You are currently viewing 7 sposobów na przyciągnięcie Twoich dzieci do mycia rąk

7 sposobów na przyciągnięcie Twoich dzieci do mycia rąk

Bateria umywalkowa sztrocowa „PIONOKIO” AKCH51GBW01

Mycie rąk jest jednym z najprostszych kroków, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków oraz różnego rodzaju drobnoustrojów, ale zainspirowanie dzieci do mycia rąk w najbardziej odpowiedni sposób stanowi nie lada problem. W dzisiejszych czasach dzieci nie lubią czyścić rąk, należy je zainspirować aby polubiły tą czynność. Dzieci, które uwielbiają myć ręce, zużywają dużo mydła, ale przynajmniej ich ręce są umyte. Chociaż może być trudno wprowadzić u dzieci właściwe nawyki praktyki higienicznej, jednak powszechnie uważa się, że nawyki zdrowotne nabyte w młodym wieku z większym prawdopodobieństwem staną się głęboko zakorzenione i będą praktykowane w dorosłym życiu. Podobnie jak czyszczenie zębów i zasłanianie ust, gdy kaszlemy i kichamy. Mycie rąk powinno być częścią normalnego życia zdrowych i szczęśliwych rodzin.
Jak więc możemy zainspirować nasze dzieci do mycia rąk bez irytująco narzekających głosów, które zaczynają wydawać się naszym dzieciom koszmarem?

WYTYCZNE:

1. Omów zalety: może powiedzieć dziecku, że czyszczenie rąk z określoną częstotliwością przed każdym posiłkiem utrzymuje go zdrowszym. Tylko bądź ostrożny, jeśli masz przedszkolaka, który może być nadpobudliwym i może ewentualnie myć ręce 20 razy dziennie.

2. Przekaż im wyraźne wskazówki dotyczące czyszczenia rąk:
Zwracając się do dzieci z prośbą o umycie rąk, podaj im jasne wytyczne, aby dokładnie wiedziały jak poprawnie się to robi. Na przykład możesz wymienić i omówić techniki i metody mycia rąk – Możesz przypomnieć im po kolei, jakie czynności poprawnie wykonać; jak poprawnie stanąć na stołku przy umywalce, jak podłożyć ręce pod bezdotykowy dozownik mydła spieniając ręce przez około 20 sekund, a następnie podłożyć ręce pod kran na fotokomórkę właściwie przyłożyć ręce pod bezdotykową armaturę i spłukać ręce. Jeżeli Twoje dziecko nie do końca wydaje się być uświadomione możesz wszystkie czynności wykonać czyszcząc własne ręce pokazując jak to się robi we właściwy sposób.


3. Zrób to w sposób prosty, aby dziecko czuło się zrelaksowane i swobodne:
Twoje dzieci mogą mieć trudności z dosięgnięciem do umywalki oraz baterii bezdotykowej czy dozownika mydła, należy mu to umożliwić, aby samo uczyło się obsługiwać urządzenia. W związku z tym należy zabezpieczyć dla dzieci właściwy stołek lub stopień, z którego mogą korzystać. W rzeczywistości automatyczny dozownik mydła można zainstalować niżej na taśmę dwustronną w zasięgu ręki dziecka co umożliwi korzystanie bez dodatkowego stopnia. Ponadto automatyczny dozownik mydła czy automatyczny dozownik płynu do dezynfekcji ułatwia małym dzieciom korzystanie, ponieważ nie muszą wciskać żadnych przycisków, co przy dość twardych sprężynach dozowników może stanowić problem dla dziecka. Dozownik automatyczny mydła dozuje odpowiednią ilość mydła niezbędną do umycia rąk dzięki czemu oszczędzamy mydło oraz chronimy środowisko naturalne. Śpiewaj piosenki podczas mycia rąk. Jest to dobre podejście, aby dziecko poczuło przyjemność w całej procedurze. Mycie rąk powinno zająć mniej więcej tyle samo czasu, ile zwykle zajmuje dwukrotne wykonanie krótkiej piosenki, więc wykorzystaj to jako wskazówkę. Możesz zaśpiewać ulubioną piosenkę dziecka podczas mycia rąk.

Podejście z szacunkiem do dzieci, kiedy sprzątają. Będziesz budował ich zdolności matematyczne, a także zachęcał ich do uczenia się, kalkulując ile czasu zajmuje poprawne mycie rąk.
4. Naucz jak to robić poprzez zabawę:
Usiądź wygodnie z dzieckiem i zrób plakat pokazujący procedury ręcznego mycia rąk. Jeśli nie umieją czytać lub malować, możesz posłużyć się różnego rodzaju wycinkami zdjęć z gazety lub czasopism, wykonując je wraz z dzieckiem. Możesz wykonane plakaty, ilustracje ze szczegółowymi instrukcjami mycia rąk umieścić w pobliżu umywalki. Chodzi o to, aby wytyczne były widoczne dla dziecka i informowały go o wykonaniu procedury mycia.

5. Model dobrego zachowania podczas czyszczenia rąk:
Małe dzieci są wzrokowcami-uczą się najlepiej poprzez obserwację dorosłych. Lubią też być dużymi dziećmi i kopiować zachowania rodziców. Upewnij się więc, że myjesz swoje ręce w kluczowych momentach i podczas czynności mówisz głośno, co robisz.

6. Wzór powtórzenia:
Dzieci uczą się najlepiej, jeżeli daną czynność wielokrotnie powtórzą. Używaj zatem odpowiednich zachęt i motywacji nie myśląc że zrobią daną czynność za pierwszym lub drugim razem. Wykonując czynność mycia rąk z odpowiednią częstotliwością na pewno dojdą do wprawy i będą to robić w sposób poprawny.

7. Baw się z bąbelkami:
Dzieci uwielbiają bąbelki. Dlaczego też można używać dozowników automatycznych mydła w pianie, aby mogli cieszyć się procesem mycia rąk. Dozownik mydła w płynie dozuje odpowiednią dozę mydła, które należy rozmydlić, aby uzyskać bąbelki piany. Dozownik mydła w pianie dozuje już odpowiednią chmurkę piany. Wówczas łatwiej i szybciej pianę możemy spłukać wodą, przez co oszczędzimy środowisko i zmniejszymy rachunki za wodę.
Prawdopodobnie nie chcesz, aby twoje dzieci jadły rękami, które wciąż mają niezmyte mydło, prawda? Wystarczy wpisać „automatyczny dozownik mydła w płynie” lub „ Dozownik mydła w pianie”, możesz znaleźć dziesiątki tysięcy wyników i źródeł, w których możesz go znaleźć.

Spróbuj powyższych technik, aby wyrobić zdrowe nawyki czystych rąk. Jeśli te techniki nie działają dla Twoich dzieci, spróbuj wprowadzić nową strategię. Nie poddawaj się! Wkrótce znajdziesz coś nowego, aby przyciągnąć dzieci do mycia rąk!