You are currently viewing Wyposażenie pokoju dla matki z dzieckiem w przestrzeni publicznej

Wyposażenie pokoju dla matki z dzieckiem w przestrzeni publicznej

Strefy sanitarne w obiektach użyteczności publicznej coraz częściej projektuje się z uwzględnieniem pokojów dla matki z dzieckiem. Służą one głownie do przewijania i karmienia maluchów, co znacznie ułatwia rodzicom codzienne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Co powinno znaleźć się w pomieszczeniu przeznaczonym dla mamy i dziecka?

Przed kilkunastoma laty nacisk kładło się na dostosowywanie toalet publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziś na szczęście jest to już standardem, a nowym obiektem zainteresowania projektantów i zarządców budynków stały się rodziny z dziećmi. Wyposażanie restauracji w stoliki i krzesła dla dzieci, aranżowanie kącików zabaw dla dzieci w kawiarniach czy aptekach oraz tworzenie pomieszczeń do karmienia i przewijania to przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie komfortu rodzicom przebywającym w przestrzeni publicznej. Ma to także pokazywać zarówno samym rodzicom, jak i reszcie społeczności, że urzędy, centra handlowe, stacje benzynowe i tym podobne miejsca są przyjazne rodzinom, że rodzina jest w nich mile widziana, tak samo naturalnie, jak każdy inny przedstawiciel społeczeństwa.

Pokój dla matki z dzieckiem ma być przede wszystkim przestrzenią prywatności, ciszy i spokoju. Dlatego tak ważne jest, by był to pokój zamykany na klucz i przeznaczony tylko dla jednej matki/rodziny. Musi się tam znaleźć wygodny fotel do karmienia, przydatne będzie także dodatkowe miejsce do siedzenia, np. dla taty. Drugim, równoważnym wobec krzesła elementem wyposażenia jest przewijak. To niezwykle praktyczne urządzenie najczęściej montowane jest w formie naściennej i składa się automatycznie po zdjęciu z niego dziecka. Przewijak przybiera formę ławeczki o wklęsłym kształcie, na którym układa się jednorazowy wkład zapewniający higienę. Przewijak może być poziomy bądź pionowy, koniecznie z regulowanym pasem bezpieczeństwa, który ochroni przed wypadnięciem nawet najbardziej ruchliwe dziecko.

Przewijaki wykonuje się z wysokiej jakości polietylenu. Ich statyczne obciążenie szacuje się na ok. 113 kg. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tu dozownik na wkładki do rozścielenia wewnątrz przewijaka. W pobliżu przewijaka powinien znaleźć się oczywiście kosz na śmieci, ewentualnie odświeżacz powietrza o delikatnym zapachu.

Pokój dla mamy z dzieckiem nie może się obyć bez umywalki. Pełnię higieny zapewni dozownik do mydła bezdotykowy i suszarka do rąk albo pojemnik na ręczniki papierowe. Pokój powinien być na tyle przestronny, by dało się do niego swobodnie wejść wraz z dziecięcym wózkiem; byłoby też dobrze, gdyby znalazło się w nim miejsce, w którym mama będzie mogła odłożyć swoje rzeczy osobiste, np. torebkę. W tym celu dobrze sprawdzi się szeroki blat wokół umywalki.