You are currently viewing Łazienka dostosowana dla osób na wózkach – rozwiązania

Łazienka dostosowana dla osób na wózkach – rozwiązania

Nie każda wanna przeznaczona dla osób niepełnosprawnych wyposażona w drzwi lub niski próg będzie użyteczna dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób transferu z wózka do wanny. Tu ważne jest, aby dostateczna szerokość drzwi umożliwiła bezpośrednie przemieszczenie się osoby z wózka na siedzisko wanny. Wanna z drzwiami dla osoby na wózku powinna mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko, które powinno znajdować się na tej zbliżonej wysokości do wysokości wózka, co zapewni łatwe przemieszczenie się. Oczywiście nie możemy zapominać o instalacji dodatkowych pomocy w postaci uchwytów i poręczy pomocnych podczas transferu.

Wanna siedząca dla osoby na wózku | TRANQUALITY

Toaleta w łazience przystosowania dla użytkowników wózków

Dostosowując toaletę dla użytkownika wózka, należy pamiętać o kilku aspektach takich jak; właściwa długość toalety, oraz wysokość użytkowa przystosowana do wózka. Zapewni to swobodny transfer i przemieszczanie się z wózka na miskę toalety.

Pytanie miska WC stojąca dla osób na wózku czy miska WC podwieszana, co będzie bardziej trafnym wyborem, który będzie bardziej pomocny w codziennym użytkowaniu ?

Każda toaleta niezależnie od sposobu instalacji do podłogi czy do ściany powinna być ustawiona w odległości od ściany ok. 700 mm, co pozwoli na swobodny podjazd wózkiem i transfer na toaletę. Także wysokość montażu miski podwieszanej powinna być przystosowana do wysokości siedziska wózka, czyli ok. 45-48 cm. Zamocowane w odległości ok. 70 cm poręcze uchylne przy toalecie będą pomocne przy podciągnięciu się lub wsparciu podczas przemieszczania. Wysokość instalacji poręczy w łazienkach publicznych jest określona wg norm i przepisów i wynosi ok. 75-80 cm od posadzki. W łazienkach prywatnych wysokość instalacji ustalamy z użytkownikiem i instalujemy na wysokości wygodnej dla danej osoby. Na szczególną niezależność w łazience pozwalają toalety typu WC-BIDET DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH z wyciętym frontem umożliwiającym wykonanie czynności sanitarnych w łatwy i bezpieczny sposób bez konieczności wstawania z toalety. Pomocna w tym będzie armatura termostatyczna ze słuchawką bideta zamontowana na wyciągnięcie ręki użytkownika. W zależności od sposobu montażu wyróżniamy miski typu WC bidet stojące, podwieszane lub kompakt wraz ze spłuczką ceramiczną. Najbardziej zaawansowana ułatwiająca maksymalnie komfort użytkowania będzie miska WC dla niepełnosprawnych z regulacją wysokości. Zaleta regulacji wysokości miski pozwala w łatwy sposób dostosować wysokość roboczą dla osoby na wózku, pomaga w siadaniu osobom starszym, a także opuścimy ją na wygodną wysokość wygodną dla dzieci.

Ergonomiczna umywalka w łazience użytkowej przez osobę na wózku

Podstawowymi wytycznymi przy wyborze umywalki jest swobodny dostęp do umywalki, czyli jej odpowiednia głębokość co najmniej 550 mm od ściany oraz możliwość podjazdu wózkiem pod umywalką, czyli montaż na właściwej wysokości 80-85 cm od posadzki do górnej krawędzi. Pozostałe aspekty użytkowe wynikają z właściwości użytkowych danej umywalki.

Wolna przestrzeń pod umywalką, po zostawianiu syfonu dla osób niepełnosprawnych.
Wolna przestrzeń pod umywalką, po zostawianiu syfonu dla osób niepełnosprawnych.

Ergonomiczne ceramiczne umywalki z pneumatycznym mechanizmem pochylania

Charakteryzują się wyprofilowanym frontem czoła umywalki, co umożliwia swobodny podjazd wózkiem i dopasowanie umywalki do użytkownika. Dodatkową zaletą będzie możliwość wyregulowania konta nachylenia przy pomocy gazowego siłownika. Wygodne stanowisko ergonomiczne umywalki otrzymujemy przy pomocy siłownika, który możemy wyregulować pod odpowiednim kątem, co zapewnia łatwiejszy dostęp osobie na wózku do misy umywalki a tym samym łatwiejsze i wygodniejsze wykonanie czynności higienicznych, typu umycie twarzy czy rąk.

Umywalka z uchwytami z regulacją wysokości

Zainstalowanie umywalki z uchwytami na podnośniku ze zintegrowanym lustrem pozwala na użytkowanie umywalki przez wielu użytkowników. Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie roboczej wysokości umywalki w taki sposób, aby wygodnie było korzystać wielu użytkownikom zarówno tym na wózkach jak i osobie w pozycji stojącej czy dziecku.

Umywalka uchylna na boki dla osób niepełnosprawnych

Wyeliminowanie zbędnych ruchów oraz przemieszczania się w łazience szczególnie utrudnione jest dla osób mniej mobilnych i przywiązanych do wózka inwalidzkiego. Dlatego stworzona została koncepcja umywalki, która dopasuje się względem użytkownika bez wykonywania dodatkowych zbędnych ruchów i przemieszczania się np. z toalety na wózek i podjazd wózkiem pod umywalkę. Umywalka usytuowana na odpowiednim ramieniu pozwala na wykonanie czynności higienicznych osobie bez konieczności wstawania z toalety. Umywalka z ramieniem uchylnym szczególnie pomocna jest osobom o największym stopniu mobilności, a także ich opiekunom w codziennych czynnościach, jakie wykonuje się w łazience. Dodatkowe akcesoria zamontowane w zasięgu ręki takie jak pojemnik na szczoteczkę czy przybory toaletowe podnosi standard użytkowania.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych – podsumowanie

Reasumując powyższe wytyczne, wraz z cechami oraz istotnymi przykładami użytkowości, a nawet dokładnymi nazwami przedmiotów, tudzież akcesoriów, stworzenie funkcjonalnej łazienki dla osób na wózkach nie będzie już aż tak dużym wyzwaniem. Wystarczy precyzyjnie podążać za podanymi wskazówkami, szukać dodatkowych informacji, a w razie potrzeby pytać w sklepach budowlanych, z dodatkami do wnętrz, grupach czy u architektów. Dzięki temu nie zostanie popełniony błąd, który może zaważyć na ergonomii czy bezpieczeństwie. Wszakże one są najważniejsze w całym procesie projektowania i wykonywania łazienki. Czas na jednakowe oraz identyczne, zwykłe akcesoria minął. Teraz można przebierać w licznych ofertach dostosowanych dla ludzi bez problemów zdrowotnych lub z nimi, o różnym wzroście, niepełnosprawnych. Każdy znajdzie coś dla siebie oraz dopasuje do swoich indywidualnych potrzeb, cech czy poziomu sprawności.

W pełni ergonomiczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Szeroka oferta sklepów bez wątpienia pozwala na stworzenie łazienki dostosowanej do swoich preferencji i ograniczeń. Od teraz toaleta dla osób na wózkach nie będzie nie tylko bezpieczna, ergonomiczna, umożliwiająca wykonywanie ruchów, samodzielne korzystanie z WC, prysznica i umywalki, ale także pięknie urządzona. Płytki z wysokim indeksem antypoślizgowym można znaleźć w przeróżnych motywach. Mnogość kolorów tyczy się również pryszniców, mis WC, umywalek, specjalnych kranów dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo dostępne są uchwyty montowane nad WC czy siedziska pod prysznic w różnych barwach. Wszystko to umożliwia podejmowanie własnych decyzji wpływających na wygląd pomieszczenia. Łazienka dla osób niepełnosprawnych może być dopasowana do wszelkich panujących stylów w architekturze, tak samo jak łazienki osób bez problemów zdrowotnych. Styl loftowy, industrialny, eklektyczny, glamour, nowoczesny, orientalny, skandynawski? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrać do nich akcesoria oraz dodatki dostosowane pod osoby na wózkach.