You are currently viewing Armatura dla niepełnosprawnych – jak wybrać ?

Armatura dla niepełnosprawnych – jak wybrać ?

Łazienka dla niepełnosprawnych jest inwestycją wymagającą. Nie wystarczy jedynie kabina prysznicowa, umywalka, kilka poręczy i bidet. Są elementy, na które nieczęsto pełnosprawna osoba zwróci uwagę. Jednak niepełnosprawnemu znacznie elementy te ułatwią funkcjonowanie. Jednym nich jest armatura dla niepełnosprawnych. Jak wybrać odpowiedni rodzaj? O tym w naszym artykule.

Bateria umywalkowa sztorcowa z uchwytem lekarskim AKCEST024

Jednym z najważniejszych elementów każdej łazienki jest umywalka. Jej nieodłączną częścią jest bateria umywalkowa. Może dla wielu będzie to błahostką. Jednak dobrze dobrana bateria sprawi, że osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych będą mogły samodzielnie korzystać z umywalki. Dla większości z nas samodzielność jest przecież dość ważna.

Świetnym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować są baterie bezdotykowe tzw. sensorowe. Niewątpliwie posiadają one dużo zalet. Szczególnie jeśli mówimy o osobach, które mają ograniczone możliwości ruchowe. Podstawową zaletą jest fakt, że nie baterie bezdotykowe nie wymagają konieczności użycia siły. Standardowa armatura wymaga manewrowania kurkiem po to, aby ustalić odpowiednią temperaturę czy strumień wody. Co ważniejsze, rozwiązania bezdotykowe pozwalają na zwiększenie czystości łazienki. To jednak nie wszystko. Baterie bezdotykowe to rozwiązanie ekologiczne i oszczędne. Dlaczego? Oddalenie dłoni od wylewki powoduje automatyczne zatrzymanie strumienia wody. Nie marnujemy zatem cennych litrów.

Bateria umywalkowa bezdotykowa elektroniczna z mieszaczem AKC7035MIX

Oczywiście bateria bezdotykowa nie jest koniecznością. Rozwiązanie to z powodzeniem zastąpić można armaturą specjalną. Podczas jej użycia także nie ma konieczności używania siły. Uruchomić można ją poprzez jeden ruch ręki. Jej cechą charakterystyczną jest dłuższy uchwyt. Są one niezwykle pomocne dla osób, których zasięg ruchu ręką jest w dużym stopniu ograniczony. Unikatowa konstrukcja pozwala na łatwiejsze otwieranie dopływu wody.

Wybierając baterię do łazienki osoby niepełnosprawnej, podstawowym determinantem wyboru powinna być wygoda. Dlatego właśnie pod uwagę powinniśmy brać jedynie baterie uruchamiane dźwignią, przyciskiem lub sensorem elektronicznym. Wyposażono je w termostat lub czujnik optoelektroniczny. Dlatego korzystanie z nich nie sprawia żadnych trudności. Co ważniejsze, pod żadnym warunkiem nie należy stosować baterii uruchamianych za pomocą kurków.

Niezwykle istotny jest także wybór odpowiedniej baterii natryskowej. Tutaj podobnie jak w przypadku umywalki świetnym rozwiązaniem są baterie termostatyczne. Umożliwiają one dostosowanie temperatury oraz strumienia wody przy użyciu jednej ręki. Co ważniejsze, nie wymagają one żadnej regulacji w trakcie kąpieli. Dzięki temu są wygodne i co ważniejsze, szybkie w użyciu.

Podobnie jest w przypadku wanny. Bateria wannowa powinna być dobrana w taki sposób, aby wylewka nie była zagrożeniem dla użytkowników. W takiej sytuacji bateria nie może ani swoim kształtem, ani długością stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Podobnie jak w przypadku umywalki czy prysznica powinno się ją uruchamiać przy pomocy dźwigni, przycisku lub automatycznie. Tylko wtedy możemy zapewnić użytkownikowi pełen komfort. A przecież na tym zależy nam najbardziej.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl