You are currently viewing Drzwi w łazience dla niepełnosprawnych

Drzwi w łazience dla niepełnosprawnych

Pierwszą barierą, jaką na swojej drodze do łazienki napotyka osoba niepełnosprawna, są drzwi. Zwykłe, niedostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych drzwi znacznie utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają dostanie się do środka. A drzwi wejściowe to nie wszystko – inne niepełnosprawny napotka także w samej łazience… Jakie rozwiązania okażą się w tym przypadku pomocne?

Drzwi wejściowe powinny mieć od 90 do 100 cm szerokości. Szersze będą już zbyt ciężkie, by osoba na wózku mogła je swobodnie otworzyć, węższe – by przez nie bez problemów przejechała. Przeszkodą nie do przebycia jest też oczywiście schodkowy próg. Prawo nakazuje likwidację takich barier w obiektach użyteczności publicznej, jednak w dawnym budownictwie często jest to niemożliwe. Wówczas rozwiązaniem są listwy podprogowe, które znoszą różnice poziomów.

Jeśli mamy do czynienia z drzwiami z przeszkleniem, konieczne jest wykonanie zabezpieczenia przed uderzeniami kół wózka. Powinno ono sięgać na wysokość co najmniej 40 cm od dolnej krawędzi skrzydła. Zalecana jest także wymiana zwykłej szyby na taką wykonaną ze szkła bezpiecznego.

Klamki muszą być jak najbardziej proste w obsłudze. Dobrze, jeśli nie wymagają wykonywania ruchu obrotowego nadgarstka oraz przykładania dużej siły.  Optymalna wysokość montażu klamki to 80-120 cm.

Niepełnosprawny po uporaniu się z drzwiami wejściowymi spotyka się z kolejnymi drzwiami i następnymi problemami. Łazienkowe szafki i kabina prysznicowa tez przecież wyposażone są w drzwi. Dostosowując łazienkę do potrzeb niepełnosprawnego, warto rozważyć likwidację wszelkich drzwiczek otwieranych klasycznie, „do siebie”. W miarę możliwości należy je zastąpić drzwiami przesuwnymi – także w przypadku kabiny prysznicowej. Prysznic dla niepełnosprawnych będzie też o wiele wygodniejszy, jeśli zaopatrzymy się w kabinę z drzwiami składanymi lub składanymi na ścianę. Tego typu drzwi nie tylko są łatwiejsze w obsłudze, ale też znacznie oszczędzają miejsce. Ma to znaczenie szczególnie w starszym budownictwie i w blokach.

W niektórych przypadkach bywa jednak tak, że drzwi same w sobie nie są przeszkodą… a wręcz ułatwieniem. Chodzi o wanny z drzwiami, przeznaczone dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Dzięki drzwiom takie osoby nie muszą całkowicie rezygnować z relaksacyjnych kąpieli w wannie.