You are currently viewing Kąpiel osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi

Kąpiel osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi

Kąpiel jest jednym z najprzyjemniejszych elementów dnia. Gorącą wodą rozluźnia mięśnie, relaksuje, doprowadza do stanu, w którym odchodzą wszelkie troski. Jeśli chodzi o relaks i komfort, to wanna znacząco wyprzedza prysznic. Podobnie jest w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych. W ich przypadku wanna staje się świetnym elementem terapii. Szczególnie jeśli mogą z niej skorzystać samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem są wanny przystosowane do użytku przez osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

Wanna z podnośnikiem 1800x800x630 OLYMPUS AKCOP188

Wanny dla niepełnosprawnych są dość oryginalnym i niezwykle przydatnym rozwiązaniem. Poświęciliśmy im już jeden z naszych artykułów.

Wielu wydaje się, że wanna jest pomysłem złym. Głównie za sprawą ryzyka poślizgnięcia się. Cóż, to dotyczy tylko zwykłych wanien. Te dopasowane do użytku osób niepełnosprawnych czy seniorów nie generują takiego zagrożenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wyposażone są w drzwi, które osobo starszym znacznie ułatwiają korzystanie.

Wanny dedykowane dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów posiadają drzwi otwierane do wewnątrz. Zapewniają wygodny dostęp dla każdego użytkownika. I co ważniejsze, specjalnie zaprojektowane i wyprofilowane dno antypoślizgowe zabezpiecza użytkownika. Co ważniejsze, wanna świetnie sprawdzi się tez, gdy potrzebna jest pomoc opiekuna. Drzwi umożliwią wygodne przetransportowanie osoby.

Istnieją także wanny, które umożliwiają pełną samoobsługę przez osoby niepełnosprawne. W tym wypadku otwiera się praktycznie cała ściana wanny. Umożliwiając osobom niepełnosprawnym łatwiejszy i bezstresowy dostęp do wanny. Pełny kąt otwarcia drzwi wanny pozwala na bliższy podjazd wózkiem inwalidzkim. Dzięki temu możliwa staje się samodzielna przesiadka z wózka do wanny.

Ciekawym pomysłem jest wanna Ascot. Jest to kompaktowe rozwiązanie. Dlaczego? Połączono w nim bowiem wannę z podnośnikiem transportowym. Ponadto wanna ta posiada także inne zalety. Jedną z nich jest zmienna wysokość. Znacznie ułatwia to pracę osób asystujących, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo. Wannę wyposażono także w odpinane siedzisko. Umożliwia to transport, a także daje możliwość wykorzystania wanny w mniejszych łazienkach. Model ten posiada także świetny panel sterujący. Dzięki temu asystent może w pełni skupić się na bezpieczeństwie i komforcie podopiecznego.

Każda tego typu wanna przystosowana jest do tego, aby możliwe było wykorzystanie podnośnika automatycznego.

Pozycja podczas kąpieli w dużej części jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności. Jeśli ograniczenia ruchowe nie wymagają dodatkowej pomocy asystenta, wanna z drzwiami będzie świetnym rozwiązaniem. Czy to seniorów, czy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Umożliwiają one bowiem kąpiel w pozycji siedzącej, która pozwala na doży poziom samodzielności.

Z kolei, jeśli poziom niepełnosprawności jest na tyle duży, że większość czynności wykonywana jest przy pomocy asystenta, najlepszym rozwiązaniem będzie wanna, w której kąpiel odbywa się w pozycji leżącej. Wtedy praca asystenta staje się o wiele łatwiejsza. Szczególnie gdy może przy tym wykorzystać wanny, która umożliwia zmianę wysokości.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl