You are currently viewing Montaż wanien dla niepełnosprawnych seniorów – dostosowanie łazienki

Montaż wanien dla niepełnosprawnych seniorów – dostosowanie łazienki

Absolutna mobilność w łazience – rozwiązania dla niepełnosprawnych i osób starszych

Kto z nas nie lubi relaksować się w wannie wypełnioną gorącą wodą po brzegi. Rozumiemy jedna, że dla wielu osób istnieje problem wchodzenia i wychodzenia ze zwykłej wanny. Kąpiel staje się wówczas żmudną walką szczególnie dla osób starszych lub mniej sprawnych fizycznie. Ale po co się męczyć, skoro jedna z naszych dostępnych wanien może sprawić, że kąpiel będzie zarówno przyjemna jak i będziecie mogli poczuć się niezależni w łazience. Nasze dostępne rozwiązania sprawią, że kąpiel dla Ciebie będzie znów łatwa i przyjemna. Wanny posiadają łatwy dostęp i gwarantowaną szczelność drzwi. Dla bezpieczeństwa osób starszych lub niepełnosprawnych warto wannę wyposażyć, lub zamontować na ścianie armaturę termostatyczną z blokadą wypływu gorącej wody. Dla bezpieczeństwa wchodzenia i wychodzenia z wanny dodatkowe pomoce w postaci poręczy i uchwytów będą dodatkowym zabezpieczeniem przed poślizgnięciem się i upadkiem. Dla bardziej wymagających klientów możemy zainstalować małe SPA w postaci hydromasażu, który zapewni dodatkowy relaks i złagodzi bule stawów i mięśni.

Przewodnik po wannach z drzwiami dla niepełnosprawnych i seniorów

Ile kosztuje wanna z drzwiami ?

Najczęściej ulubione pytanie klientów, chcących kupić wannę poprzez pryzmat ceny, a nie jej funkcjonalności i przydatności dla danej osoby. Wszystkie wanny przeznaczone dla osób z problemami ruchu nazywają się wannami dla niepełnosprawnych i przed zakupem mało kto analizuje ich przydatność. Rozpiętość cenowa wanien jest znaczna w zależności od funkcjonalności danej wanny, często cena uzależniona jest od skomplikowanej konstrukcji wanny, zależy od jej pracochłonności w wykonaniu np. rozwiązanie szeroko otwieranych drzwi wanny, które umożliwiają bezpośredni dostęp do wanny i szerokie wejście. Odzwierciedleniem wyższej ceny będzie wanna z drzwiami z elektrycznym siedziskiem lub podnośnikiem. Tańsze wanny często nie posiadają stabilnego stelaża a tylko zwykłe listwy przykręcone do dna wanny, do których przymocowane są cztery nóżki – co ma wpływ oczywiście na stabilność wanny podczas użytkowania i tu ceny zaczynają się od 4500 zł. Wanny z wyprofilowanym dnem przystosowanym do kąpieli w pozycji siedzącej charakteryzują się tym iż są głębsze, mają solidniejszą konstrukcję, grubsze ścianki, ich wykonanie jest bardziej pracochłonne i stąd też ich cena będzie wyższa niż wanien płytkich z drzwiami o szerokości ok. 40 cm. Za tego typu rozwiązania trzeba się liczyć z ceną powyżej
5000 zł. W większości wannach, aby skorzystać z kąpieli, należy wejść do wanny, a następnie odkręcić wodę i czekać aż wanna
napełni się wodą. Akcjum – wanny COMFORT posiadają system szybkiego napełniania bez konieczności czekania w wannie na napełnienie niecki wodą – i również w tym przypadku wanna będzie się nazywać – wanna dla niepełnosprawnych, ale będzie wyposażona w armaturę, posiada dzieloną nieckę, nie musimy czekać, siedząc w wannie na napełnienie wodą, ergonomiczne drzwi zapewniające znacznie więcej przestrzeni niż standardowe wanny. W tym przypadku mówimy o cenie wanny powyżej 12000 zł w zależności od długości wanny. Dla rodziny wielopokoleniowej, która dysponuje jedną łazienką, można zastosować wannę uniwersalną będącą funkcjonalną dla wszystkich domowników. Mowa tu o wannie z drzwiami z niskim progiem gdzie dziadek lub babcia swobodnie wejdzie do wanny, bez wysiłku usiądzie przy pomocy elektrycznego siedziska, a następnie równie łatwo wstanie. Zainstalowany parawan na wannie umożliwi natomiast wzięcie szybkiego prysznica przed pracą czy umycie dziecka – tego typu wanna również nazywa się dla niepełnosprawnych, ale jej funkcjonalność będzie znacznie szersza i zapewni zupełnie inny komfort kąpieli. W tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem od 10000 do 30000 zł w zależności od modelu wanny.

Jakie rozwiązanie wanny będzie dla mnie najlepsze ?

Rozważając zakup wanny, należy przede wszystkim dostosować wannę dla własnych potrzeb, a następnie sprawdzić możliwości przestrzenne w łazience. Czy dana wanna spełni nasze oczekiwania, czy lepiej będzie korzystać z wanny w pozycji siedzącej, leżącej a może stojącej – należy sobie odpowiedzieć na pytanie kto będzie korzystał z wanny i jakie posiada ograniczenia ruchu i stopień sprawności?
Po określeniu własnych potrzeb dotyczących kąpieli skupmy się na wielkości łazienki oraz otworów drzwiowych. Jaka jest konstrukcja wanny i czy oby swobodnie wejdzie przez drzwi łazienki, które często  zdarza się, posiadają szerokość 60 cm. Wielkość łazienki również ma znaczenie, ponieważ wiele wanien posiada stelaż i sposób manewrowania wanną i jej ustawienia nie jest taki prosty, jak by się mogło wydawać.

Dla osób bardziej sprawnych wanny z drzwiami, gdzie można przyjmować kąpiel w pozycji leżącej będącą zapewne lepszym rozwiązaniem. Osoby mające problem z siadaniem lub wstawaniem będą zapewne koncentrować swoją uwagę na wannach z możliwością siedzenia podczas kąpieli. Dla wielu użytkowników, posiadających różne preferencje będą właściwe rozwiązania wanien uniwersalnych, które zapewnią wszystkie możliwości kąpieli – w pozycji leżącej, siedzącej, czy stojącej a dodatkowo wyposażone w elektryczne siedzisko ułatwią wstawanie i siadanie.

Jak długo trwa montaż wanny z drzwiami ?

Biorąc pod uwagę, wymianę starej wanny na nową z drzwiami należy przyjąć średnio ok. 4-5 godzin w zależności od stopnia skomplikowania systemu kanalizacji czy hydraulik. Przed przystąpieniem do demontażu starej wanny trudno stwierdzić stan i sposób przyłączy znajdujących się pod starą wanną. Dopiero po zdemontowaniu starej wanny mamy jasną sytuację pod względem wypoziomowania podłoża, przyłączy hydraulicznych i kanalizacyjnych. Często przed montażem sam klient nie jest w stanie określić i podać poszczególnych parametrów.

Czy można wannę z drzwiami przystosować dla osób pełnosprawnych ?

Dostosowując łazienkę dla rodziny wielopokoleniowej, w której istnieje domownik z określonymi problemami ruchu często istnieje problem jak dostosować łazienkę a w niej wannę, aby wszyscy korzystali w sposób komfortowy. Rozwiązaniem stanowi montaż wanny z drzwiami oraz parawanem zainstalowanym na wannie. Osoba z niepełnosprawnością wejdzie swobodnie do wanny poprzez drzwi – usiądzie lub położy się wygodnie. Małe dziecko, kobieta w ciąży wejdzie poprzez drzwi swobodnie, do wanny przyjmie kąpiel w pozycji siedzącej lub leżącej. Szybki prysznic również jest możliwy, co umożliwi nam parawan zabezpieczający przed rozchlapywaniem wody na łazienkę.

Dodatkowe wyposażenie do wanien

Jakie są rodzaje wanien dla niepełnosprawnych i seniorów ?

Analizując potrzeby klientów oraz miejsce instalacji wanny możemy dostosować ich przeznaczenie względem jednego, kilku lub dla wielu użytkowników.

Łazienka prywatna – użytkownik: senior osoba niepełnosprawna poruszająca się o własnych siłach swobodnie siadający i wstający

Wanna z drzwiami po lewej lub prawej stronie – do korzystania w pozycji leżącej, do zainstalowania dodatkowo na ścianie uchwyty poręcze – wspomagające siadanie i wstawanie z wanny

Łazienka prywatna – użytkownik: senior osoba niepełnosprawna poruszająca się przy pomocy balkonika, o kulach – posiadająca problemy ze stawami lub inne sprawiające kłopot w siadaniu i wstawaniu

Wanna z drzwiami z wyprofilowanym siedziskiem umożliwiającym kąpiel w pozycji siedzącej. Dodatkowo do zamontowania uchwyty poręcze umożliwiające stabilne i pewne przemieszczanie się

Łazienka prywatna – użytkownicy: senior, wnuczki, osoba niepełnosprawna, osoby pełnosprawne

Wanna z drzwiami ze zintegrowanym elektrycznym siedziskiem oraz parawanem zainstalowanym na wannie. Poprzez drzwi wszyscy swobodnie wejdą do wanny. Dziadek babcie, czy osoba z niepełnosprawnością usiądą, położą się przy pomocy elektrycznego siedziska. Osoby pełnosprawne szybko przyjmą prysznic, a składany parawan zabezpieczy przed rozchlapywaniem się wody na zewnątrz łazienki.

Łazienka publiczna w domu seniora lub domu opieki – użytkownicy: senior, osoby z lekką niepełnosprawnością ruchową

Zintegrowany system kąpieli – wanna z drzwiami umożliwiająca leżenie, siedzenie w wannie oraz zamontowany elektryczny podnośnik przy wannie umożliwiający transfer osób do wanny w pozycji siedzącej.

W wannie z drzwiami umożliwi wejście oraz pozycję kąpieli leżącą lub siedzącą natomiast zainstalowany podnośnik przy wannie pozwoli przetransferować bez wysiłku osoby do wanny ze znaczną niepełnosprawnością

Łazienka publiczna w domu opieki – użytkownicy osoby ze znaczną niepełnosprawnością gdzie wymagany jest transfer z pokoju do łaźni oraz łatwy transfer do wanny

Wanny unoszone ze zintegrowanym podnośnikiem oraz wózkiem transferowym pozwalające na przywiezienie osoby niepełnosprawnej do wanny, gdzie podczepiamy ramie podnośnika pod siedzisko wózka, a następie umieszczamy osobę w wannie przy pomocy pilota. W trosce o komfortowe warunki pracy personelu wanna dodatkowo posiada możliwość regulacji wysokości, aby ustawić ergonomiczną wysokość roboczą dla osoby obsługującej. Tak, aby wykonywała swoją pracę w wygodnej pozycji.

Montaż wanny dla osób starszych a aranżacja łazienki

Częstym zabiegiem podczas planowania i wykonywania remontów w łazienkach u osób niepełnosprawny czy starszych jest celowe usunięcie wanny oraz wstawanie prysznica. Najczęściej bez brodzika, który ułatwia w znacznym stopniu wjazd czy wejście pod samo źródło wody. Dodatkowo instalowane są parawany, szkło hartowane i armatura podtynkowa z siedziskiem oraz uchwytami. Wanna dla niepełnosprawnych jest krytykowana w dość mocny sposób, a przecież każdemu należy się chwila przyjemności. Kto by nie chciał skorzystać z chwili spokoju, prywatności i relaksu? Obecna technologia pozwala na montaż wanien dla osób starszych i właśnie z tej idei zrodziły się nasze produkty.

Oczywiście wybór wanny jest odważnym pomysłem, który wymaga zaplanowania i przestrzegania podstawowych warunków. Przede wszystkim przestrzeń manewrowa powinna wynosić 1,5 m, żeby została zachowana łatwość w przemieszczaniu się. Dodatkowo w strefie kąpielowej warto zadbać o armaturę, która będzie miała zaokrąglone kształty, długi wąż oraz brak kręconych kurków. Dzięki temu wzrasta poziom bezpieczeństwa oraz łatwości w samodzielnym myciu.

Montaż wanien dla niepełnosprawnych – czy warto?

Przed samym zakupem wanny warto zrobić małe rozeznanie związane z wyborem, funkcjami oraz planowaniem. Obecnie rynek posiada wiele ofert, które można dopasować do różnych indywidualnych potrzeb. Jest to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, który opłaca się zrobić, żeby poprawić komfort ich życia. Oprócz doboru wanny ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo poprzez dodatkowe akcesoria. Z pewnością przydadzą się barierki, uchwyty do podnoszenia czy złapania się w sytuacjach tego wymagających. Ponadto stabilna drabinka ułatwi wchodzenie oraz wychodzenie.

Warto więc zainwestować chęci oraz fundusze w montaż wanny dla niepełnosprawnych. Jednak decyzja powinna zostać oparta na produktach profesjonalnych i od sprawdzonych producentów, którzy znają się na tym i mogą w pełni polecić swoje pomysły.