You are currently viewing Wanna w łazience dla niepełnosprawnych

Wanna w łazience dla niepełnosprawnych

Higiena dla każdego z nas jest niezwykle ważna, a dla osób niepełnosprawnych czy starszych szczególnie. Dlatego też cała łazienka powinna być idealnie przystosowana do tego, aby codzienne czynności pozwalały na chwilę wytchnienia, a nie przysparzały trudności. Kąpiel w zwykłej wannie dla wielu osób może być całkowicie niemożliwa – paraliż nóg, problemy z kręgosłupem czy inne czynniki ograniczające ruch. Jednak w wielu przypadkach jest ona zwyczajnie konieczna, szczególnie jeśli mówimy o kąpielach leczniczych.

Wanna dla niepełnosprawnych AKCJUM

czy te poruszające się o kulach lub na wózkach inwalidzkich muszą mieć możliwość skorzystania z przywileju, jakim jest kąpiel w wygodnej wannie. Pamiętajmy jednak, że każda wanna powinna zostać specjalnie dobrana lub wykonana na zamówienie według indywidualnych potrzeb. Jest to ważne, ponieważ nie każdy jest na tyle sprawny fizycznie, aby pokonać ponad półmetrową wysokość ściany bocznej.

W przypadku wózków inwalidzkich ważna jest przestrzeń, która zapewni swobodny dostęp do wanny. Wielu projektantów decyduje się na instalację schodów lub drabiny, które umożliwią wchodzenie i wychodzenie z wanny. Jednak to rozwiązanie w dużej części przypadków nie będzie odpowiednie. Ograniczone możliwości ruchowe mogą w pewnym momencie znacznie utrudnić dostęp do wanny.

W takiej sytuacji warto przyjrzeć się rozwiązaniom wygodniejszym. Jednym z nich jest specjalnie przystosowana wanna dla niepełnosprawnych. Obok komfortu produkty takie zwiększają również bezpieczeństwo podczas kąpieli. Wszystko za sprawą tego, że standardowa wanna jest znacznym utrudnieniem, a kąpiel może okazać się niebezpieczną czynnością. W przypadku wanien z drzwiami próg jest o wiele niższy niż w przypadku zwykłych, dlatego znacząco ograniczamy ryzyko wypadku czy niepotrzebnej kontuzji. Co ważniejsze, na rynku istnieją modele, w których można się komfortowo położyć i się zrelaksować, jak i specjalne, wyposażone w siedziska, w których można wygodnie usiąść.

Jeśli wydaje się komuś, że drzwi mogą stanowić problem, jest w znacznym błędzie. Mocne zawiasy gwarantują stabilność ich stabilność, a specjalnie dobrana uszczelka zapewnia niezwykłą szczelność. System zamknięcia został zaprojektowany tak, aby ułatwić samodzielne korzystanie z wanny. Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas kąpieli zarówno siedzisko, jak i dno wanny pokrywa się specjalną antypoślizgową powierzchnią, a odpływ wody działa dzięki mechanizmowi, który pozwala na zamknięcie i otwarcie go za pomocą jednego pokrętła. Warto również zauważyć, że poszczególne modele wyposażone są w dodatkowe poręcze dla niepełnosprawnych, które znacząco ułatwiają zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie z wanny. Co ważne, w zależności od dobranego modelu drzwi otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz wanny.

W przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich ciekawym rozwiązaniem jest możliwość otwarcia praktycznie całej ściany bocznej wanny lub wykorzystanie podnośnika. Warto również zwrócić uwagę to, aby wybierając wannę, przejrzeć również baterie dla niepełnosprawnych. Wybór modelu dostosowanego do potrzeb użytkownika znacznie ułatwi mu codzienną kąpiel.

Dodatkowo każdą wannę można wyposażyć dodatkowo w opcję hydromasażu, który jest niezwykle pomocny w przypadku rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W większości przypadków system sterowany jest elektronicznie, co pozwala na indywidualne regulowanie natężenia, automatyczne wyłączanie czy osuszanie dysz zaraz po kąpieli. Wybór odpowiedniego modelu dla wielu może okazać się decyzją zbyt trudną. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistami, którzy wannę dobiorą idealnie do potrzeb każdego użytkownika.

Zaufaj specjalistom z Akcjum!