You are currently viewing Elementy niezbędne w łazience dla niepełnosprawnych

Elementy niezbędne w łazience dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych to nie lada przedsięwzięcie, szczególnie jeśli chodzi o jej poprawne wyposażenie. W miejscu tym nie powinno zabraknąć żadnego istotnego elementu. Osoba niepełnosprawna, nie zawsze musi orientować się w tym, co tak naprawdę może okazać się niezbędne. Projektant musi to wiedzieć! Dlatego w dzisiejszym artykule wymienimy najważniejsze elementy, które musza znaleźć się w przyjaznej łazience.

1) Uchwyty do łazienek

Niezależnie od wielkości łazienki, uchwyty powinny znaleźć się przy każdym istotnym elemencie wyposażenia sanitarnego. Poręcze instalujemy na ścianach w miejscach, gdzie są one niezbędne — przy umywalkach, miskach sedesowych oraz wannach lub w kabinach prysznicowych. Najważniejsze jest jednak to, że do wyboru mamy poręcze stałe, jaki i składane. Drugie najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o ograniczonych wymiarach, gdzie zależy nam na uzyskaniu jak największej ilości miejsca.

2) Brodzik dla niepełnosprawnych

Planując łazienkę dla osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych, przede wszystkim należy zadbać o elementy podstawowe. Wbudowane brodziki dla niepełnosprawnych to jeden z takich elementów. Charakteryzują się one brakiem charakterystycznego progu. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z prysznica przez osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Co ważne, koniecznie należy zwrócić uwagę, a to, aby brodziki wyposażony był powierzchnię antypoślizgową, aby dodatkowo zabezpieczyć przed nieoczekiwanym upadkiem.

3) Siedzisko dla niepełnosprawnych

Element niezbędny w każdej łazience bez barier. Oczywiście, w tym wypadku dostosowane siedzisko takie jak taboret czy krzesło pod prysznic, stanowią znaczne ułatwienie dla osób o ograniczonej sprawności.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest siedzisko dla niepełnosprawnych instalowane na stałe. Mocowane do ściany, rozkładane z dodatkowymi wspornikami oraz wygodnym siedziskiem, oparciem i podłokietnikami. Wygodne siedzisko pozwoli na kąpiel w komfortowych warunkach, które dla osób niepełnosprawnych są najważniejsze. W przypadku gdy zachodzi obawa, że ściany są zbyt cienkie i nie będą w stanie przenieść obciążenia wraz z użytkownikiem, stosuje się siedzisko dla niepełnosprawnych mocowane do podłogi.

4) Umywalka dla niepełnosprawnych

Wysokiej klasy umywalki dla niepełnosprawnych to podstawa. Wybierając odpowiednią, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednak podstawową jest unikalna konstrukcja i kształt, które pozwolą na łatwe korzystanie przez osoby o zupełnie różnych rodzajach niepełnosprawności. W przypadku dobrej umywalki ważne jest, aby posiadała ona mechaniczną lub pneumatyczną regulację pochylenia. Warto zauważyć, że umywalki, które znaleźć można w naszej ofercie przystosowane są zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Wszystko za sprawą zastosowaniu specjalistycznych podnośników, dzięki którym dostosowujemy poziom posadowienia umywalki względem użytkownika. Dodatkowo przednia krawędź powinna być na tyle wklęsła, aby umożliwić wygodne korzystanie dzięki bliższemu dojściu.

5) Sedes – bidet

W przypadku osoby niepełnosprawnej sedes jest równie ważny co brodzik czy umywalka. Jednak różni się nieco od tego wykorzystywanego przez pełnosprawnych. Jest szerszy, niżej osadzony, bardzo często również posiada wbudowany bidet. Dzięki temu osoba o ograniczonych możliwościach ruchowych nie musi wykonywać zbyt wielu męczących czynności.

Toaleta dla niepełnosprawnych to przede wszystkim nowoczesne rozwiązania. Do takich należą znajdujące się w naszej ofercie sedesy, które przy zastosowaniu armatury termostatycznej wraz z zestawem natryskowym spełniają funkcję bidetu. Jednak to nie wszystko. Może wydawać się, że możliwości w instalacji są bardzo ograniczone, w kompletnych ofertach znajdziemy toalety stojące typu kompakt, stojące miski do spłuczki natynkowej lub podtynkowej, a także toaletę podwieszaną. Co ważniejsze, w przypadku toalety dla niepełnosprawnych nie ma żadnych ograniczeń użytkowych. Mogą z niej korzystać zarówno osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych, jak i pełnosprawni.

To zaledwie kilka elementów, które powinny znaleźć się w łazience. Są one jednak obowiązkowe. Jednak wybór ich może przysporzyć wiele problemów. Dlatego czasem warto zapytać specjalistów – zachęcamy do kontaktu!

Pozdrawiamy, Akcjum.pl