You are currently viewing Innowacje architektoniczne dla osób niepełnosprawnych

Innowacje architektoniczne dla osób niepełnosprawnych

Likwidacja barier przestrzennych, społecznych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych jest możliwa dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Jakie nowoczesne technologie oferuje obecnie rynek?

Aby wyrównać życiowe szanse osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej, obowiązkowe jest podjęcie wysiłku w każdej dziedzinie życia człowieka ku zredukowaniu ograniczeń. Wyeliminowanie barier, które hamują ich uczestnictwo w życiu codziennym jest dziś priorytetem.

wózek inwalidzki

Wszelkiego rodzaju utrudnienia pojawiające się w budynkach użyteczności publicznej i otoczeniu, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym, wynikają najczęściej z nieprawidłowości konstrukcyjno-technicznych. Likwidacja tych niedogodności ma na celu integrację osoby o ograniczonej sprawności ruchowej ze środowiskiem poprzez zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań. Należą do nich przede wszystkim:

 

 

– redukcja różnic poziomów ciągów komunikacyjnych i podłóg

– instalacja podnośnika pionowego do balkonu

– montaż platformy przyschodowej

– schodołazy

– budowa pochylni i dźwigu osobowego

– montaż krzesełka schodowego

– wyeliminowania progów.

Oprócz wariantów architektonicznych, warto wziąć pod uwagę wdrożenie innowacyjnych metod wsparcia rehabilitacji w domu, np. montaż podnośników sufitowych. Dzięki nim osoba niepełnosprawna i jej opiekun zyskują komfort w wykonywaniu czynności rehabilitacyjnych, a przemieszczanie się w obrębie przestrzeni prywatnej jest znacznie bardziej ułatwione.

Likwidacja barier architektonicznych wiąże się również z możliwością pozyskania odpowiednich środków finansowych na wprowadzenie zmian w otoczeniu osoby niepełnosprawnej. O przyznanie środków mogą starać się właściciele nieruchomości, użytkownicy wieczyści nieruchomości czy osoba, która uzyskała pozwolenie od właściciela obiektu.

Powyższe działania są bardzo ważne w kwestii poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl