You are currently viewing Specjalistyczne wyposażenie łazienek dla Domów pomocy społecznej

Specjalistyczne wyposażenie łazienek dla Domów pomocy społecznej

Charakterystyka użytkownika i dobór wyposażenia łazienki

Podstawowe elementy bezpieczeństwa w łazienkach dla domów opieki będą się różnić w zależności od danego ośrodka opieki. Będzie to zależeć od rodzaju danego domu opieki oraz rodzaju mieszkańców, którzy tam mieszkają. Jednak najważniejszą rzeczą we wszystkich typach domów opieki jest to, że mieszkańcy muszą być bezpieczni i czuć się komfortowo. Dotyczy to również korzystania z łazienki, a istnieje wiele różnych środków pomocy, które mogą pomóc im zachować bezpieczeństwo i warto przed przekazaniem danej osoby pod opiekę sprawdzić standard wyposażenia danego ośrodka.

Istnieje wiele ośrodków pomocy, czy też domów seniora, które świadczą swoje usługi dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności czy z różnymi problemami ruchu. W tego typu miejscach ważne jest, aby kwestie higieny osobistej szeroko rozumiane uwzględniały potrzeby osób o różnej kondycji fizycznej i zdrowotnej mieszkańców, ponieważ ich potrzeby i oczekiwania będą się nieco różniły. Zapewne spotkamy się z pensjonariuszami, którym niezbędna będzie pomoc w codziennych czynnościach higienicznych, ale będą również osoby sprawne fizyczne, dla których będą miały znaczenie zupełnie inne priorytety dotyczące osobistej prywatności i niezależności w łazience. Zatem należy zastanowić się, w jakiego rodzaju produkty wyposażyć łazienkę, aby komfort użytkowania był wygodny i bezpieczny dla wielu użytkowników. Istnieje wiele produktów sanitarnych, które zapewniają komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Dostępna łazienka dla użytkowników DPS

Łazienka wyposażona w takie produkty sanitarne wraz z wszelkimi uchwytami i poręczami, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort wielu użytkownikom.

Co to znaczy?

To znaczy, że zainstalujemy np. toaletę na odpowiedniej wysokości, która będzie miała odpowiednią długość i zapewni swobodne korzystanie użytkownikom zarówno z pozycji siedzącej na wózku, jak i pozycji stojącej. To znaczy, że zamontujemy umywalkę wyposażoną w uchwyty wspierające oraz lustro, która umożliwi swobodny podjazd wózkiem i osoba w pozycji siedzącej swobodnie wykona wszelkie czynności higieniczne. Wspomniana wyżej umywalka zostanie zamontowana na takiej wysokości, że umożliwi również komfortowe użytkowanie osobom w pozycji stojącej. Właściwej wielkości lustro uchylne zamocowane nad umywalką umożliwi odbicie pełnej sylwetki osób na wózkach, jak i stojących. Jedna umywalka wygodna dla wielu użytkowników.

To znaczy, że zainstalujemy kabinę natryskową, która będzie użytkowa dla osób w pozycji stojącej, jak i siedzącej, a także umożliwi swobodną pomoc obsługi osobom, które tego będą wymagać ? Czy to możliwe ? Okazuje się, że tak. Jedna kabina dla wielu użytkowników. To znaczy, że zamontujemy uniwersalny zintegrowany system kąpieli, gdzie osoby w pełni sprawne wejdą do wanny poprzez drzwi. Sposób pozycji kąpieli pozostawimy im do wyboru – jeżeli zechcą się położyć to zrobią lub skorzystają z wyjmowanej ławeczki, w którą jest wyposażona wanna i będą cieszyć się kąpielą w pozycji siedzącej. Co w takim razie z osobami, którym należy pomóc i przetransferować je do wanny czy zakupić nową wannę, zatrudnić kolejne trzy osoby do obsługi ? Otóż nie , do tego posłuży nam zainstalowany przy wannie podnośnik elektryczny ze zintegrowanym wózkiem. Jedna wanna dla wielu użytkowników.

Strefa umywalki – standardy wyposażenia

Wyposażając łazienkę pod konkretną osobę, możemy ściśle sprecyzować potrzeby danej osoby, uwzględniając jej przyzwyczajenia i problemy ruchowe. Nieco trudniej jest dostosować dane stanowisko sanitarne dla grupy osób, gdzie użytkownicy będą w różnej kondycji fizycznej i o różnym stanie zdrowia.

Umywalka ceramiczna dla niepełnosprawnych instalowana do ściany wraz z niezależnymi uchwytami wspierającymi wraz z armaturą z uchwytem wydłużonym i syfonem ergonomicznym – będzie to standardowe wyposażenie spełniające podstawowe najprostsze wymagania dla osób niepełnosprawnych. Zwykle są to umywalki o wymiarach szerokości 600mm x 550mm montowane na szpilkach do ściany.

Umywalka ceramiczna wyprofilowana dla niepełnosprawnych montowana na wsporniku z regulacją nachylenia kąta wraz z niezależnymi uchwytami wspierającymi montowanymi w odległości ok. 10-15 cm od umywalki. Szczególnie wygodne urządzenie dla osób wózków inwalidzkich, ponieważ pozwala na swobodny podjazd wózkiem pod umywalkę, dodatkowo tego typu umywalki mają odpowiednie wyprofilowanie i przestrzeń na podparcie się łokciami. Taka umywalka zwykle zainstalowana jest na specjalnym wsporniku, który posiada mechanizm gazowy, umożliwiając tym samym regulację kąta nachylenia umywalki. Czyli pochylając odpowiednio umywalkę, możemy swobodnie myć twarz lub zęby w pozycji siedzącej a woda nie leje nam się po łokciach. Stąd różnica i zalety specjalistycznego wyposażenia sanitarnego.

Umywalka dla niepełnosprawnych ze zintegrowanymi uchwytami

Stosowana szczególnie w pomieszczeniach starszych budynków, które nie są imponujących rozmiarów i należy wygospodarować przestrzeń manewrową dla wózka, stąd potrzeba zastosowania wówczas umywalki o wymiarach standardowych 600x550mm, która będzie mieć wbudowane uchwyty zapewniające wsparcie oraz odpowiedniej wielkości misę umożliwiającą wykonywanie czynności higienicznych. Często wykorzystuje się w takich przypadkach umywalki narożne z uchwytami przewidziane dla osób niepełnosprawnych. Tu umywalka musi posiadać określone parametry np. przyprostokątna boku ponad 600 mm tak, aby osoba poruszająca się na wózku mogła swobodnie podjechać do rogu i skorzystać z umywalki. W pomieszczeniach, w których dysponujemy większą przestrzenią możemy, zainstalować umywalki lewo stronie lub prawo stronie z dodatkowymi blatami na przybory toaletowe – również wg indywidualnych projektów na specjalne zamówienie.

Umywalki z regulacją wysokości dla osób niepełnosprawnych

To uniwersalne rozwiązania najbardziej komfortowe pod kątem różnych użytkowników. Zapewniają wówczas komfort i swobodę użytkowania zarówno dzieciom jak i osobom wysokim w pozycji stojącej, a także użytkownikom wózków. Instalujemy jedną umywalkę z korzyściami dla wielu osób. Wystarczy przycisnąć przycisk na pilocie i dostosować dla siebie żądaną wysokość dla komfortowej dla nas pozycji. Tu z pomocą przyjdzie nam specjalny podnośnik ze zintegrowanym lustrem, na którym zamontujemy umywalkę ze zintegrowanymi uchwytami. W zależności od preferencji sposób regulacji wysokości może się odbywać przy pomocy siłownika gazowego lub w sposób z automatyzowany przy pomocy siłownika elektrycznego. Należy jednak pamiętać, że należy wykonać pod wyżej wspomniane urządzenia przyłącza elektryczne, hydrauliczne oraz kanalizacyjne zgodnie z wytycznymi sprzedawcy.

Strefa toalety dla osoby niepełnosprawnej

Najprostszym rozwiązaniem oferującym podstawowe założenia będzie urządzenie kompaktowe, czyli miska ceramiczna zintegrowana z ceramicznym zbiornikiem na wodę. Obok toalety zainstalowane do ściany lub podłogi poręcze uchylne o długości 700 mm i w zasadzie stanowisko toalety mielibyśmy wyposażone. Zastanówmy się jednak, kto komfortowo skorzysta z takiej toalety, w zasadzie tylko osoby bardziej sprawne.

W przypadku osób poruszających się na wózkach będzie im nieco trudniej używać urządzenia kompaktowego i znacznie łatwiej na pewno będzie przesiąść się z wózka na miskę ceramiczną podwieszaną przeznaczoną dla niepełnosprawnych. Zamontowana miska na wysokości ok 45cm od posadzki czyli na zbliżonej do wysokości siedziska wózka umożliwi swobodę przetransferowania się z wózka na toaletę tym bardziej że długość takiej miski to minimum 700mm. Tu również należny pamiętać o odpowiednich uchwytach uchylnych zamocowanych po bokach toalety w odległości ok 70 cm jedna od drugiej.

Toalety dla niepełnosprawnych z funkcją bidetu

Urządzenia sanitarne w zasadzie takie same jak standardowe przewidziane dla osób niepełnosprawnych jednak jedno co ich wyróżnia to wycięcie od czoła ceramiki. Wyróżniamy miski stojące typu kompakt wraz ze zbiornikiem ceramicznym, miski stojące dla spłuczek instalowanych pod tynkiem lub na ścianie, miski podwieszane długie 700mm jak i krótkie 500mm.

W jakim celu jest zrobione wycięcie w misce ?

Decydując się na toaletę wc z funkcją bidetu dla osoby niepełnosprawnej, znacznie ułatwimy jej codzienne czynności sanitarne i podniesiemy komfort higieny. Także obsługa domu seniora skorzysta z tego udogodnienia podczas pomocy swoim podopiecznym. Szczególnie dotyczy to użytkowników mających problemy ze stawami i kręgosłupem. Wycięcie w ceramice bowiem zapewnia użytkownikowi wykonanie czynności higienicznych w pozycji siedzącej – poprzez włożenie słuchawki przez wycięcie i naciśnięcie przycisku, który uruchomi strumień wody. Zatem należy tego typu toaletę zaopatrzyć w armaturę najlepiej termostatyczną ze słuchawką bidettą usytuowaną w zasięgu ręki użytkownika. Usprawnimy wiele czynności osobom z problemami ruchowymi, a także poprawimy standard pracy opiekunom DPS.

Toalety dla niepełnosprawnych z regulacją wysokości

W jakim celu służy regulacja wysokości toalety ? Przede wszystkim pozwala dostosować wysokość użytkową względem użytkownika. Dla osób posiadających problemy ruchowe ze stawami kolanowymi, lub z problemami kręgosłupa dla wszystkich, którzy mają kłopot z siadaniem, lub wstawaniem toaleta z regulacją wysokości wspomoże podczas łagodnego siadania i wstawania.

Oczywiście wyposażona w odpowiednio wyprofilowane poręcze uchylne pozwoli na stabilność i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Sekret regulacji wysokości tkwi w odpowiednim stelażu, w którym wbudowany jest siłownik elektryczny umożliwiający regulację wysokości w łatwy sposób przy pomocy pilota.

Strefa kąpielowa

Wyposażenie kabiny natryskowej w łazienkach DPS również bywa różne i należy zastanowić się nad preferencjami użytkowników i ich kondycji fizycznej.

Jakiej wielkości kabina natryskowa ?

Na to pytanie znajdziemy odpowiedź, definiując czy użytkownicy będą korzystać w pozycji siedzącej, czy też w pozycji stojącej a może będą w prowadzane przy pomocy specjalistycznych wózków kąpielowych.

Minimalna przestrzeń dla użytkowników typu senior lub z lekką niepełnosprawnością poruszających się na własnych nogach w zupełności wystarczy kabina składana 900x900mm. Jeżeli instalujemy siedzisko, sprawdźmy rodzaj i grubość ściany, a następnie zdefiniujmy wagę użytkowników. Pozwoli nam to dobrać właściwe siedzisko dla danej grupy osób. Inne parametry może mieć siedzisko natryskowe dla użytkownika o wadze 70-80 kg a zupełnie inny produkt należy wziąć pod uwagę i inne uwarunkowania dla użytkownika o wadze 120 lub 150 kg. Przy składanym siedzisku zamontowanym do ściany szerokość ramienia kabiny 90 cm w zupełności zapewni nam przestrzeń niezbędną dla przyjęcia prysznica. W trosce o poczucie stabilności podczas przebywania w kabinie należy zadbać o odpowiednie uchwyty poręcze solidnie zamocowane w kabinie na ścianie. Unikajmy ze względów bezpieczeństwa różnego rodzajów stołków wolnostojących pod prysznicem. Mało stabilne urządzenia, bardzo łatwo o potknięcie i kolizję pod prysznicem. Szczególnie że produkt wolnostojący nieustabilizowany do ściany, a także środowisko w kabinie mokre i śliskie.

W przypadku użytkowników poruszających się o wózkach należałoby uwzględnić przede wszystkim przestrzeń manewrową wózka i samą wielkość wózka i dostosować szerokość ramienia kabiny natryskowej. W tego typu przypadkach minimalny wymiar to 1200x1200mm. Projektuje się komfortowe kabiny o szerokości ramienia drzwi 1500x1500mm, jeżeli przestrzeń pomieszczenia na to pozwala kabina natryskowa dla osób na wózkach.

Dla osób, które wymagają pomocy pod prysznicem, należy się zastanowić jak będziemy pomagać danemu użytkownikowi w czynnościach kąpieli ? Czy zainstalujemy kabinę o takich wymiarach, które pozwolą na branie kąpieli wraz z podopiecznym, czy istnieje inny sposób na udzielenie pomocy podopiecznemu pod prysznicem bez konieczności oblania wodą opiekuna i bez konieczności przyjmowania prysznica wraz z podopiecznym?

Strefa wanny w łazience DPS

Definiując potrzeby podopiecznych domów i ośrodków opieki, dostosowujemy właściwą wannę umożliwiającą bezpieczną i wygodną kąpiel. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

W jaki sposób bezpiecznie podopieczny będzie wchodził i wychodził z wanny ?

Czy kąpiel w wannie będzie w pozycji lejącej czy w pozycji siedzącej ?

Dla jakiej grupy użytkowników określona wanna będzie spełniała ich oczekiwania, biorąc pod uwagę ich przyzwyczajenia, problemy ruchowe, prywatność oraz intymność podczas przebywania w pomieszczeniu kąpielowym.

Podstawowe urządzenia sanitarne przeznaczone dla użytkowników o określonej sprawności fizycznej, zwykle są to wanny z wąskimi drzwiami dla użytkowników o średnim stopniu zaawansowania sprawności fizycznej poruszających się o własnych nogach lub z pomocą chodzików. Wanny tego typu umożliwiają korzystanie w pozycji leżącej lub siedzącej.

Wanny z szerokimi drzwiami dla osób na wózkach inwalidzkich

Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością musimy zapewnić zupełnie inny standard wanny jeżeli chodzi o sposób wejścia do wanny i jej opuszczenia po skończonej kąpieli. Tego typu wanny powinny posiadać bardzo szerokie drzwi umożliwiające osobie bezpośredni transfer z wózka na siedzisko wanny. W tym przypadku drzwi wanien otwierają się na zewnątrz. Wymagane jest zastosowanie zupełnie innego rozwiązania systemu zamykania drzwi niż w standardowych wannach z drzwiami.

Wanny ze zintegrowanym podnośnikiem

Zintegrowane systemy kąpieli dla łazienek domów opieki