You are currently viewing Przedmioty codziennego użytku, które ułatwiają życie seniorom i niepełnosprawnym

Przedmioty codziennego użytku, które ułatwiają życie seniorom i niepełnosprawnym

Szybko starzejące się współczesne społeczeństwa to problem na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest obszar opieki socjalnej i niewystarczającej liczby osób do pracy w zawodzie opiekuna osoby starszej. Znajdujemy się obecnie pomiędzy dwiema tendencjami – jedną z nich jest zmniejszanie się liczby młodych osób, które są w stanie samodzielnie zaopiekować się swoimi schorowanymi rodzicami, drugą – wciąż zbyt mała popularność zawodów związanych z leczeniem i opieką nad seniorami. To dlatego tak ważne są nowoczesne (mniejsze i większe) zdobycze technologii, które pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym sprawniej funkcjonować na co dzień bez pomocy osób trzecich.

siedzisko do wanny, lustro uchylne, poręczę dla niepełnosprawnych

Sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osób o ograniczonych możliwościach ruchowych można podzielić na wiele różnych kategorii związanych z poszczególnymi obszarami życia: spaniem, toaletą, komunikacją, transportem czy jedzeniem. Niezwykle ważne są np. ułatwienia dla osób z niedowładem kończyn górnych, zwłaszcza dłoni. Należą do nich np. pętle z rączką do zapinania guzików, uchwyty pomagające w zakładaniu skarpet, kubki z zabezpieczeniami, które zapobiegają rozlewaniu się napoju, gdy drżą ręce.

Bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań znajdziemy w łazience dla niepełnosprawnych. Listę możemy zacząć od tak banalnego przedmiotu, jak grzebień. Dla osób z ograniczonym zakresem ruchu ramion albo trudnościami w utrzymaniu rąk w górze produkuje się grzebienie ze specjalnie wydłużoną rączką. Poza tym ułatwieniem dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest lustro uchylne zawieszone nad umywalką, którego położenie w łatwy sposób można dostosować w zależności od potrzeb.

Znaczenie ma duża liczba uchwytów i poręczy (przede wszystkim w łazience, ale też w każdym innym pomieszczeniu domu) o różnorodnej długości i kształcie. Np. korzystanie z wanny w najwyższym stopniu ułatwia poręcz rozpięta na całej długości wanny. W samej wannie konieczne jest siedzisko (także pod prysznicem). Całości dopełniają odpowiednio szerokie i płytkie umywalki, pod które mieści się wózek oraz bateria umywalkowa z łatwym w obsłudze uchwytem lekarskim.

Warto wymienić także akcesoria ułatwiające korzystanie z łóżka. Jednym z bardziej zaawansowanych sprzętów jest podnośnik; na co dzień pomocne są natomiast pulpity samopoziomujące, które pozwalają podać osobie niepełnosprawnej posiłek do łóżka. Osobom, które mają problemy z posługiwaniem się sztućcami, poleca się specjalnie dla nich zaprojektowane sztućce z powiększonymi trzonkami i uchwytami, które pomagają utrzymać je stabilnie w dłoni. W takich sztućcach można też zwykle regulować kąt ich nachylenia względem uchwytu.