You are currently viewing Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w domu, placówce medycznej, hotelu

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w domu, placówce medycznej, hotelu

Dostosowanie łazienki w domu prywatnym do indywidualnych potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi wymaga wyboru odpowiednich akcesoriów i organizacji przestrzeni. Natomiast projektowanie łazienek w miejscach publicznych to praca zgodna z ustalonymi normami i przepisami, aby spełniała ona wymogi dotyczące każdego stopnia niepełnosprawności. W jaki sposób prawidłowo dostosować łazienki do specjalnych potrzeb? 

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w placówce medycznej

Placówki medyczne mają obowiązek dostosowania łazienek do każdego stopnia niepełnosprawności i ograniczeń ruchowych. Pacjenci w placówkach medycznych są często w stanie chwilowego osłabienia np. po operacji czy zabiegu, dlatego odpowiednie dostosowanie pomieszczeń jest szczególnie pomocne podczas powrotu do zdrowia. Osoby z niepełnosprawnościami potrzebują specjalnych ułatwień, aby jak najbardziej samodzielnie móc wykonywać tak intymne czynności, jak wizyta w toalecie czy kąpiel. Niezbędny jest zakup odpowiednio przystosowanej armatury sanitarnej, takiej jak niskie toalety, dostosowane wanny i kabiny prysznicowe oraz solidne i dostępne umywalki. 

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby w placówce medycznej powinno odbywać się zgodnie z wyżej ustalonymi normami. Podstawowym elementem każdej placówki medyczne są poręcze i uchwyty, ułatwiające swobodne poruszanie się. Takie poręcze służą do podpierania się podczas przemieszczania oraz wstawania i siadania a także do utrzymania równowagi. Jest to niezbędny element przy toalecie i przy umywalce, aby zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. 

Podstawowym punktem przygotowywania łazienki w placówkach medycznych jest brak barier konstrukcyjnych i architektonicznych. Niezbędne jest usunięcie progów i nierówności, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz przystosowanie pomieszczeń do swobodnego poruszania się na wózku. Odpowiedni metraż, szerokie przejścia, specjalne podjazdy i brak progów to podstawy przystępnej i funkcjonalnej przestrzeni. Minimalne wymiary łazienki w placówkach medycznych wynoszą 200 x 240 cm a do swobodnego poruszania się na wózku potrzeba kwadratu o minimalnych wymiarach 150 x 150 cm.

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w szpitalu 

Łazienki w szpitalach powinny działać na takiej samej zasadzie jak w przypadku placówek medycznych. Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w szpitalu powinno zostać zrealizowane z należytą starannością. Łazienki te powinny być funkcjonalne dla osób o każdym stopniu niepełnosprawności, aby spełniały wymogi łazienek bez barier i ograniczeń. Istotną kwestią są wymiary wejścia, powinny one liczyć od 0.9 do 1 metra, przy montażu drzwi należy również pamiętać o zamontowaniu klamki w dostępnej dla wszystkich pozycji. 

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w hotelu

Hotele powinny być miejscami dostępnymi dla wszystkich gości. Placówka chcąca spełniać najwyższe standardy powinna jak najlepiej dostosować wnętrza dla osób z niepełnosprawnościami. Obowiązują jednak pewne obowiązkowe zasady, które muszą być przestrzegane. Poza wyżej wymienionymi aspektami, warto również zwrócić uwagę na odpowiednią armaturę. Przepisy nakazują, aby solidna i jakościowa umywalka dla niepełnosprawnych była zamontowana na wysokości 60-70 cm. Wanna z drzwiami lub w pełni dostosowany prysznic to elementy podstawowego wyposażenia łazienek hotelowych. 

Managerowie hoteli zwracają szczególną uwagę na wystrój wnętrz. Bez obaw, w dzisiejszych czasach dostępne są produkty spełniające każde oczekiwania. Łazienka dla osób niepełnosprawnych w hotelu może wyglądać elegancko i gustownie. Asortyment najlepszych sklepów pozwala na dobór nowoczesnych produktów, pasujących do wielu wnętrz. 

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w mieszkaniu 

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w mieszkaniu nie regulują przepisy prawne, dlatego największym zmartwieniem klientów staje się niewystarczająca ilość miejsca. Bez obaw, w obecnych czasach istnieje wiele wygodnych i funkcjonalnych rozwiązań, pozwalających na urządzenie pomieszczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb domownika. Świetnym rozwiązaniem będzie montaż kabiny prysznicowej o dogodnych wymiarach. Na rynku jest wiele rozwiązań idealnych do niewielkich pomieszczeń, między innymi umywalki z wbudowanymi uchwytami lub systemy spłukiwania wody, montowane w dowolnym miejscu. 

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby niepełnosprawnej w domu

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w domu daje naprawdę szerokie pole manewru, ponieważ można bez ograniczeń dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Duża przestrzeń pozwala na montaż przydatnych akcesoriów. Niewielkim, choć niezwykle istotnym elementem są lustra. Wydawać by się mogło, że nie jest to artykuł pierwszej potrzeby, lecz możliwość swobodnego przeglądania się daje poczucie komfortu i niezależności podczas korzystania z domowej łazienki. Tak drobne zmiany sprawiają, że każdy może poczuć się swobodnie we własnej przestrzeni.