzymałym materiałem, który zniesie wilgoć oraz będzie antypoślizgowy. Idealnie nadają się płytki czy gres. To samo tyczy się ścian, do których wyboru można dodać farby odporne na szorowanie, temperaturę, wodę. Wszystkie rury lub elementy niebezpieczne w postaci kabli powinny zostać ukryte. Ze względu na intensywność użytkowania, wilgoć, nieprzyjemne zapachy kratka wentylacyjna jest ogromnym plusem.

Całokształt musi być zaprojektowany tak, żeby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń użytkową, zachowując miejsce do poruszania. Właśnie z tego powodu zalustrowe urządzenia sanitarne nadają się wszędzie. Prosty design, ergonomiczne wykorzystanie w postaci łączenia wielu funkcji, utrudnienie aktu wandalizmu i możliwość zabudowy ściany, która zmniejszy poziom przesuwania oraz czyszczenia.

Zachowując wszystkie powyższe standardy oraz zalecenia, wyposażenie łazienki publicznej nie okaże się trudne. Potencjalny klient doceni chęć dbania o jego komfort, więc z pewnością wróci do placówki.