You are currently viewing Rodzaje oraz zastosowanie armatury bidetowej

Rodzaje oraz zastosowanie armatury bidetowej

Armatura bidetowa (słuchawka bidetowa, słuchawka higieniczna) to nic innego jak połączenie kranu w wersji natynkowej lub podtynkowej, połączonego wężem, do którego przykręcona jest słuchawka z przyciskiem. Przycisk ręczny w słuchawce zapewnia pełną kontrolę nad sterowaniem wodą w słuchawce, poprzez przyciśnięcie otwieramy lub zamykamy wodę w słuchawce.

Opis

Armatura higieniczna jest wykorzystywana najczęściej przez użytkowników, którzy cenią sobie higienę osobistą i wolą używać do tych celów wody niż innych metod po opróżnieniu się lub oddaniu moczu. Słuchawka bidetowa ręczna to względnie nowoczesny zamiennik tradycyjnych urządzeń sanitarnych takich jak bidet stojący, który nie należy do zbyt higienicznych rozwiązań.

Użytkowanie


Użytkownik zazwyczaj chwyta kran w prawą ręką i używa kciuka lub palca wskazującego (w zależności od lokalizacji przycisku na słuchawce), aby wycelować w wodę z odbyt lub narządy płciowe. Słuchawka idealnie sprawdza się, aby wspomóc czyszczenie po skorzystaniu z toalety. Słuchawka bidetowa jest powszechna we wszystkich krajach głównie islamskich oraz w większości części Azji, gdzie woda jest uważana za niezbędną do oczyszczania odbytu. W tych krajach jest on powszechnie instalowany w urządzeniach toaletowych w stylu zachodnim np.; Nepal, Pakistan, Chiny, Iran, Indie, Bangladesz, Turcja, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Singapur, Wietnam i Kambodża. Tutaj woda jest powszechnie stosowana zamiast lub razem z papierem toaletowym do czyszczenia po wypróżnieniu. W Tajlandii jest on powszechny zarówno w toaletach w stylu zachodnim, jak i iw przydomowych pomieszczeniach sanitarnych. Słuchawka bidetowa jest podobna pod względem wykorzystania do japońskich sedesów w stylu washlet, czyli tzw. Bidetów elektronicznych, jednak jest to znacznie tańsze i prostsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę zasobność portfela osób niepełnoprawnych czy starszych. Armatura bidetowa w warunkach polskich sprawdza się idealnie w kabinach natryskowych w domach dziecka, żłobkach, przedszkolach. W połączeniu z baterią natynkową lub podtynkową termostatyczną słuchawka z przyciskiem stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie do mycia dzieci. Uruchamiamy wodę pokrętłem kurka armatury, ale woda ze słuchawki nie płynie, dopiero po naciśnięciu zaworu słuchawki następuje wypływ wody ze słuchawki. Znajdując się ok. 1-2 metrów od armatury mamy pełną kontrolę nad użyciem wody bez konieczności zamykania otwierania wody kurkiem armatury. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie słuchawki bidetowej wraz z armaturą termostatyczną. Dotyczy to miejsc, gdzie użytkownikami są dzieci. W Europie prysznic bidetowy jest stosowany na przykład w Finlandii i Estonii. Bidety są bardziej powszechnymi urządzeniami łazienkowymi w wielu krajach południowej Europy. Jest bardzo popularny w Brazylii, gdzie tradycyjne bidety są przez nią zastępowane.

Rozwiązania instalacyjne

Armatura bidetowa natynkowa, jak sama nazwa mówi, armaturę instaluje się na ścianie, z której wyprowadzone są mimośrody mocujące, dla większości armatur powinny być oddalone od siebie w odległości 150 mm. Do armatury podkręcamy koniec węża metalowego lub plastikowego. Idealnym rozwiązaniem sprawdzającym się przy użytkowaniu jest użycie węża rozciąganego. Pod drugi koniec węża przykręcamy słuchawkę bidetową. Mocowanie słuchawki stanowi oddzielny element, który mocujemy na ścianie lub niektóre armatury posiadają uchwyt słuchawki w korpusie. Armatura natynkowa bidetowa ma podwójne rozwiązanie, jeżeli chodzi o sposób mieszania wody, manualne lub z głowicą termostatyczną.

Baterie bidetowe termostatyczne są bardziej praktyczne pod względem użytkowym, ponieważ urządzenia miesza wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury wody, która zostanie określona na pokrętle. Armatura bidetowa podtynkowa to znaczy, że sposób montażu armatury-przyłącza wody zimnej lub ciepłej znajduje się pod tynkiem w ścianie. 

Decydując się na instalację tego typu armatury, oszczędzamy przede wszystkim miejsce, ponieważ od ściany wystaje tylko uchwyt pokrętła głowicy, a nie cały korpus jak w przypadku armatury natynkowej. Podejmując się montażu  armatury bidetowej podtynkowej lub natynkowej należy przed ułożeniem płytek zaplanować i doprowadzić instalację wody ciepłej i zimnej.