You are currently viewing Siedzisko dla osoby niepełnosprawnej

Siedzisko dla osoby niepełnosprawnej

Wybór odpowiedniego siedziska dla osoby niepełnosprawnej wielu specjalistom może przysporzyć problemów. Szczególnie że siedziska należy dopasowywać indywidualnie. Odbywa się to w zależności od poziomu niepełnosprawności osoby, która będzie korzystać z łazienki. Specjaliści, w ciągu zaledwie kilku minut dopasują potrzeby do projektu łazienki dla niepełnosprawnych. Dlatego warto znaleźć kogoś, kto zna się na rzeczy.

Siedzisko prysznicowe składane obrotowe lewe z oparciem AKC12.218.04.1000

Podstawą wyboru odpowiedniego krzesełka jest zweryfikowanie potrzeb użytkownika. Uzależnia się je od poziomu niepełnosprawności. Dlatego warto rozróżnić kilka modeli siedzisk.

Jednym z podstawowych modeli jest krzesełko ażurowe. Posiada szczebelki, zatem pozwala na swobodniejszy dostęp do wszystkich partii ciała. Niestety jednak posiada pewną wadę. Jest ono nieodpowiednie dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Osoby takie w związki z zanikiem mięśni mogą być narażone na nadmierny ucisk miejscowy. Może doprowadzić to do przecięcia mięśni, a nawet skóry przez kości pośladkowe. Może okazać się to dużym problemem, ponieważ rany takie niełatwo się goją. W takiej sytuacji krzesełko jest idealne dla seniorów lub tych, o ograniczonych możliwościach ruchowych. Szczególnie osób poruszających się o kulach czy z balkonikiem. Dla osób sparaliżowanych lepiej jest wybrać siedzisko pełne.

W łazience osoby, dla których kąpiel w pozycji stojącej jest niemożliwa, powinno znaleźć się siedzisko z oparciem. W tym wypadku wybór jest dość szeroki. Do najlepszych na rynku należą siedziska składane. Szczególnie te, wyposażone w składane podłokietniki. Projektanci zadbali również o to, aby krzesło posiadało ergonomiczne wyprofilowane siedzisko, wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki. Dlatego kąpiel nie będzie jedynie trudnym obowiązkiem, ale stanie się miłym elementem dnia.

Osoby, dla których oparcie nie jest elementem koniecznym, mogą zdecydować się na instalację wyprofilowanego siedziska składanego. Ciekawym rozwiązaniem może być również siedzisko prysznicowe ze wspornikiem oraz boczną poręczą. Kolejnym pomysłem jest siedzisko prysznicowe z podłokietnikami składane na ścianę. W tym wypadku różni się ono nieco od wyżej wymienionych. Siedzisko posiada bowiem możliwość zdjęcia poduszki ułatwiające czyszczenie. Dzięki temu uzyskamy łatwy dostęp do miejsc intymnych.

Dlaczego warto wybrać siedzisko składane? Głównie ze względu na innych domowników. Jeśli z łazienki korzystają także osoby pełnosprawne krzesełko, którego złożyć nie można, będzie utrudniało im codzienną higienę.

Poręcz kątowa “L” prawa 90° 50x70cm SN300P

Instalując siedzisko, musimy pamiętać, aby zamontować je w sposób, który pozwoli na łatwe przesiadanie się. Pamiętajmy także o tym, aby zainstalować odpowiednie poręcze dla niepełnosprawnych. Zapewnią one stabilność i ułatwią samodzielne przesiadanie się. Zwiększą też poziom bezpieczeństwa.

Dlaczego siedziska dla niepełnosprawnych są niezbędne?

Przede wszystkim, siedzisko prysznicowe znacznie ułatwia utrzymanie higieny osobistej osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Co ważniejsze, dzięki idealnie dobranemu siedzisku znacząco poprawimy poziom bezpieczeństwa w kabinie. W wielu przypadkach wystarczy specjalny taboret, wykonany z odpowiedniego materiału antypoślizgowego.

Istnieje także alternatywa dla kabiny prysznicowej – wanna. Jeśli decydujemy się na ten wariant, warto zakupić wannę dla niepełnosprawnych, która posiada siedzisko. Wtedy kąpiel przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się chwilą wytchnienia i komfortu.

Dobre siedzisko to podstawa w łazience seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Wygoda i bezpieczeństwo powinny przecież znaleźć się na najwyższym miejscu w hierarchii potrzeb. Dlatego wybierz siedzisko dopasowane do Twoich potrzeb. Zaufaj specjalistom!

Pozdrawiamy, Akcjum.pl