You are currently viewing Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej

Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna pomimo tego, że nazywa się to stalą „nierdzewną”, jest to materiał, który często nie spełnia oczekiwań podczas użytkowania ze względów na zarysowania czy pozostałości odbarwień na powierzchni urządzeń sanitarnych. Wynika to często z niewiedzy użytkowników odnoście czyszczenia i konserwacji urządzeń sanitarnych ze stali nierdzewnej. Sama w sobie stal nierdzewna charakteryzuje się dużą wytrzymałością, elegancją, dużą wytrzymałością na wahania temperatur. Ze względu na swoje właściwości stal nierdzewna jest idealnym materiałem nadającym się do produkcji urządzeń sanitarnych mających swoje zastosowanie w toaletach publicznych. Wszędzie tam, gdzie liczy się elegancja produktu, higiena i niezniszczalność produktu. Zatem często możemy spotkać wyposażenie toalet publicznych w łazienkach na dworcach, szkołach, innego rodzaju pomieszczeniach sanitarnych publicznych różnego rodzaju artykuły sanitarne wandaloodporne takie jak pojemniki na papier toaletowy, umywalki ze stali nierdzewnej, miski WC podwieszane, kompakty WC, dozowniki mydła, brudowniki czy zlewy gospodarcze, a także poręcze dla niepełnosprawnych, uchwyty różnego rodzaju itp.

Skład chemiczny stali nierdzewnej

Metal znany jako stal nierdzewna jest stopem stali, który zawiera co najmniej 10,5 procent chromu w swojej masie. Chrom nadaje stali pewną odporność na korozję (korozja lub rdza jest najczęstszą formą zabrudzenia na stali). Stopień ochrony przed korozją wzrasta wraz ze wzrostem zawartości procentowej chromu w stopie. Zamiast utleniania i odbarwiania pod wpływem powietrza lub wody, chrom reaguje, tworząc cienką powłokę ochronną na zlewie gospodarczym lub innym urządzeniu sanitarnym. Chociaż ta warstwa ochronna może zostać wyszorowana to jest w stanie szybko się zregenerować , dlatego powierzchnie ze stali nierdzewnej są prawie niezniszczalne.

Jak usunąć plamy ze stali nierdzewnej

Urządzenia sanitarne, pomimo że są wykonane ze stali nierdzewnej ich powierzchnia może ulegać odbarwieniu czy porysowaniu na skutek używania niewłaściwych środków, urządzeń czyszczących. Powodem pozostawienia plam na powierzchni urządzeń może być pozostawiony agresywny środek czyszczący, brak spłukania spowoduje żółto brązowe plamy, odbarwienia metalu. Czyszczenie stali nierdzewnej może czasami wydawać się trudne, ponieważ ten błyszczący materiał można dość łatwo zarysować. Jest to mniej problematyczne w przypadku matowej powierzchni, takiej jak w przypadku niektórych zlewów, umywalek , toalet. Błyszcząca stal nierdzewna wymaga pewnej ostrożności w celu usunięcia plam z powierzchni. Na szczęście stal nierdzewna jest bardzo elastycznym materiałem, który dobrze reaguje na kilka różnych technik czyszczenia.
Najpierw sprawdź powierzchnię ze stali nierdzewnej i sprawdź, czy ma wzór tj. „ziarna”. Podczas gdy sam metal jest jednorodny, proces, w którym producent wypolerował powierzchnię, może pozostawić go z lekkim zarysowaniem kierunkowym. Ilekroć szorujesz na powierzchni ze stali nierdzewnej, nawet jeśli używasz tak zwanych miękkich podkładek-powinieneś przecierać plamy w tym samym kierunku.

Cztery metody, które warto wypróbować w celu usunięcia plam ze stali nierdzewnej. Przeprowadź te rozwiązania w kolejności, ponieważ są one wymienione w kolejności prawdopodobieństwa uszkodzenia powierzchni, przy czym są to najbezpieczniejsze rozwiązania.

1. Czyszczenie parą


Wiele plam będzie podnoszonych ze stali nierdzewnej przez działanie pary wodnej. Podgrzać wodę do wrzenia w czajniku z dzióbkiem, który pozwoli ci ją wlać. Na poplamioną powierzchnię nałóż ręcznik papierowy lub ręcznik z mikro fibry. Zalej wrzątek na ręcznik papierowy, aby go zmoczyć. Pozwól, aby para pracowała przez pięć do 10 minut. Gdy powierzchnia ostygnie, przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym, poruszając się w kierunku ziaren. Jeśli to nie usunie plamy, wypróbuj następne rozwiązanie.

2. Soda do pieczenia i płyn do naczyń


Soda oczyszczona zmieszana z płynnym mydelniczką może stanowić dobrą pastę do delikatnego zacierania plam. Soda oczyszczona to bardzo drobny materiał ścierny, który raczej nie porysuje powierzchni stali nierdzewnej. Nałóż mieszaninę sody oczyszczonej i płynu do naczyń na ściereczkę z mikro fibry lub inną miękką szmatkę, a następnie potrzyj plamę, poruszając się w tę i z powrotem w tym samym kierunku co ziarna metalu. Po szorowaniu dokładnie opłucz powierzchnię ze stali nierdzewnej i osusz ją ręcznikiem. Zbadaj powierzchnię. Jeśli to nie usunęło plamy, spróbuj następnej techniki.

3. Ocet winny


Następną rzeczą do spróbowania jest ocet. Wlać odrobinę octu lub ocet jabłkowy na poplamioną powierzchnię. Pozwól mu pozostać przez kilka minut na powierzchni; łagodny kwas w occie może usunąć plamy. Przecieraj miękką szmatką zgodnie z kierunkiem ziaren stali. Dokładnie spłucz i osusz powierzchnię czystym ręcznikiem. Sprawdź zabrudzony obszar; jeśli nadal występuje przebarwienie, przejdź do ostatniego rozwiązania.

4. Środek do czyszczenia ze stali nierdzewnej


W ostateczności, jeśli plamy nadal się nie usuwają, wypróbuj środek czyszczący i polerkę na powierzchni stali nierdzewnej. W zależności od powierzchni stali błyszczącej czy matowej należy użyć właściwego środka chemicznego do czyszczenia. Należy unikać nadmiernego szorowania, robić to w sposób umiejętny i z wyczuciem. Pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie środka do czyszczenia, dokładnie opłukać i osuszyć ręcznikiem. W celu konserwacji zabezpieczyć powierzchnię stali środkiem ochronnym.

Wskazówki dotyczące zapobiegania powstawaniu plam na stali nierdzewnej.

Zamiast usuwać plamy, możesz również podjąć pewne środki zapobiegawcze, aby uniknąć problemu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec powstawaniu plam na stali nierdzewnej:
Nigdy nie używaj wybielacza ani niczego zawierającego chlor, który pozostanie na powierzchni stali nierdzewnej.
Unikaj rozpylania w pobliżu wybielacza chlorowego lub nie pozwól, aby wybielacz kapał na powierzchnie ze stali nierdzewnej.
Nie używaj środków do czyszczenia piekarników w pobliżu stali nierdzewnej. Podczas używania środków do czyszczenia piekarników należy chronić powierzchnie ze stali nierdzewnej przed narażeniem.
Nie używaj standardowych ściernych środków czyszczących na stali nierdzewnej i nie dopuszczaj do ich kontaktu z metalem.
Nigdy nie używaj wełny stalowej, szczotek drucianych ani tym podobnych narzędzi
W środowisku agresywnym urządzenia sanitarne mogą ulec korozji bez odpowiednich zabiegów konserwacji i czyszczenia powierzchni stali. Kondycja powierzchni stali będzie wciąż lśniąca i pozostająca w doskonałej kondycji, jeżeli nie będziemy używać do czyszczenia preparatów na bazie agresywnych kwasów, zasad czy wybielaczy oraz wszelkiego rodzaju środków zawierających jodki, bromki, chlorki. Stosowanie niewłaściwych środków czyszczących do stali spowoduje trwałe uszkodzenia urządzeń sanitarnych ze stali, a także wykluczy jakąkolwiek możliwość reklamacji.