You are currently viewing Muszla klozetowa w łazience dla niepełnosprawnych

Muszla klozetowa w łazience dla niepełnosprawnych

Projektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej wiąże się niekiedy z dość dużymi problemami natury organizacyjnej. Wielokrotnie już wspominaliśmy, że łazienka dla niepełnosprawnych odpowiedniego rozplanowania przestrzennego. Ma to bowiem dość duży wpływ na możliwości poruszania się wewnątrz pomieszczenia. Poprzedni artykuł poświęciliśmy elementom, jakimi są kabiny i brodziki dla niepełnosprawnych. Dziś zajmijmy się muszlami klozetowymi.

WC kompakt dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych z odpływem poziomym 00281H

Jeśli nie posiadamy osobnej toalety dla niepełnosprawnych, gdzie moglibyśmy swobodnie korzystać z muszli, należy wykonać dobry projekt. Jest to konieczne, ponieważ lokując ją w łazience, należy zapewnić odpowiednią ilość dostępnego miejsca. Dlaczego? Jest wiele przyczyn.

W przypadku osoby poruszającej się na wózku ważnym czynnikiem jest samo usytuowanie sedesu. Jest to istotne ze względu na sposób przesiadania się z wózka na muszlę. Na usytuowanie wpływa głównie sposób przesiadania się: przodem, bokiem, po skosie oraz wielkość wózka. Jeśli przesiadanie odbywa się bokiem, muszla powinna być zamontowana równolegle z siedziskiem wózka.

Jeśli miejsca w toalecie jest wystarczająco dużo, muszlę należy zamontować tak, aby możliwe było przesiadanie się na, jak najwięcej sposobów. Co ważniejsze, muszla powinna być wisząca. Dlaczego? Wszystko po to, aby łatwiej byłoby podjechać wózkiem inwalidzkim. Również jej odległość od ściany jest dość istotna. Ona również ma wpływ na sposób przesiadania się.

Kolejnym istotnym elementem instalacji jest wysokość umieszczenia jej na odpowiedniej wysokości. Podobnie zresztą jak w przypadku siedziska prysznicowego. Jest to ważne, aby ułatwić przesiadanie się z wózka na sedes. W przypadku osób poruszających się o kulach wysokość także należy dostosowywać indywidualnie. Jednak tutaj istotny jest wzrost danej osoby. Zbyt nisko lub zbyt wysoko położony sedes spowoduje problem przy codziennym korzystaniu.

Pamiętajmy również o tym, aby wybrać odpowiednią wielkość muszli klozetowej. Jest ona niezwykle istotna dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o masę ciała oraz wielkość człowieka. Dlaczego? W przypadku zbyt małej muszli klozetowej korzystający może się z niej ześlizgnąć. Dlatego wybrać należy sedes najwygodniejszy oraz odpowiadający wymiarom ciała korzystającego.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są dwusystemowe toalety z funkcją bidetu. Wycięcie od czoła ceramiki pozwala na włożenie słuchawki bidetu oraz wykonanie czynności sanitarnych. Znacznie ułatwia to codzienne toaletę. Co ważniejsze, aby urządzenie spełniało funkcję bidetu, należy zamontować armaturę najlepiej termostatyczną z możliwością podłączenia wspomnianej słuchawki. Jest to dość wygodne rozwiązanie. Szczególnie że idealnie nadaje się do łazienek o niewielkich rozmiarach, chociażby w bloku. Co ciekawe, wysokość muszli jest dopasowana do standardowych wysokości wózków inwalidzkich. Warto zauważyć, że w nowoczesnych łazienkach spotkać można także WC-bidet wykorzystujący fotokomórkę do spółkowania wody. Urządzenie staje się dzięki temu całkowicie bezdotykowe. Sprawia to, że jest to idealne rozwiązanie dla budynków użyteczności publicznej. Całkowicie eliminuje bowiem konieczność ręcznej realizacji koniecznych czynności.

Wybór odpowiedniego sedesu to proces dość wymagający. Jednak dobry specjalista poradzi sobie z tym w mgnieniu oka. Pamiętaj o tym, aby znaleźć wykonawcę, dla którego Twoja łazienka nie będzie pierwszym projektem. Skontaktuj się z nami! Bo znamy się na naszej pracy.

Pozdrawiamy!