You are currently viewing Łazienki bez barier – Montaż kabin natryskowych dla niepełnosprawnych

Łazienki bez barier – Montaż kabin natryskowych dla niepełnosprawnych

1. Bezpieczne kabiny natryskowe – kryteria wyboru

Prysznic dla niepełnosprawnych bez barier to taki, który został skonstruowany z myślą o wyjątkowo łatwym dostępie ze względu na niski próg, ze względu na bezpieczeństwo użytkownika i komfort kąpieli. Kabiny prysznicowe z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych czy seniorów są bardzo ważnymi elementami w łazienkach prywatnych, czy łazienkach w domach seniora, domach opieki lub w różnego rodzaju łazienkach publicznych. Wszędzie tam, gdzie użytkownikami będą osoby z niepełnosprawnościami chcący zachować jak największy poziom bezpieczeństwa, prywatności i komfortu podczas kąpieli. Istnieje wiele różnych projektów łazienek bez barier dla osób niepełnosprawnych, jednak każda łazienka jest inna, każdy profil jej użytkownika będzie inny, posiadający różne problemy ruchowe. Aby właściwie wybrać model kabiny oraz rozmiar pomocne będą dane techniczne pomieszczenia. Znając wymiary oraz ustawienie pozostałych elementów sanitarnych takich jak umywalka czy toaleta jesteśmy w stanie dobrać model i wymiary kabiny względem wymagań użytkownika z zachowaniem przestrzeni manewrowej w łazience dla seniora, czy osób z ograniczeniami ruchu.

Kryteria wyboru kabiny prysznicowej - kabina prysznicowa dostosowana dla osób niepełnosprawnych

2. Cechy fizyczne kabiny dla niepełnosprawnych – bezpieczeństwo użytkowania

Jedną z ważnych cech łazienki dla osób niepełnosprawnych jest bezpieczna kabina prysznicowa, która musi być tak zaprojektowana, aby odpowiadała użytkownikowi. Bardzo często przy projektowaniu strefy prysznica bez barier należy wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z wózka prysznicowego czy składanego siedziska przymocowanego do ściany. Projektując strefę prysznica na podstawie warunki zabudowy, sprawność fizyczną użytkowników, sposób korzystania jesteśmy w stanie zbudować spersonalizowaną przestrzeń dla kąpieli.

Cechy fizyczne kabiny dla niepełnosprawnych – uniwersalny montaż - regulacja kabiny - łatwe zamykanie i otwieranie drzwi -uszczelki magnetyczne - wygodne oparcie - szyba plexi - lekka konstrukcja

Łatwość przemieszczania – wchodzenie i wychodzenie z kabiny

Kabina powinna być zainstalowana bez bariery progu – czyli bezpośrednio na posadzce lub na brodziki bez progowe zainstalowanym na jednej płaszczyźnie z podłogą, aby zapewnić swobodne wejście i wyjście z kabiny.

Łatwość otwierania i zamykania drzwi kabiny – lekka konstrukcja kabiny

Szczególnie ludzie starsi lub osoby z określoną niepełnosprawnością powinny mieć możliwość swobodnego zamknięcia i otwarcia skrzydła drzwi kabiny bez obawy, że mogą niechcący w coś uderzyć, coś stłuc lub zbić w łazience dlatego lekka stabilna konstrukcja kabiny z lekkim szkłem plexi oraz umocowanymi uchwytami w pełni nam zapewni swobodę lekkiego i bezpiecznego zamykania i otwierania drzwi.

Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych pod natryskiem

Przed przystąpieniem do wyboru kabiny należy zawsze wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa użytkowników. Zawsze istnieje obawa i prawdopodobieństwo potknięcia się, poślizgnięcia wewnątrz kabiny. Odpowiednie wyposażenie kabiny w stabilną poręcz czy odpowiednio zamocowane siedzisko w kabinie pomogą w znacznym stopniu wyeliminować częstotliwość upadków i kolizji. W znacznym stopniu wybór odpowiedniej kabiny o lekkiej konstrukcji może zminimalizować urazy poszkodowanych, a także same straty rozbitych pozostałych elementów wyposażenia w łazience. Dlatego nigdy nie proponujemy dla użytkowników wózków, czy dla seniorów poruszających się o kulach, przy pomocy balkoników kabin wykonanych z ciężkiego szkła hartowanego. W przypadku upadku i kontaktu poszczególnych części ciała np. głowy z ciężką szybą na pewno duży siniak pozostanie oraz spore straty finansowe wynikłe z rozbicia szyby. Instalując kabinę o lekkiej konstrukcji aluminiowej z wypełnieniem plexi unikamy rozbicia głowy, czy siniaków podczas bezpośredniego kontaktu np. z głową. Nie ma obawy, że rozbijemy kabinę czy inne elementy uderzając niechcący drzwiami w umywalkę, czy toaletę.

Oszczędność miejsca w łazience – powiększenie strefy manewrowej

Montaż kabiny dla osoby niepełnosprawnej szczególnie w małej łazience wymaga umiejętnego gospodarowania przestrzenią, ponieważ deficyt miejsca w łazience nie zapewnia zbyt dużego komfortu podczas poruszania się na wózku czy przy pomocy balkonika. W takich przypadkach zastosowania kabiny, która będzie wykorzystywana tylko wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba i złożona zapewniająca dodatkową przestrzeń np. podczas korzystania z umywalki czy toalety. Skrzydło drzwi łamane w trzech punktach po złożeniu do środka lub na zewnątrz kabiny zajmie na ścianie tylko 30-40 cm pozostawiając wolną przestrzeń.

3.Dostosowanie wymiarów kabiny do pomieszczenia łazienki – przestrzeń manewrowa

Przestrzeń manewrowa dla wózka pod prysznicem 120 cm x 120 cm

Determinantem przy wyborze wielkości kabiny natryskowej zwykle jest wielkość pomieszczenia oraz rozmieszczenie i wielkość pozostałych elementów sanitarnych wyposażenia łazienki. Dostosowując rozmiar kabiny, należy uwzględnić pozycję przyjmowania prysznica – siedząca lub stojąca, rozmiary dodatkowych elementów wyposażenia prysznica jak armatura, czy uchwyty poręcze, składane siedziska natryskowe, stojące krzesełka natryskowe. W każdej kabinie powinniśmy się czuć swobodnie i komfortowo z zachowaniem swobody ruchów. W zależności od sposobu użytkowania kabiny przez poszczególne osoby najmniejszą kabiną zapewniającą komfort w pozycji stojącej będzie wymiar 80 × 80 cm. Dla użytkowników przyjmujących prysznic w pozycji siedzącej np. przy pomocy siedziska składanego przymocowanego do ściany lub krzesełka stojącego minimalną przestrzenią w kabinie będzie 90 × 90 cm. Dla osób poruszających się przy pomocy balkoników należy uwzględnić rozmiar kabiny, która umożliwi przestrzeń i swobodne przemieszczanie się wraz z balkonikiem w kabinie dlatego w takich przypadkach wskazane jest rozważać wymiary kabin powyżej 100 × 100 cm. Inne preferencje dotyczące wymiarów kabin będzie miał zapewne użytkownik wózka inwalidzkiego, dla którego ważne będzie, aby na wózku bezpośrednio przemieścić się do kabiny i swobodnie przyjąć prysznic w pozycji siedzącej. W takim przypadku o rozmiarze kabiny zadecyduje również wymiar wózka. Dla użytkowników wózków, aby swobodnie mogli korzystać, zaleca się minimalny wymiar kabiny 120 × 120 cm.

Wymiary kabiny dla osoby niepełnosprawnej oraz seniora

4. Montaż właściwej kabiny – dostosowanie strefy natryskowej względem użytkownika

Dostosowując rodzaj kabiny dla potrzeb osób z fizycznymi ograniczeniami ruchu należy przede wszystkim zdefiniować ich problemy ruchowe, a następnie określić warunki architektoniczne pomieszczenia.

Kabina bezprogowa składana wymiar 80×80 wysokość 185 cm.
Dla użytkownika przyjmującego kąpiel w pozycji stojącej bez dodatkowego wyposażenia.

Kabina bezprogowa składana wymiar 90 × 90 wysokość 185 cm z siedziskiem natryskowym składanym.
Dla użytkownika przyjmującego kąpiel w pozycji siedzącej na krzesełku rozłożonym lub przyjmującego kąpiel w pozycji stojącej przy krzesełku złożonym na ścianie.

Kabina bezprogowa składana wymiar 100 × 100 wysokość 185 cm z siedziskiem natryskowym składanym.
Dla użytkownika poruszającego się przy pomocy balkonika korzystającego z natrysku w pozycji siedzącej lub stojącej.

Kabina bezprogowa składana wymiar 120 × 120 wysokość 185 cm.
Dla użytkownika poruszającego się na wózku – samodzielnie bierze prysznic.

Kabina bezprogowa składana wymiar 120 × 120 cm wysokość 100 cm.
Dla użytkownika poruszającego się na wózku wymagającego pomocy podczas kąpieli osoby drugiej. Dla dzieci w przedszkolu wymagających pomocy podczas kąpieli osoby drugiej.

Kabina bezprogowa składana uniwersalna wymiar 100 × 100 cm wysokość 190 cm.
Dla osób przyjmujących kąpiel w pozycji stojącej lub siedzącej. Dla użytkowników wózków wymagających pomocy osoby drugiej podczas kąpieli. Dla dzieci w przedszkolu wymagających pomocy podczas kąpieli. Dla osób pełnosprawnych korzystających z natrysku w pozycji stojącej.

Wysokość poręczy z słuchawką z regulacją wysokości - regulowana wysokość słuchawki do użytkownika

5. Dodatkowe wyposażenie w kabinie ułatwiające bezpieczną kąpiel

W celu wyeliminowania możliwości poślizgnięcia się czy upadku dla użytkowników z fizycznymi ograniczeniami ruchu stosuje się w kabinach różnego rodzaju pomoce wspomagające komfort kąpieli takie jak siedziska lub krzesełka składane, czy poręcze dla niepełnosprawnych instalowane w poziomie i pionie na ścianie zapewniające stabilność osobie podczas stania, czy siedzenia na krzesełku.

Składane krzesełko będzie wówczas bezpieczne jeżeli punkt podparcia będzie na stałe przymocowany do mocnej ściany. W zależności od wagi użytkownika stosuje się siedziska składane siedziska wiszące lub dla osób o wadze powyżej 100 kg bezpieczniej jest zamocować siedzisko większe z podłokietnikami składanymi umożliwiającymi wstawanie oraz dodatkowymi nóżkami wspierającymi. Mamy wówczas pewność, że śruby montażowe nie zostaną wyrwane ze ściany, a osoba będzie mogła bezpieczne korzystać z natrysku w pozycji siedzącej.

Dodatkowo na uchwytach poręczach stosuje się suwak regulujący wysokość słuchawki – o tyle pomocne urządzenie, że przy jego pomocy możemy sobie dostosować wysokość położenia słuchawki dla pozycji siedzącej lub stojącej.

6. Rodzaje kabin dla niepełnosprawnych – sposoby zabudowy

W zależności od warunków architektonicznych pomieszczeń oraz preferencji dotyczących kabin ich wykorzystania możemy zapewnić montaż kabin natryskowych dla niepełnosprawnych dla różnych standardowych jak i niestandardowych rozwiązań.

Kabina natryskowa narożna dla niepełnosprawnych narożna

Kabina składana o zmiennych wymiarach montowana bezpośrednio na posadzce lub na bezprogowym brodziku zapewniająca swobodne wejście, lub wjazd wózkiem bez barier osobom z problemami ruchowymi.

Sprawdź wymiary

Kabina trzy ścienna składana o zmiennych wymiarach montowana do ściany – stosowana w przypadku gdy w pomieszczeniu brak prostych kątów lub w innych wyjątkowych sytuacjach gdzie nie ma możliwości zastosowania kabin narożnych.

Montaż kabin dla osób niepełnosprawnych, seniorów – doradztwo, sprzedaż, montaż

Ponad 20-letnie doświadczenie w realizacji różnego rodzaju dostaw specjalistycznych produktów sanitarnych dla klientów łazienek prywatnych oraz łazienek publicznych pozwala nam na właściwą weryfikację i doradztwo w wyborze najbardziej praktycznych, spersonalizowanych kabin natryskowych, użytecznych podczas wykonywania ich codziennych czynności przez osoby niepełnosprawne. Mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo użytkownika, parametry pomieszczenia zawsze staramy się dopasować optymalne rozwiązanie.

Rodzaje kabin prysznicowych dla niepełnosprawnych- kabina narożna, kabina ścienna, kabina uniwersalna