You are currently viewing Dostępna łazienka dla użytkowników wózków inwalidzkich

Dostępna łazienka dla użytkowników wózków inwalidzkich

Wygodne i komfortowe korzystanie z łazienki przez użytkowników wózków inwalidzkich, aby odbywało się w przyjemny i przyjazny sposób, niezbędnym jest dobór właściwych urządzeń sanitarnych. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania tego typu łazienki bardzo ważne jest krytyczne spojrzenie na łazienkę i poznanie wszystkich aspektów dotyczących użytkowników wózków. Przy projekcie lub przebudowie nowej łazienki istotne jest wiele aspektów jak wymiary pomieszczenia, układ instalacji, dobór i rozmieszczenie właściwych urządzeń sanitarnych. Firma Akcjum zwraca uwagę na wszystkie aspekty przemyślanej koncepcji łazienki dla użytkowników wózków i posiada odpowiednie urządzenia sanitarne.

Co znaczy przystosowanie łazienki dla wózków inwalidzkich ?

Dostępna łazienka dla użytkowników wózków inwalidzkich - Co znaczy przystosowanie łazienki dla wózków inwalidzkich

Kiedy ktoś porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego, w zasadzie każdy aspekt jego codziennych czynności uzależniony jest od wózka, ważne aby przestrzeń w domu oraz łazience była właściwie dostosowana. Co znaczy przestrzeń właściwie dostosowana ? To znaczy że urządzenia codziennego użytku jak meble w kuchni czy urządzenia sanitarne w łazience były odpowiednich wymiarów, zamontowane na odpowiedniej wysokości i pozwalały na swobodne przemieszczanie się osobie na wózku. Oznacza to, że łazienka jest łatwo dostępna dla osób na wózku inwalidzkim. Rozplanowanie łazienki, jej wielkość oraz wszelkie środki zapewniające bezpieczeństwo w łazience powinny być dokładnie przemyślane. Np. miska WC o długości ok. 70 cm , kabina prysznicowa dla osób na wózkach inwalidzkich o szerokości skrzydła co najmniej 120cm , umywalka z poręczami oraz właściwym syfonem umożliwiającym swobodny podjazd wózkiem, idealnym rozwiązaniem bywają umywalki ze zintegrowanymi poręczami i regulacją wysokości.

Wymiary kabiny natryskowej przystosowanej dla użytkowników wózków inwalidzkich

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostosowania kabin natryskowych należy uwzględnić wielkość pomieszczenia, a następnie wymiary wózka. Znając powyższe wartości, jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniej wielkości kabinę natryskową, w której swobodnie osoba na wózku będzie miała możliwość komfortowej kąpieli. Kabina dla osób na wózkach powinna zapewnić przede wszystkim swobodny wjazd wózkiem, czyli szerokie wejście. Lekkość konstrukcji pozwoli na swobodne otwieranie i zamykanie bez użycia siły. Materiał użyty do produkcji kabiny powinien zapewnić bezpieczeństwo osobie na wózku w przypadku upadku. Właściwy minimalny wymiar kabiny, który pozwoli swobodne manewrowanie w kabinie wózkiem to co najmniej 120 × 120 cm, dostępne są inne rozmiary uzależnione od wielkości pomieszczeń. W zależności od sprawności fizycznej użytkowników wózków i ich samodzielności mamy możliwość zastosowania kabin o wysokości 185-200 cm. Co w przypadku jeżeli osobie na wózku należy pomóc podczas kąpieli, należy wejść z nią pod prysznic ? Nic bardziej mylnego, w takim przypadku rozwiązaniem będzie kabina niska dla osób na wózkach, która zapewni komfortową kąpiel osobie na wózku oraz komfortowe warunki pracy opiekunowi, który stojąc na zewnątrz kabiny, będzie miał swobodny dostęp do pacjenta oraz pozostanie suchy.

Osoba na wózku w kabinie natryskowej

Wymiary wózka inwalidzkiego są różne. Istnieją jednak minimalne rozmiary niezbędne do użytkowania wózka pod prysznicem. Od wymiaru wózka uzależniona jest szerokość wejścia do kabiny oraz przestrzeń w kabinie. Minimalna szerokość drzwi wynosi 90 cm. Radzimy jednak aby były znacznie szersze jeżeli jest taka możliwość. Osoba na wózku inwalidzkim zwykle potrzebuje minimalną przestrzeń do wjazdu ok. 90 cm oraz minimum 120 cm, aby swobodnie zmieścić się wraz z wózkiem w kabinie. Dodatkowe elementy jak armatura natryskowa termostatyczna dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w specjalny uchwyt ułatwiający sterowanie wodą. W celu zapewnienia stabilności pod prysznicem zaleca się montaż uchwytu do ściany najlepiej ze słuchawką na suwaku, który pozwoli regulować wysokość słuchawki. Uchwyt natryskowy ze stali nierdzewnej wraz z systemem regulacji wysokości słuchawki zapewni komfort wielu użytkownikom korzystającym w pozycji siedzącej na wózku jak i w pozycji stojącej.

Warunki w kabinie natryskowe dla osoby na wózku

Użytkownik wózka inwalidzkiego musi być w stanie wykonać następujące czynności przy zamkniętych drzwiach. Czynności te muszą znajdować się poza płaszczyzną obrotu drzwi:

  1. Minimalna przestrzeń kabiny natryskowej to co najmniej 900 × 1200 mm
  2. Wygodne komfortowe składane siedzisko natryskowe lub przystosowany wózek kąpielowy dla niepełnosprawnych o głębokości siedziska ok. 40-50 cm od ściany
  3. Konstrukcja kabiny powinna zapewnić swobodny wjazd i wyjazd lub transfer z wózka na siedzisko
  4. W kabinach przystosowanych dla osób i ich opiekunów wysokość kabiny nie powinna przekraczać 100 cm, aby zapewnić swobodny dostęp do osoby znajdującej się wewnątrz
  5. Właściwa ilość miejsca obok kabiny zapewniająca swobodne manewrowanie wózkiem
  6. We właściwym miejscu oraz na odpowiednim poziomie przymocowane wszelkiego rodzaju uchwyty i poręcze ze stali nierdzewnej pozwalające na przytrzymanie się i stabilność.