You are currently viewing Mała łazienka dla osób niepełnosprawnych – rozwiązania

Mała łazienka dla osób niepełnosprawnych – rozwiązania

Panuje powszechne przekonanie, iż aranżacja łazienki dla osób niepełnosprawnych jest możliwa wyłącznie na dużej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Zapraszamy do lektury artykułu, w którym obalamy łazienkowe mity.

Etap planowania pomieszczenia, które dostosowane jest do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub ograniczonej ruchowo powinien polegać na właściwym wykonaniu projektu oraz wyborze ergonomicznego wyposażenia, mającego na celu ułatwić korzystanie z przestrzeni.

Małe łazienki i szereg rozwiązań dla nich w zakresie niepełnosprawności jest dziś na wyciągnięcie ręki. Rzetelni producenci są w stanie doskonale przystosować pomieszczenie w taki sposób, aby przede wszystkim zwiększyć komfort jego użytkowania przez osoby ograniczone ruchowo. To wszystko dzięki specjalnie wykonanym uniwersalnym urządzeniom, tj. umywalkom, toaletom czy kabinom, które ze względu na swoje właściwości są w stanie zapewnić wygodne korzystanie z zainstalowanego sprzętu.

Warto wziąć pod uwagę świetne rozwiązania w zakresie ceramiki – osoby niepełnosprawne mają możliwość eksploatacji umywalek z uchwytami, co wyklucza dodatkowy montaż uchwytów oraz nie zabiera przestrzeni. Ponadto, aby dopełnić strefy umywalki warto alternatywnie pomyśleć o instalacji lustra uchylnego, którego kąt dopasowuje się do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Co więcej, perfekcyjnym aspektem wyposażenia są zintegrowane WC-bidety z odpływem poziomym lub pionowym, z opcją spłukiwania natynkowego lub podtynkowego pneumatycznego, co eliminuje konieczność odwracania się osób niepełnosprawnych. To bez wątpienia wyjątkowo funkcjonalne i komfortowe rozwiązanie.

Mała łazienka dla niepełnosprawnych jest pomieszczeniem, które uwzględnia wszystkie zasady bezpieczeństwa, ergonomiczność urządzeń oraz łatwość w poruszaniu się nawet w ograniczonej przestrzeni.

Czym powinna się wyróżniać mała łazienka dla niepełnosprawnych?

Coraz więcej osób stanowi grupę niepełnosprawnych, ograniczonych ruchowo czy po prostu starszych. Mają oni problem, który nie jest znany ludziom o pełnych władzach fizycznych. Chcąc, żeby żyli oni w komforcie i według wyższych standardów, warto zacząć od przerwania wszechobecnie panującego stereotypu, że łazienka dla niepełnosprawnych może być wykonana tylko na większej powierzchni, a na mniejszej nie. Powielane negatywne przeświadczenia wpływają na myślenie architektów, budowlańców, zwykłych ludzi, jak i tych z trudnościami. Obalając tę opinię, warto zacząć od sporządzenia planu oraz projektu, który zostanie wykorzystany do zwiększenia metrów użytkowych pomieszczenia i samej ergonomii.

Łazienka dla niepełnosprawnych – najważniejsze cechy

Oprócz powyższych wytycznych warto podzielić całą dostępną przestrzeń łazienkową na strefy. Strefa kąpieli, toalety, umywalki. Ułatwi to decyzje do podjęcia i pokaże dostępne priorytety. W pierwszej strefie najlepiej zamontować prysznica bez brodzika, z odpływem liniowym. Usunie to problem dojazdu i zabierania potrzebnego miejsca. Oczywiście montowane krzesło do ściany oraz poręcze są kluczowymi elementami, a użycie płytek antypoślizgowych niezwykle istotne. Funkcjonalność musi iść w parze z bezpieczeństwem. W drugiej strefie przydadzą się boczne uchwyty wspierające nad WC, a sama misa powinna zostać powieszona na wysokości 45-50 cm od podłogi. Trzecia strefa to głównie szeroka umywalka powieszona na poziomie 60-80 cm od podłogi. Fundamentalnym czynnikiem jest dostępna szerokość drzwi, które warto, żeby optymalnie wynosiły 90-100 cm. Przejazd wózkiem musi być prosty, więc warto dodatkowo pomyśleć o usunięciu ewentualnego istniejącego progu.

Chcemy przypomnieć, że łazienka dla niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej jest regulowana przez prawo budowlane z 7 lipca 1994 roku. Z kolei na terenach prywatnych – w domach, mieszkaniach, można wprowadzać więcej indywidualnych zmian, które jeszcze lepiej wpłyną na dany poziom ograniczenia ruchowego.