You are currently viewing Dobór właściwego syfonu umywalkowego dla osób niepełnosprawnych

Dobór właściwego syfonu umywalkowego dla osób niepełnosprawnych

Przystosowując umywalkę dla osoby niepełnosprawnej czy to w toalecie prywatnej, czy też w toalecie publicznej ważne jest, aby dokonać montażu na odpowiedniej wysokości od podłoża tj.ok. 80-85cm. Właściwe umywalki z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych charakteryzują się odpowiednim wyprofilowaniem od czoła zapewniającym komfortowe użytkowanie, a także swobodny podjazd osobom na wózkach. Istotnym jest, aby nie stosować pod umywalkami osłon maskujących przyłącza wody oraz syfon tj. nogi ceramiczne, oraz pół-nogi podwieszane. Zainstalowanie osłon spowoduje barierę dla osób poruszających się na wózkach oraz utrudni swobodny podjazd, ponieważ użytkownik będzie uderzał nogami o wystające pod spodem umywalki elementy. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór i instalacja właściwego syfonu umywalkowego, który będzie spełniał swoją funkcję techniczną, a także ergonomiczną. Właściwy syfon to taki który zapewni wolną przestrzeń pod umywalką zarezerwowaną dla kolan osoby niepełnosprawnej. Pod względem instalacji wyróżniamy syfony umywalkowe dla niepełnosprawnych do instalacji podtynkowej oraz natynkowej.

Syfon dla niepełnosprawnych podtynkowy ABS.

Syfon natynkowy umywalkowy dla osób niepełnosprawnych AKC916

Zastosowanie syfonu umywalkowego podtynkowego zapewnia większą przestrzeń pod umywalką, ponieważ kielich syfonu umieszczony jest w ścianie. Przed przystąpieniem do instalacji syfonu, należy wcześniej wykonać stosowne podłączenia kanalizacyjne uwzględniając wysokość posadowienia umywalki od podłogi oraz przyłącza wody armatury. Pod umywalką widoczna jest rura odpływowa wykonana z metalu w kolorze chrom połysk lub biała wykonana z ABS. Każdy syfon umieszczony w ścianie powinien mieć zapewniony swobodny dostęp serwisowy, aby w przypadku zatoru była możliwość wykonania czynności czyszczenia syfonu. Syfony posiadają maskownicę, która jest demontowana i umożliwia dostęp do kielicha syfonu.
Innym rozwiązaniem syfonu przewidzianym dla umywalek dla osób niepełnosprawnych będzie syfon natynkowy.

Jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne pod kątem montażu. Często się zdarza, iż pominięte zostają aspekty montażu syfonu podtynkowego, wówczas po wyprowadzeniu przyłączy wody, obudowaniu, położeniu glazury pozostaje zastosowanie rozwiązania natynkowego, aby uniknąć kucia ściany i dokonywania przerobienia przyłączy. Rozróżniamy syfony natynkowe dla osób niepełnosprawnych estetyczne wykonane z metalu chromowanego lub ABS chromowany oraz syfony wykonane z ABS w kolorze białym. Rozwiązanie natynkowe jest bardziej praktyczne i uniwersalne pod względem instalacji, kielich syfonu powinien przylegać jak najbliżej ściany, aby pozostawiać wolną przestrzeń pod umywalką.

Syfon dla niepełnosprawnych natynkowy chrom