You are currently viewing Kryterium wyboru wanien dla osób niepełnosprawnych lub seniorów

Kryterium wyboru wanien dla osób niepełnosprawnych lub seniorów

Inżynierowie na całym świecie opracowali niesamowicie różnorodną gamę rozwiązań kąpielowych, począwszy od wanien po brodziki z siedziskami dla osób mających trudności z wchodzeniem i wychodzeniem ze standardowej wanny. Dzięki ciężkiej pracy dziesiątek kreatywnych firm rynek globalny został zalany setkami różnych modeli wanien w różnych kategoriach funkcjonalności.

Główne różnice w kategoriach wanien można wyszczególnić w typie;
otwierania drzwi – otwieranych do wewnątrz, otwieranych na zewnątrz, otwieranych do góry lub otwieranych z boku;
styl użytkowania wanny – czy użytkownik siedzi, czy kładzie się podczas przebywania w wannie, wanny uniwersalne z wyjmowaną półką do siedzenia
sposób napełniania wody – ze wbudowaną armaturą, armatura ze ściany, armatura pionowa z rantu wanny, napełnianie przez przelew
szerokość drzwi – drzwi wąskie dla użytkowników wchodzących w pozycji stojącej, drzwi szerokie, otwierany cały bok wanny dla użytkowników poruszających się na wózkach, Jeśli szukasz wanny, która sprawi ze twoje codzienne życie stanie się łatwiejsze, dzięki której będziesz bardziej mobilny i niezależny w łazience, warto najpierw zrozumieć, jakie masz dostępne rozwiązania na rynku, aby je optymalnie dostosować do własnych potrzeb.

Montaż wanny z drzwiami dla osoby niepełnosprawnej – wanna leżąca

Montaż wanny z drzwiami dla seniora- wanna siedząca

Montaż wanny z otwieranym pełnym bokiem – wanna dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach

Wielkość łazienki również ma znaczenie, ponieważ w zależności od dysponowanej przestrzeni jesteśmy w stanie zainstalować odpowiednią wannę lub brodzik z siedziskiem. W większości gospodarstw domowych dysponujemy jedną łazienką, która jest wykorzystywana zarówno przez osoby pełnosprawne, jak i niepełnoprawne, wówczas zasadniczym problemem staje się dostosowanie łazienki w sposób uniwersalny. Kompromisowym rozwiązaniem będzie wanna z drzwiami, z której będzie można korzystać zarówno w pozycji leżącej, siedzącej, jak i stojącej, w zależności od zapotrzebowania przez wszystkich domowników gospodarstwa zarówno przez niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych.

Cechy uniwersalnej wanny z drzwiami

Otwieranie drzwi wanny – niski próg, bariera, którą łatwo pokonać osobie niepełnosprawnej, seniorowi czy chociażby dziecku lub kobiecie w ciąży

Szczelność drzwi wanny – możliwość napełnienia wanny wodą i relaksu w pozycji leżącej.                           

Wyjmowane Siedzisko wanny – umożliwia skorzystanie z wanny w pozycji siedzącej przez osoby niepełnosprawne lub seniorów, kobiety w ciąży, przez wszystkich, którzy mają problemy ruchowe.


Parawan lub zasłona na wannę – po rozłożeniu umożliwia wzięcie szybkiego prysznica w wannie, zapobiegając nadmiernemu rozlaniu się wody na podłogę łazienki.

Właściwa armatura do wanny – zapewnia szybkie nalanie wody do wanny, a także wzięcie prysznica, gdzie mamy możliwość dostosowania wysokości słuchawki prysznica zarówno dla pozycji siedzącej, leżącej, jak i stojącej.