You are currently viewing Podnośnik wannowy dla niepełnosprawnych – doradztwo, dostawa montaż od AKCJUM.PL

Podnośnik wannowy dla niepełnosprawnych – doradztwo, dostawa montaż od AKCJUM.PL

Podnośniki wannowe dla osób niepełnosprawnych to świetne rozwiązanie ułatwiające dostęp do wanny. Korzystają z nich osoby mające problemy z poruszaniem się, w tym osoby starsze. Są to osoby, które nie są w stanie skorzystać z kąpieli samodzielnie. 

Podnośniki wannowe umożliwiają użytkownikowi siadanie na krzesełku na zewnątrz wanny oraz obracanie i opuszczanie do wody. Dzięki temu wejście do wanny jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze niż w tradycyjny sposób. Ze względu na sposób pracy  podnośniki mogą być manualne lub elektryczne. Manualny podnośnik wannowy do kąpieli będzie obsługiwany przez opiekuna, aby pomóc w opuszczeniu osoby do wody. Podnośnik wannowy elektryczny zwykle zapewnia płynniejszy transfer. Również musi być obsługiwany przez drugą osobę, chociaż istnieją zintegrowane podnośniki wraz z wanną, gdzie istnieje możliwość obsługi podnośnika bezpośrednio przez osobę niepełnosprawną bez pomocy opiekuna – w zależności od problemów ruchowych danej osoby.

KIEDY PODNOŚNIK WANNOWY JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM ?

Podnośniki wannowe dla osób niepełnosprawnych i starszych, są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem dla osób, które wymagają dużej pomocy przy kąpieli. Oznacza to, że podczas korzystania z wanny najprawdopodobniej musi być obecna osoba asystująca. Z tego powodu podnośnik najlepiej sprawdzi się dla kogoś, kto ma opiekuna, który pomaga mu wchodzić i wychodzić z wanny. W tym przypadku podnośnik jest bardziej rozwiązaniem dla opiekuna, ponieważ oznacza to, że pacjent nie będzie musiał sam wchodzić i wychodzić z wanny a opiekun bez zbytniego wysiłku fizycznego z łatwością wykona wszystkie czynności związane z kąpielą podopiecznego.

KIEDY PODNOŚNIK WANNOWY NIE JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM ?

Podnośnik wannowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz korzystać z wanny samodzielnie. Na przykład, jeśli jesteś dość niezależny i masz tylko nieznacznie ograniczoną mobilność, możesz nie potrzebować pomocy drugiej osoby.Dla większości osób kąpiel jest czynnością prywatną, więc jeśli możesz uniknąć obecności drugiej osoby do pomocy, większość ludzi wolałaby kąpać się w pojedynkę. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele innych rozwiązań kąpielowych. Te alternatywne opcje mogą pomóc w wejściu i wyjściu z wanny bez konieczności pomocy opiekuna. Np. wanna ze zintegrowanym podnośnikiem.

PODNOŚNIK ELEKTRYCZNY CZY MANUALNY – JAKI WYBRAĆ ?

Kolumna elektryczna NIE jest okablowana w łazience. Na kolumnie znajduje się wyjmowana bateria, którą można po prostu przypiąć. Podnośnik kąpielowy jest wyposażony w ładowarkę, która ładuje akumulator z dala od wody, co zwiększa bezpieczeństwo.

Kolumna elektryczna podnosi się i opuszcza pionowo za pomocą pilota, NIE wsuwa automatycznie użytkownika transportowanego do wanny, jest to operacja ręczna. Gdy usługobiorca znajdzie się nad wanną, można go opuścić do wanny za pomocą pilota.

Kolumna manualna jest bardzo popularna i ekonomiczna w odległych lokalizacjach lub krajach o niskim poborze mocy. Ręczna obsługa podnośnika jest bardzo prosta i polega na kręceniu uchwytu, który obsługuje ślimak. To bardzo prosty i wydajny system. Zgodnie z kolumną elektryczną wciągnik porusza się pionowo w górę i w dół.

INSTALACJA PODNOŚNIKA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY ISTNIEJĄCEJ WANNIE

Podnośnik wannowy AUTOLIFT można zamontować obok wanny ( z ramieniem lewo lub prawoskrętnym) lub na jednym z końców wanny (mocowanie proste) w zależności od dostępnej przestrzeni, rodzaju wanny oraz usytuowania pozostałych elementów wyposażenia łazienki. Ważne jest, aby podczas zamawiania wybrać odpowiednią opcję, aby zapewnić kompatybilność z twoją wanną aby nie było kolizji podczas pracy podnośnika. Zawsze kwestie wyboru podnośnika, sposobu montażu przy wannie należy podejmować indywidualnie w przypadku każdego klienta po przeanalizowaniu zdjęć łazienki oraz warunków technicznych. Każdy podnośnik ma przenieść około 130kg obciążeń statycznych i dynamicznych dlatego bardzo ważne jest aby w miejscu montażu podnośnika było odpowiednie betonowe lub drewniane podłoże zapewniające solidność montażu. Czasami ograniczeniem montażu stanowi ogrzewanie podłogowe wówczas istnieje możliwość zamontowania podnośnika do ściany – w takich przypadkach również indywidualnie rozpatrywany jest każdy przypadek.

KONFIGURACJA PODNOŚNIKA WANNOWEGO AUTOLIFT

Wybór jednostki napędowej – sterowanie elektryczne lub manualne

Sposób montażu przy wannie

WYBÓR SIEDZISK PODNOŚNIKA

Standardowe siedziska Clasic z podłokietnikami stałymi , uchylnymi lub zamkniętymi

Siedziska z otworem sanitarnym Comfort

Wybór wózka transferowego zintegrowanego z siedziskiem

MONTAŻ PODNOŚNIKA WRAZ Z WANNĄ Z DRZWIAMI – UNIWERSALNE ROZWIĄZANIA KĄPIELOWE W DOMACH SENIORA, DOMACH OPIEKI

MONTAŻ PODNOŚNIKA WRAZ Z WANNĄ Z DRZWIAMI – UNIWERSALNE ROZWIĄZANIA KĄPIELOWE W DOMACH SENIORA, DOMACH OPIEKI 

Projektując stanowisko kąpielowe dla wielu osób należy wziąć pod uwagę sprawność ruchową wielu osób oraz zachowanie ich prywatności podczas kąpieli. Nie należy zapominać jednocześnie o opiekunach i osobach asystujących dlatego też stworzyliśmy zintegrowany system kąpieli dla łazienek użyteczności publicznej w domach seniora lub domach opieki. Stosując wannę z drzwiami zapewniamy swobodne wejście do wanny użytkownikom które są w stanie o własnych siłach bez pomocy opiekuna wejść do wanny i samodzielnie przyjąć kąpiel. Ponieważ wanna wyposażona jest w wyjmowane siedzisko użytkownik ma możliwość przyjęcia kąpieli w pozycji siedzącej lub leżącej. Instalując na wannie parawan możemy stworzyć przestrzeń do przyjęcia szybkiego prysznica w wannie. Chcąc stworzyć wannę pod kątem bardziej uniwersalnym dla osób którym należy pomóc podczas kąpieli zainstalowaliśmy podnośnik z boku wanny co pozwala na transfer osób o znacznej niepełnosprawności ruchowej do wanny. Stanowi to bardzo duże udogodnienie nie tak dla samych podopiecznych ale dla ich opiekunów. Rozwinięciem systemu stanowi zintegrowany wózek transportowy z siedziskiem, dzięki czemu osoby możemy z łatwością przetransportować z pokoju do pomieszczenia kąpielowego.

OGRANICZENIA W ŁAZIENCE DLA PRACY PODNOŚNIKA WANNOWEGO

Chcąc dostosować wannę dla potrzeb osoby niepełnosprawnej bez wykonywania kosztownej przebudowy i remontu łazienki częstym rozwiązaniem jest montaż podnośnika przy wannie. Zdarza się jednak że zbyt małe pomieszczenie łazienki oraz usytuowane w niej urządzenia sanitarne takie jak szafki, pralka czy też umywalka stanowią ograniczenia podczas pracy ramienia podnośnika. Usytuowana w podłodze instalacja grzewcza to kolejny problem napotykany podczas montażu podnośnika – należy wówczas konstrukcję kolumny podnośnika przeprojektować tak aby stworzyć możliwość montażu podnośnika do ściany.

WARUNKI CZYSZCZENIA I KONSERWACJI POWIERZCHNI PODNOŚNIKA

Każdy podnośnik powinien być regularnie sprawdzany i podlegać konserwacji przynajmniej raz w roku w zależności od częstotliwości jego użytkowania. Należy zadbać aby pomieszczenie w którym jest użytkowany nie było nadmiernie zawilgocone i często wietrzone co wydłuży użytkowanie urządzenia . Do pielęgnacji i czyszczenia powierzchni należy używać tylko łagodnych detergentów nie na bazie kwasów oraz rozpuszczalników. Stosowanie środków czyszczących ścieralnych lub agresywnych może doprowadzić do szybkiej korozji urządzenia oraz jego podzespołów. Sprawdzać należy także jakość zamocowania urządzenia do podłogi lub do ściany.