You are currently viewing Jaka kabina w małej łazience dla osoby niepełnosprawnej ?

Jaka kabina w małej łazience dla osoby niepełnosprawnej ?

Podstawowy problem inwestorów starających się wyposażyć małą łazienkę z przeznaczeniem dla osoby niepełnoprawnej to jakie produkty sanitarne zaprojektować, aby nie tracić na ich funkcjonalności, zyskując tym samym jak najwięcej przestrzeni manewrowej w łazience. W przypadku małych pomieszczeń sanitarnych udaje się wygospodarować przestrzeń na umywalkę czy też miskę sedesową to zwykle problem stanowi umieszczenie wokół nich poręczy, uchwytów wspierających. Powód ? Brak miejsca. Dobierając właściwe produkty sanitarne, udaje się problem rozwiązać, np. stosując umywalkę ze zintegrowanymi uchwytami. Dzięki czemu oszczędzamy czas montażu, powierzchnię w łazience, zyskujemy design oraz komfort i lepszą jakość życia użytkownika. Także miskę sedesową dla niepełnosprawnych można zastosować jako urządzenie uniwersalne typu WC bidet, umieszczając spłuczkę pod tynkiem. Taki zabieg techniczny spowoduje, iż jesteśmy w stanie miskę dosunąć maksymalnie do ściany, zyskując niezbędne centymetry w łazience cenne dla mobilności użytkownika. Oszczędzając miejsce obok toalety, instalujemy poręcze uchylne ergonomiczne, które będą zajmować jak najmniej miejsca w pozycji złożonej oraz rozłożonej.

Niemniej jednak największy problem stanowi usytuowanie wanny lub kabiny w małej łazience. Jest to nie lada wyzwanie szczególnie dla inwestorów, którzy nie mają obeznania wśród dostępnych artykułów sanitarnych o szczególnych cechach technicznych ważnych dla użytkowników z ograniczeniami ruchowymi.

Dla zyskania przestrzeni w łazience bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie kabiny dla niepełnosprawnych. Produkt powinien w szczególności zapewnić użytkownikowi komfort użytkową oraz mobilność w łazience. Instalując kabinę, należy zwrócić uwagę, aby unikać jakichkolwiek progów, które stanowiłyby barierę przy wchodzeniu do kabiny. Ze względu na bezpieczeństwo użytkownika drzwi kabiny powinny się otwierać, ponieważ zawsze istnieje prawdopodobieństwo potknięcia się czy upadku w kabinie, wówczas drzwi powinny pod wpływem ciężaru użytkownika otworzyć się na zewnątrz łazienki. Zyskamy dodatkową przestrzeń w łazience, jeżeli skrzydła drzwi kabiny będą się składać na ścianę, zapewnia to pełną mobilność użytkownikowi, ponieważ, wydzielamy przestrzeń w łazience tylko, gdy korzystamy z kabiny. Jeżeli kabina nie jest wykorzystywana, wówczas skrzydła drzwi złożone są na ścianie do wewnątrz lub na zewnątrz.

Zapraszamy do prezentacji przykładowej kabiny zainstalowanej w małej łazience, użytkowanej przez osobę z ograniczeniami ruchu.