You are currently viewing Skuteczne mycie rąk a rozprzestrzenianie się bakterii

Skuteczne mycie rąk a rozprzestrzenianie się bakterii

W zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, nic nie przebije dobrego, staromodnego mycia rąk. Jeśli woda i mydło nie są dostępne, następną najlepszą opcją jest użycie płynu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60 procent alkoholu. Jeśli nie masz zapasów środków do dezynfekcji rąk kupionych w sklepie, prawdopodobnie trudno będzie Ci je teraz znaleźć w sklepie lub w Internecie. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa większość sprzedawców detalicznych nie może nadążyć z produkcją środka do dezynfekcji rąk.
Dobra wiadomość ? Wystarczy trzy składniki, aby stworzyć własny środek dezynfekujący w domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Używaj domowych środków do dezynfekcji rąk tylko w ekstremalnych sytuacjach, gdy mycie rąk nie będzie możliwe w dającej się przewidzieć przyszłości. Nie używaj domowych środków do dezynfekcji rąk na skórze dzieci, ponieważ mogą one być bardziej podatne na niewłaściwe ich stosowanie, co prowadzi do większego ryzyka obrażeń.
Jakich składników potrzebujesz?

Wykonywanie dezynfekcji rąk jest łatwe i wymaga tylko kilku składników:
– alkohol izopropylowy (70% wodny roztwór stosowany jest jako płyn antyseptyczny) lub spirytus (99 procent stężenia alkoholu)
– żel aloesowy
– olejek eteryczny, taki jak olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy, lub zamiast tego możesz użyć soku z cytryny

Kluczem do stworzenia skutecznego odkażającego zarazki środka do dezynfekcji rąk jest sporządzenie proporcji 2: 1 alkoholu w aloesie. Dzięki temu zawartość alkoholu wynosi około 60 procent. Jest to minimalna ilość potrzebna do zabicia większości zarazków.

Niewłaściwy dobór składników lub proporcji może prowadzić do:

– brak skuteczności, co oznacza, że środek dezynfekujący może nie wyeliminować skutecznie wszystkich drobnoustrojów, podrażnienie skóry, obrażenia lub oparzenia, narażenie na niebezpieczne substancje chemiczne drogi oddechowe
Domowy środek dezynfekujący do rąk nie jest zalecany do stosowania przez dzieci.

Jak skutecznie dezynfekować ręce ?

Podczas używania płynu do dezynfekcji rąk w miejscu publicznym należy pamiętać o dwóch rzeczach:
– sposób dozowania płynu poprzez dozownik  automatyczny ze stali nierdzewnej do dezynfekcji rąk

 podstawiając ręce na odległość ok 5 cm od czujki dozownika
– właściwie wcierać go w skórę płyn dezynfekujący, aż ręce wyschną. A jeśli twoje ręce są tłuste lub brudne, powinieneś je najpierw umyć mydłem i wodą.

Wskazówki jak skutecznie zdezynfekować ręce


– spryskaj lub nałóż środek dezynfekujący na dłonie
– dokładnie potrzyj ręce razem. Upewnij się, że zakrywasz całą powierzchnię dłoni i wszystkich palców.
– Kontynuuj pocieranie przez 30 do 60 sekund lub do wyschnięcia dłoni. Skuteczna dezynfekcja rąk zabija zarazki. Skuteczna dezynfekcja dłoni zabija większość zarazek w czasie do 60 sekund

Jakie zarazki mogą zostać zdezynfekowane na twoich dłoniach ?


Środek do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, który spełnia wymagania dotyczące objętości alkoholu, może szybko zmniejszyć liczbę drobnoustrojów na twoich rękach. Może także pomóc w zniszczeniu wielu czynników chorobotwórczych lub patogenów na twoich rękach, w tym nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak nawet najlepsze odkażacze do rąk na bazie alkoholu mają ograniczenia i nie eliminują wszystkich rodzajów zarazków. Środek dezynfekujący do rąk może nie działać dobrze, jeśli dłonie są wyraźnie brudne lub tłuste. Jeśli masz brudne lub śliskie ręce, zdecyduj się na mycie rąk zamiast dezynfekcji rąk.
Mycie rąk a dezynfekcja rąk
Wiedza, kiedy najlepiej umyć ręce i kiedy środki dezynfekujące mogą być pomocne, jest kluczem do ochrony przed nowym koronawirusem, a także przed innymi chorobami, takimi jak przeziębienie i grypa sezonowa. Chociaż oba służą celowi, mycie rąk mydłem i wodą powinno zawsze być priorytetem. Używaj środka do dezynfekcji rąk tylko wtedy, gdy mydło i woda nie są dostępne w danej sytuacji.
Ważne jest również, aby zawsze myć ręce:
– po pójściu do łazienki, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu, przed jedzeniem, po dotknięciu powierzchni, które mogłyby zostać zanieczyszczone.

Pamiętaj

– Zawsze używaj czystej, bieżącej wody. (Może być ciepła lub zimna).
– Najpierw zmocz ręce, a następnie wyłącz wodę i spień ręce mydłem.
– Pocieraj ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund. Pamiętaj, aby wyszorować tył dłoni, między palcami i pod paznokciami.
– Włącz wodę i spłucz ręce. Użyj czystego ręcznika lub wysusz na powietrzu.

Pamiętaj aby mieć przy sobie podręczny środek dezynfekujący do rąk w czasie przemieszczania się, który pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazków, gdy mydło i woda nie są dostępne. Odkażacze do rąk na bazie alkoholu mogą pomóc ci zachować bezpieczeństwo i ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem dezynfekcji rąk w lokalnych sklepach, a pranie ręczne nie jest dostępne, możesz podjąć odpowiednie kroki. Potrzebujesz tylko kilku składników, takich jak alkohol do wycierania, żel z aloesu i olejek eteryczny lub sok z cytryny. Chociaż środki dezynfekujące ręce mogą być skutecznym sposobem na pozbycie się zarazków, służba zdrowia nadal zaleca mycie rąk, gdy tylko jest to możliwe, aby trzymać ręce wolne od wirusów wywołujących choroby i zarazki.