You are currently viewing Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych

Jak nietrudno się domyślić, łazienka dla niepełnosprawnych powinna umożliwiać swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim, balkonikiem lub o kulach. Jest to dość istotne, ponieważ nawet niewielka utrata równowagi, może skończyć się katastrofą. Dlatego wszystkie zainstalowane urządzenia muszą być idealnie dobrane. Muszą też być tak rozmieszczone, aby nie utrudniać poruszania się.

W większości przypadków każdy projektant na samym początku spotyka się z niezwykle istotnym problemem. Jakim? Konieczne jest wygenerowanie wolnej przestrzeni. W tym wypadku musi być ona dość duża, szczególnie jeśli użytkownik łazienki porusza się na wózku. Wolna przestrzeń powinna umożliwić pełny obrót wózka. Podstawą jest średnica około 1,5 metra, jednak w miarę możliwości powinna być ona znacznie większa. Dlatego też, najlepiej projektuje się łazienki w kwadratowych pomieszczeniach. Tam najprościej jest uzyskać taką ilość wolnego miejsca.

Każda łazienka powinna być wyposażona w drzwi. Wszystko za sprawą tego, że nawet osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych chciałyby liczyć na odrobinę prywatności. Dlatego w drzwiach należy zlikwidować próg, który uniemożliwia niekiedy poruszanie się. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, aby szerokość drzwi pozwalała na przejazd wózka inwalidzkiego. Jednak jeśli progu nie da się zlikwidować, niezbędne będzie zniwelowanie trudności, jakie dostarcza. Lekarstwem na problemy będzie w tym wypadku odpowiednio nachylony podjazd. Umożliwi on swobodny wjazd do pomieszczenia.

Równie ważne jest to, aby wszystkie elementy łazienki dla niepełnosprawnych były idealnie dopasowane. Podstawą są zaokrąglone krawędzie, które zapobiegną ewentualnym urazom. Dodatkowo wszystkie elementy powinny być łatwo dostępne. Ważne jest, aby wieszaki, szafki, czy lustro znalazły się na takiej wysokości. Jest to szczególnie istotne, w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Urządzenia sanitarne to podstawa łazienki, dlatego ich dobór oraz rozmieszczenie wymagają szczególnej ostrożności. Umywalka powinna być specjalnie wykonana dla osób niepełnosprawnych – szersza i nieco bardziej płaska. Powinna znaleźć się w pozycji nieco pochylonej. Z kolei jej połączenie odpływ nie może utrudniać wjazdu wózka inwalidzkiego. Producenci umywalek oferują wygodne rozwiązania, jednak jest to temat na zupełnie inny artykuł.

Muszla klozetowa oraz bidet muszą znaleźć się na tej samej wysokości co siedzisko wózka inwalidzkiego. Dlaczego? Wszystko po to, aby umożliwić przesiadanie się z wózka na muszlę klozetową. Pamiętajmy, że każdy element musi być wyposażony w odpowiednie poręcze dla niepełnosprawnych. Jest to konieczne zabezpieczenie.

W przypadku prysznica istotne jest to, aby nie miał on brodzika. Pozwoli to na swobodny wjazd wózka inwalidzkiego czy wejście osobie wykorzystującej balkonik lub kule. Podobnie rzecz wygląda z wanną, o której pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Podstawą idealnej łazienki dla niepełnosprawnych jest projektant oraz wykonawca. Dlaczego? Każdy z nich musi indywidualnie dopasować łazienkę do wymagań osoby niepełnosprawnej. Nie ma jednej wyrobionej ścieżki. Są oczywiście standardowe wymagania jak szerokość drzwi czy wysokość wieszania umywalki. Jednak wykorzystuje się je przy uniwersalnych projektach jak, chociażby w przypadku toalet publicznych. Jednak projekty indywidualne to już inna sprawa. Tutaj wymaga się znacznie więcej. Wszystkie urządzenie instalowane są dla jednego użytkownika, dlatego projekt często odbiega od standardów.

W przypadku wymagających inwestycji warto zaufać specjalistom, dla których liczy się człowiek. Dlatego nie szukaj ich tam, gdzie są najniższe ceny! Szukaj tam, gdzie jest doświadczenie, profesjonalizm i radość z tego, że pomaga się innym. Skontaktuj się z nami, a Twoja łazienka stanie się azylem. Miejscem, gdzie zwykła kąpiel stanie się przyjemnym obowiązkiem.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl