You are currently viewing Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora

Osoby po 60. roku życia są znacznie częściej narażone na różnego rodzaju wypadki. Najczęściej dochodzi d nich w domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Dlaczego właśnie tam osoby starsze są najbardziej narażone? Wszystko przez źle zaprojektowany dom. Nie zawsze bowiem mieszkania są dostosowane do potrzeb seniorów. Jak temu zaradzić?

Łazienka dla seniorów to nie tylko piękny wygląd, to w dużej części funkcjonalność. W wielu przypadkach, osoby starsze, szczególnie te schorowane mają dość ograniczoną sprawność ruchową. Dlatego zbyt wysokie progi, mokre kafelki łazienkowe czy śliska wanna są przyczynami upadków, które prowadzą do różnego rodzaju kontuzji. Na co zatem zwrócić uwagę?

Poręcz prosta 90cm SN910


Podstawą są poręcze – dokładnie takie same jak uchwyty dla niepełnosprawnych. W zależności od rozmiaru czy modelu można wykorzystać je praktycznie w każdej łazience. W jakim celu przydadzą się uchwyty? Przede wszystkim seniorowi wstawanie, siadanie, a także utrzymywanie równowagi. Poręcze montuje się w miejscach, gdzie najczęściej może dojść do wypadku – przy sedesie, wannie, prysznicu, a także obok umywalki.

Kolejnym elementem układanki jest wanna. Wielu specjalistów zaleca zmianę wanny na prysznic. Jednak nie w każdym przypadku się to sprawdza. Długie, ciepłe kąpiele mają pozytywny wpływ na kondycję fizyczną, a także umysłową. Kąpiel w ciepłej wodzie rozluźnia zmęczone mięśnie, odświeża umysł i daje chwile wytchnienia stawom. Dlatego nie trzeba od razu wymieniać wanny na prysznic. Istnieją także inne rozwiązania. Jednym z nich jest specjalna wanna dla seniora. O czym mowa? Wanna wyposażona w drzwi!

Wanna z drzwiami umiejscowionymi prawostronnie lub lewostronnie 1700×700 COMFORT17

Jeśli mówimy o wannach wyposażonych w drzwi, warto wspomnieć, że próg jest znacznie niższy niż w przypadku zwykłych. Dlatego znacząco obniża się ryzyko wypadku, a co za tym idzie bolesnej i niepotrzebnej kontuzji. Na polskim rynku możliwy jest zakup modeli, w których można się komfortowo położyć i zrelaksować. Co ciekawe, istnieją także modele specjalne — wyposażone w siedziska, w których można wygodnie usiąść.

Drzwi = problem? Nic bardziej mylnego! Solidne zawiasy gwarantują stabilność, a specjalna uszczelka zapewnia odpowiednia szczelność. Co ważniejsze system zamykania został zaprojektowany tak, aby ułatwić samodzielne korzystanie z wanny. Bezpieczeństwo podczas kąpieli zwiększono poprzez pokrycie zarówno siedziska, jak i dna wanny specjalną antypoślizgową powierzchnią, a odpływ wody działa dzięki mechanizmowi, który pozwala na zamknięcie i otwarcie go za pomocą.

Jeśli już decydujemy się na zmianę wanny na kabinę prysznicową, warto pamiętać o tym, aby zrezygnować brodzika. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia kąpiel. Pamiętajmy jednak, że decyzja o montażu kabiny prysznicowej wiąże się z zakupem dodatkowych elementów, jak poręcze czy siedzisko dla niepełnosprawnych, które zapobiegną utracie równowagi.

To jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę także na dodatki. Dlatego już dziś zachęcamy do lektury kolejnego artykułu.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl