You are currently viewing Rozwiązania systemowe w łazience – strefa umywalki

Rozwiązania systemowe w łazience – strefa umywalki

Bardzo ważny element każdej łazienki stanowi umywalka ze względu, chociażby na czas spędzany przy umywalce. Dla wielu z nas istotna jest funkcjonalność umywalki, jej wyprofilowanie, powierzchnia użytkowa wokół misy, rozmiary oraz dopasowanie do przestrzeni łazienki, oraz oczywiście design. Funkcjonalna umywalka to taka, która będzie łączyć cechy estetyczne z praktycznymi wraz z solidnością wykonania. Patrząc od strony praktycznej zależy nam aby, użytkując umywalkę nie rozchlapywała się woda po za misę oraz powierzchnia użytkowa pozwalała na ustawienie najbardziej potrzebnych przedmiotów. Tym bardziej ma to znaczenie w gospodarstwach, gdzie użytkownikami są osoby pełnosprawne oraz niepełnosprawne. Jeżeli wszystkie osoby korzystają z umywalki w pozycji stojącej, wybieramy taka umywalkę aby pasowała nam pod względem użytkowym, wizualnym  do naszej łazienki uwzględniając wszelkiego rodzaju wsporniki i uchwyty dla osoby niepełnosprawnej. Trudność w zaprojektowaniu odpowiedniej umywalki polega na tym, jeżeli użytkownicy to osoby pełnosprawne oraz osoby korzystające na wózkach. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, na jakiej wysokości zainstalować umywalkę a żeby wszyscy cieszyli się z komfortu użytkowania. Instalując umywalkę na standardowej wysokości 85 cm od płaszczyzny podłogi do górnej krawędzi – osobie pełnosprawnej będzie wygodnie użytkować bez wykonywania zbędnych ruchów. Dla osoby korzystającej z wózka wysokość posadowienia umywalki od podłogi 85 cm będzie niezbyt komfortowa. Jeżeli dysponujemy wózkiem z regulacją wysokości, problem w zasadzie zostaje rozwiązany ponieważ mamy możliwość dostosowania wysokości wózka względem umywalki. Jednak w naszych realiach ceny tego typu wózków są zbyt wysokie i większości osób użytkuje standardowe urządzenia bez regulacji.

Regulacja wysokości umywalek 

Zatem należy zmienić nieco podejście do problemu i w sposób systemowy dopasować wysokość umywalki względem użytkownika. Zastosowanie umywalek ze zintegrowanymi uchwytami na stelażu z możliwością regulacji wysokości pozwoli dostosować strefę umywalki w sposób uniwersalny. System podnośnika pozwala na regulację umywalki w pionie na odcinku 30 cm. Dodatkowo podnośnik zintegrowany jest z lustrem i wraz z umywalką regulujemy wysokość lustra. W zależności od możliwości i zastosowania mamy możliwość zastosować podnośnik do regulacji umywalki o napędzie pneumatycznym lub elektrycznym. Opuszczanie i unoszenie umywalki odbywa się bez użycia siły przy pomocy pilota lub mechanizmu pneumatycznego co w znaczny sposób ułatwia obsługę i korzystanie z umywalki zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Umywalki z uchwytami dla niepełnospranych 

Zastosowane umywalki z uchwytami są wykonane są z wysokiej jakości odlewu mineralnego, charakteryzują się wysoką funkcjonalnością w połączeniu z przyjemnym wyglądem i doskonałymi właściwościami higienicznymi i wytrzymałościowymi. Wszechstronność zapewniają dodatkowe uchwyty zintegrowane z umywalką, które mogą służyć osobom niepełnosprawnym jako element dla przytrzymania się i stabilizacji, również jako wieszaki na ręczniki. Rozległa powierzchnia blatu na umywalkach to doskonale przemyślana koncepcja dla osób niepełnosprawnych pod względem umieszczenia różnych przyborów higieny osobistej – tak, aby znajdowały się zawsze w zasięgu ręki.
Ze względu na swoją uniwersalność umywalki w połączeniu z odpowiednim ergonomicznym syfonem i przestrzenią na przedramiona są optymalnym rozwiązaniem dla zagospodarowania łazienek użyteczności publicznej bez barier o wysokich standardach estetycznych.