You are currently viewing Uchwyt zapewni bezpieczeństwo

Uchwyt zapewni bezpieczeństwo

Zajmując się wyposażeniem łazienki dla niepełnosprawnych, należy zwrócić uwagę na wiele czynników i przeszkód. Wanna, o której pisaliśmy w poprzednim artykule, jest jednym z nich. Jednak w dobrze wyposażonej łazience, powinny znaleźć się również odpowiednie poręcze dla niepełnosprawnych. Dla wielu błahostka. Jednak dla ludzi o ograniczonych możliwościach ruchowych duża pomoc w codziennych czynnościach.

Odpowiedni dobór oraz montaż uchwytów, jest niezwykle istotny dla osób starszych czy niepełnosprawnych. A wszystko z jednego ważnego powodu – ogranicza to udział i pomoc innych osób. Każdy przecież w miejscach intymnych wolałby przebywać sam.

Najważniejsze w dobrze przystosowanej łazience są uchwyty przyścienne. Co ważne, poręczy takich nie instalujemy na ścianach gipsowo-kartonowych. Jest ku temu jeden ważny powód. Są one zbyt słabe, aby osoby z nich korzystające mogły na nich oprzeć cały ciężar swojego ciała. Co zwykle robią. Dlatego uchwyty dla niepełnosprawnych powinny być instalowane w ścianach murowanych. Wtedy mamy pewność, że nie urwą się w trakcie korzystania. Pamiętać należy o tym, aby zainstalować uchwyt na odpowiedniej wysokości. Przyjęło się, że jest to około metr nad podłoga.

Uchwyty zwykle instaluje się w miejscach newralgicznych. Są to ściany przy umywalkach, miskach sedesowych, wannach czy w kabinach prysznicowych. Aby ułatwić korzystanie z łazienki wszystkim domownikom, mamy do wyboru poręcze stałe oraz składane. W drugim przypadku pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca. Dlatego świetnie sprawdzają się w mniejszych łazienkach.

Wszystkie poręcze możemy podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Tak więc wyróżniamy:

  • Uchwyty ze stali nierdzewnej,
  • Uchwyty w oplocie nylonowym,
  • Uchwyty malowane proszkowo,
  • Uchwyty o powierzchni falistej.

W trakcie dokonywania wyboru ważne jest, aby maksymalnie dopasować uchwyty do naszych potrzeb. Dlatego też praktycznie wszystkie poręcze wykonywane są na zamówienie. Dzięki temu nie ma możliwości, aby w trakcie użytkowania okazało się, że uchwyt nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań.

Najważniejsza poręcz w całej toalecie – uchwyt przy muszli klozetowej. Jest on tak ważny, ponieważ ułatwia osobom starszym wstawanie z miski klozetowej. Niepełnosprawnym pozwala z kolei na płynny przerzut ciała z wózka na ustęp. W tym wypadku uchwyt przymocować możemy do podłogi lub ściany. Wystarczy jedynie wybór odpowiedniego modelu. Istotne jest, aby istniała możliwość złożenia poręczy, jeśli z łazienki korzystają również osoby pełnosprawne.

zainstalować po obu jej stronach. Wspomaga to asekurację i pozwala na zmianę uchwytu, jeśli ręka się zmęczy. Podobnie jest w przypadku prysznica. Tutaj koniecznie należy zainstalować nie tylko odpowiedni uchwyt, ale i siedzisko. Pozwoli to na komfortową kąpiel bez pomocy innych osób.

Jak widać, odpowiednio przystosowana łazienka, to konieczność. Szczególnie jeśli chcemy, aby życie osoby niepełnosprawnej było łatwiejsze.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl