You are currently viewing Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych

Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych

Bycie niepełnosprawnym nie może wykluczać danej osoby. Niekiedy tak jest, szczególnie jeśli chodzi o łazienki. Dlatego tak zwracamy uwagę na to, aby łazienki dla niepełnosprawnych były wykonane zgodnie z wymaganiami konkretnej osoby. Każdy projekt jest bowiem inny, szczególnie jeśli mówimy o indywidualnych projektach.

Oczywiste jest, że osoby niepełnosprawne powinny zrezygnować z tradycyjnych kabin oraz brodzików. Dlaczego? Kabiny z reguły posiadają określone wymiary, dlatego nie każdy może z nich skorzystać. Podobnie jest w przypadku brodzików. Próg, w przypadku niektórych niepełnosprawności jest nie do przekroczenia.

Zastąpienie brodzika jest konieczne. W przypadku osób niepełnosprawnych najwygodniejszym rozwiązaniem jest wyłożenie określonego miejsca płytkami ceramicznymi. Ważne jednak, aby ich powierzchnia była antypoślizgowa. Podczas projektowania należy pamiętać o tym, aby wykonać określony spadek w kierunku kratki ściekowej. Ta z kolei powinna znaleźć się w miejscu, gdzie znajdować będzie się krzesełko. Kratkę usytuować można również w narożniku zbudowanego brodzika. Alternatywą jest zakup gotowej konstrukcji. Jest on fabrycznie ukształtowany tak, aby woda spływała do kratki ściekowej. Dodatkowo, w tym wypadku powierzchnia również pokrywana jest warstwą antypoślizgową.

W zależności od rodzaju niesprawności niekiedy niezbędne jest zamontowanie siedziska dla niepełnosprawnych. W tym wypadku krzesełko powinno zostać zamontowane na podobnej wysokości jak siedzisko wózka inwalidzkiego. Ułatwi to przesiadanie się. Co ważniejsze, jeśli z łazienki korzystają również osoby pełnosprawne, krzesełko powinno być składane.

Kabiny dla niepełnosprawnych nie są utrudnieniem dla ludzi pełnosprawnych. Im również znacznie ułatwią funkcjonowanie. Zacznijmy od tego, że z dobre rozwiązania składają się z 3 elementów. Co ważniejsze, konstrukcja powinna być lekka oraz łatwa w utrzymaniu. Warto sprawdzić, jakie nawiasy wykorzystano w konstrukcji. Dobrym rozwiązaniem są zawiasy typu „ślimak”. W tym wypadku drzwi unoszą się przy składaniu. Dzięki temu uszczelka silikonowa nie trze o podłoże podłogi lub brodzika. Ciekawe jest to, że drzwi składają się zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Jest to idealny sposób na oszczędność miejsca w łazience. Jest to szczególnie ważne w łazienkach o niewielkich rozmiarach. Tam dla osób niepełnosprawnych liczy się każdy centymetr.

Bateria prysznicowa termostatyczna z uchwytem lekarskim AKC900.32

Pamiętajmy o tym, że baterie dla niepełnosprawnych są specjalnie dostosowane. W tym wypadku ważne jest to, aby znalazła się ona w łatwo dostępnym miejscu. Szczególnie gdy powinna być obsługiwana z siedziska. Kabinę prysznicową należy wyposażyć w odpowiednie poręcze. Zarówno pionowe, jak i poziome. Umożliwią one bezproblemowe podnoszenie się z siedziska lub przesiadanie z krzesełka na wózek.

Dobrze zaprojektowana łazienka dla niepełnosprawnych wymaga nie lada umiejętności dostosowania się do konkretnych potrzeb. Dlatego warto zaufać specjalistom. Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na profesjonalizmie.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl