Jaka powinna być łazienka dla dzieci w przedszkolu i innych placówkach?

Projektowanie łazienek dla dzieci jest szczególnie istotne. Pomieszczenia te muszą wyglądać przyjaźnie i zachęcająco, aby dzieci chętnie uczyły się samodzielnego korzystania z toalety. Muszą być wytrzymałe i funkcjonalne oraz spełniać szczególne normy budowlane, dotyczące projektowania łazienek dla dzieci. 

Łazienka w przedszkolu – na co zwrócić uwagę?

Dyrektorzy placówek dla najmłodszych z pewnością zdają sobie sprawę jak ważny jest odpowiedni wygląd pomieszczeń. Podejście dziecka do samodzielnego korzystania z łazienki bywa kłopotliwe. Uczęszczanie do przedszkola jest pierwszym krokiem ku usamodzielnieniu. Od najmniejszego wieku dzieciaczki uczą się samodzielnego siadania na sedes, mycia rączek po skorzystaniu z toalety czy samodzielnego szczotkowania zębów. Aby ułatwić najmłodszym te zadania, niezbędne jest uczynienie łazienki jak najbardziej przyjaznym pomieszczeniem.

Odpowiednie wyposażenie łazienki dla najmłodszych jest szczególnie istotne. Obowiązujące normy zapewniają dzieciom bezpieczeństwo i komfort jej użytkowania. Podczas projektowania łazienki warto zwrócić uwagę na układ pomieszczeń. Łazienki powinny być przystosowane do najmłodszych oraz ułatwiać pracę ich opiekunom. Wybór odpowiedniej armatury i urządzeń pomocniczych sprawia, że łazienka jest bezpieczna i komfortowa.

Łazienka przedszkolna – wygląd to klucz do sukcesu

Normy budowlane i odpowiedni sprzęt to jedno, warto również zwrócić uwagę na przyjazny wygląd pomieszczeń dla dzieci. Zadbana, kolorowa i przystępna łazienka zachęca najmłodszych do naukę przez zabawę. Biały i sterylny wygląd łazienki może odstraszać dzieci przed wejściem do środka, przez co niechętnie będą podejmowały samodzielne działania. Na szczęście firmy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i łączą funkcjonalne urządzenia z przyjaznymi kolorami i kształtami. Łazienka dla dzieci może być jednocześnie profesjonalna i kolorowa! Sedesy w różnych kolorach, wzbogacone o kolorowe naklejki wyglądają niezwykle uroczo, przez co zachęcają do skorzystania z nich i nie odstraszają niedostępnym wyglądem. Aby wyrobić w dziecku nawyk częstego mycia rąk, warto postawić na kolorowe baterie i umywalki w różnych kształtach, które zachęcają do nauki przez zabawę. Takie rozwiązania to naturalne wdrażanie zdrowych nawyków u dzieci.

Łazienka w przedszkolu wymagania

Łazienki dla najmłodszych muszą być kolorowe i przyjazne, a przede wszystkim komfortowe i bezpieczne. Normy budowlane umożliwiają samodzielne korzystanie z toalety. Jednym z podstawowych wymogów jest ilość toalet. Maksymalna liczba dzieci, przypadająca na jedną toaletę to 15. Istotna jest również instalacja brodzika lub prysznica, który umożliwia szybkie podmycie dziecka. Każda z toalet powinna być w łatwy sposób zamykana. Ważny jest również metraż kabiny, który nie może być mniejszy niż 80 x 120 cm. Wysokość ścianek powinna wynosić minimalnie 1.5 metra, natomiast przestrzeń pomiędzy podłogą a drzwiami powinna mierzyć 15 cm.

Łazienka przedszkole a normy budowlane

Montaż wyposażenia łazienkowego w przedszkolu dyktowana jest przez ściśle określone normy, gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wysokość miski klozetowej uzależniona jest od wieku dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat powinny mieć dostęp do toalety podwieszonej około 55-65 cm od ziemi. W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia, toalety muszą znajdować się na wysokości 50 cm. Umywalki w przedszkolach powinny być łatwo dostępne i znajdować się na wysokości 55-65 cm od ziemi. Taka wysokość pozwala na swobodne korzystanie z umywalek.

Wyposażenie łazienki w przedszkolu

Podczas wyboru odpowiednich urządzeń do łazienki przedszkolnej warto zwrócić na ich jakość i wykonanie. Łazienka dla dzieci powinna być komfortowa i bezpieczna. Wysokiej jakości materiały pomagają zachować odpowiednią higienę i estetyczny wygląd. Co więcej, jakościowe produkty niezawodnie służą przez wiele lat, dzięki czemu właściciele placówek nie są narażeni na dodatkowe koszty. Profesjonalny sprzęt wykonany jest z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zaokrąglone kanty czy opływowe kształty ograniczają ryzyko skaleczenia czy drobnego wypadku do minimum. Projektując łazienki dla najmłodszych w miejscach publicznych, warto również zadbać o dostępność praktycznych akcesoriów, takich jak przewijaki czy umywalki dla niemowląt. Takie gadżety bywają niezbędne w wielu sytuacjach, ponadto zajmują niewiele miejsca i są niezwykle praktyczne.