You are currently viewing Drzwi do wnęki dla niepełnosprawnych

Drzwi do wnęki dla niepełnosprawnych

Przed współczesną architekturą postawiono szereg zadań, które mają na celu zwiększyć komfort funkcjonowania osób niepełnosprawnych lub o ograniczonej sprawności ruchowej w przestrzeni zarówno publicznej, jak i prywatnej. Czym zatem charakteryzują się drzwi do wnęki w łazience?

Dom bez barier uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych przede wszystkim w zakresie transportu i bezpiecznego przemieszczania się w całym obiekcie. Prawidłowo zaprojektowane wnętrza powinny spełniać podstawowe standardy z zachowaniem odpowiednich przepisów budowlanych, mających na celu poprawić warunki życia użytkownikom.

W każdej łazience dla niepełnosprawnych niezwykle istotne jest wyodrębnienie wolnej od urządzeń przestrzeni manewrowej, której parametry oscylują wokół 150×150 cm. To podstawowe wytyczne, którymi powinni kierować się projektanci, biorąc pod uwagę likwidację wszelkich niedogodności.

Realizacja projektu powinna zagwarantować użytkownikom łazienki funkcjonalność, ergonomiczność pomieszczenia, jak również absolutne bezpieczeństwo. Jej właściwe wyposażenie finalnie decyduje o całkowitym stanie technicznym pomieszczenia.

W strefie kąpielowej warto pomyśleć o innowacyjnym rozwiązaniu w postaci drzwi do wnęki dla niepełnosprawnych. Zaleca się, aby ich szerokość wynosiła co najmniej 90 cm, a dodatkowe akcesoria ułatwiały ich otwieranie i zamykanie. Ponadto najważniejsze jest wyeliminowanie progów oraz uskoków, a dostosowanie wszystkich wysokości powinno być dyktowane zasięgiem ramion i długością tułowia osoby niepełnosprawnej.

Możliwości w tej kwestii jest mnóstwo. Producenci oferują drzwi rozsuwane, składane, harmonijkowe lub otwierane do zewnątrz. Co więcej, w przestrzeni łazienkowej należy obligatoryjnie wprowadzić system antypoślizgowy na podłodze, aby zredukować ryzyko potencjalnych zagrożeń.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl